Ha a világ leghosszabb hegyvonulatát kerested, ne az eget, hanem a tenger fenekét nézd! Míg a kontinenseken hatalmas hegyláncok tornyosulnak, a valódi rekorder a víz alatt rejtőzik: a Közép-Atlanti-hátság, amely közel 65 000 kilométer hosszan fut végig a Földön.
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint ez a víz alatti vulkáni lánc folyamatosan kanyarog, és egy hatalmas baseball-labda varrásához hasonlítható. Az átlagos mélység, ahol ezek a hegyek találhatók, 2500 méter (8200 láb) – tehát a legtöbbjük messze a felszín alatt marad — írja az IFLS.
Összehasonlításképp: a leghosszabb szárazföldi hegylánc, az Andok, mindössze 7600 kilométert ér el. A Közép-Atlanti-hátság tehát több mint nyolcszor hosszabb!
Miért is ilyen hosszú?
A Közép-Atlanti-hátság valójában több különálló víz alatti hegylánc összekapcsolódó rendszere, amely a tektonikus lemezek határain helyezkedik el. Itt a lemezek szétválnak, és a magma feláramlik a résekbe, így kialakítva hegyeket és völgyeket.
Mivel a Föld tektonikus lemezei összefüggő rendszert alkotnak, a közöttük kialakuló hátságok is folyamatos vonalat képeznek. Így jött létre ez a világot körbeölelő hegylánc.
A leghíresebb szakasz: a Közép-Atlanti-hátság
A rendszer legismertebb része a Közép-Atlanti-hátság, amely az Atlanti-óceán közepén húzódik az Északi-sarktől az Antarktiszig. A legtöbb helyen a tenger alatt fut, de van egy kivétel: Izland.
Izland: ahol a hátság a felszínre tör
Izland pontosan a Közép-Atlanti-hátság tetején fekszik, ahol az eurázsiai és az észak-amerikai lemez találkozik. Emiatt a sziget rendkívül vulkanikus és geotermikusan aktív.
Ha jártál már Þingvellir Nemzeti Parkban vagy a Reykjanes-félszigeten, akkor a leghosszabb hegyvonulat egy darabján jártál – hiszen itt bukkan fel a víz alatti hátság a felszínre!
Miért fontos ez a víz alatti hegylánc?
- Új óceáni kéreg keletkezik itt, ahogy a lemezek szétválnak és a magma megszilárdul.
- Tengeri vulkánok és hidrotermális kürtők gazdag ökoszisztémát tartanak fenn a mélytengerekben.
- A Föld geológiai folyamatait segít megérteni, hiszen itt figyelhető meg a lemezmozgás hatása.
Tehát, ha valaha is a tengerek mélyére tekinthetnél, nem csak sötét vizet látnál – hanem egy hatalmas, lángoló hegyvonulatot, amely a Föld kérgét formálja.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
450 kilométert gyalogolt egy olasz férfi miután összeveszett a feleségével
Máshogy keletkezhetett az univerzum, mint hittük a JWST legújabb felfedezése alapján
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy kutatócsoport szerint egy, a húrelméletet alátámasztó bizonyítékot figyeltek meg
Ukrajna 15 ezer harci robotot fog bevetni Oroszország ellen
Látványtervek: Megújul Budapest egyik legcsúnyább köztere
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére