Az élővilág több milliárd éven át az evolúciós szelekció által formálódott, ahol a legerősebb, leggyorsabb vagy legjobban alkalmazkodó egyedek maradtak fenn. Azonban körülbelül 1,7 millió évvel ezelőtt őseink megváltoztatták a játékszabályokat: feltalálták a fegyvereket.
Ettől kezdve nem csak a testi adottságok döntötték el a túlélést, hanem az eszközkészítés és a hadviselés módszerei is. Az alábbiakban néhány olyan fegyvert mutatunk be, amelyek érdemben befolyásolták a történelem alakulását — számolt be róla SciShow.
Acheulean kőeszközök
A Homo erectus és a Homo heidelbergensis által készített kőszerszámok, mint a kézibalták, képesek voltak vadállatok leterítésére vagy védekezésre. Lehetséges, hogy ezek a fegyverek már koraikban is dobóeszközként funkcionáltak.
Dárdahajító (Atlatl)
Több mint 17 000 éves leletek tanúskodnak arról, hogy az emberek olyan eszközöket fejlesztettek ki, amelyekkel nagyobb erővel és pontosabban hajítottak dárdákat. Ez az eszköz lehetővé tette a vadászok számára, hogy biztonságos távolságból ejtsenek el zsákmányt.
Harci szekerek
A bronzkorban a lovakkal húzott harci szekerek forradalmasították a hadviselést. Az egyiptomiak és a hettiták is használták őket, különböző harcmodorokkal. Az egyiptomi szekerek gyorsaságuk és mozgékonyságuk miatt voltak hatékonyak, míg a hettita szekerek nehezebbek voltak, de jobban védettek.
Összetett íj
Az egyiptomiak által fejlesztett összetett íjak rétegezett anyagokból készültek, ami lehetővé tette, hogy kisebb méretű, de erősebb íjakat hozzanak létre. Ezeket könnyebb volt kezelni, különösen a harci szekéren álló íjászok számára.
Katapult
Az ókori görögök által fejlesztett katapultok hatalmas lendületet adtak a várostromoknak. Az ostromok során a falakon belüli védekezés sokkal nehézkesebbé vált, mivel a katapultok képesek voltak messziről is pusztítást véghez vinni.
Lőpor és tűzfegyverek
A 9. századi Kínában felfedezett lőpor forradalmasította a hadviselést. Az első fegyverek kezdetben rakéták, majd ágyúk voltak. Európába a 13. században jutott el, és a 15. századra már a várostromok legfőbb eszközévé vált.
Ágyú
Az ágyúk a török-oszmán hadsereg legpusztítóbb fegyverei közé tartoztak. 1453-ban az oszmánok hatalmas ágyúkkal ostromolták meg Konstantinápolyt, amivel sikeresen ledöntötték a korábban bevehetetlennek hitt falakat.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
450 kilométert gyalogolt egy olasz férfi miután összeveszett a feleségével
Máshogy keletkezhetett az univerzum, mint hittük a JWST legújabb felfedezése alapján
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kétmillióra bírságolhatnak egy húsos szendvicsért Nagy-Britanniában
Elpusztul a legközelebbi galaxis, ránk is hatással lesz a Kis Magellán-felhő halála
Noé bárkáját találták meg a török kutatók?
A Kreml újdonságot közölt a Trump-Putyin találkozóról
Ezért tűnhetett el a maja civilizáció: itt a 4 legvalószínűbb elmélet
Az Atocha kincse: A történelem legértékesebb hajóroncsának története