Az árapály jelenséget mindannyian ismerjük, de az már komoly meglepetést okoz, hogy milyen hatással is van bolygónkra és a Holdra.
Csillagászok első hallásra teljesen hihetetlen felfedezést tettek: a Hold, bár szinte észrevehetetlenül, de fokozatosan távolodik a Földtől, írja a LADbible.
Csak néhány centi, mégis sokat számít
Az elmozdulás üteme mindössze 3,82 cm évente – talán apróságnak tűnik, de amikor évmilliókról beszélünk, a hatás szinte elképzelhetetlen. A jelenség oka pedig nem más, mint a gravitációs hatás és a tengerszint ingadozásával összefüggő árapály. Amikor a Hold gravitációja hatással van a Földre, akkor az óceánok enyhén megdagadnak, ezt mindannyian tudjuk. De az már kevésbé közismert, hogy ez az eltérés nemcsak a víz mozgását eredményezi, hanem egy igazi “gravitációs háborút” indít el a bolygó és az égitest között.
A Föld forgásának következményeként az árapály nem közvetlenül a Hold alatt keletkezik. Inkább egy kicsit előrébb helyezkedik el, mintha az áramlás húzná magával a Holdat. Ez a folyamat lassan, de biztosan kimozdítja a Holdat a Föld körüli pályáról, miközben hatással van a bolygó forgásának sebességére is. Ahogy a kutatók figyelmeztetnek: a hatás nem csupán apró elmozdulásokat jelent. A Föld forgási sebessége is csökken, ezzel pedig minden évvel hosszabbodnak a napok.
A Holdraszállásnak köszönhetőek az adatok
A pontos adatok annak köszönhetőek, hogy a NASA Apollo-programja során az űrhajósok tükröket hagytak hátra a Hold felszínén. Ezek segítségével rendkívül pontosan mérhetjük a távolságot a Föld és a Hold között. A mérések pedig egyértelműen kimutatják, hogy a távolság nő, és így a napok évről évre egyre hosszabbodnak – bár csak 1,7 ezredmásodperccel minden 100 évben.
Dr. Maggie Aderin-Pocock űrkutatási szakértő kifejtette: „Bár a 3,78 cm nem tűnik soknak, hosszú távon a jelenség hatással lehet a földi életre, és le is lassíthatja a bolygó működését.” Mindebből egy még meghökkentőbb következmény is fakad: Amikor a Föld és a Hold még fiatalok voltak, a napok jóval rövidebbek voltak, mint ma. Az ősi Földön a napok mindössze öt (!) órán át tartottak, de az idők során, ahogy a Hold hatása egyre erősebbé vált, kialakult a mai, 24 órás nap.
Hosszú távon bajba kerülhetünk
Dr. Aderin-Pocock figyelmeztet: „Ahogy a Föld forgása lassul, bolygónk stabilitása is veszélybe kerülhet.” Elképzelni sem tudjuk, hogyan változik meg az élet, ha a Föld fokozatosan elkezd „inogni”. Az egész bolygó egy hatalmas, veszélyes ingadozásba kezdhet, ami megzavarhatja a szezonális ciklusokat. A következmények olyan drámaiak lehetnek, hogy az állatvilág nem képes elég gyorsan alkalmazkodni, hogy elkerülje a káros hatásokat.
Bár a tudósok szerint a mi életünkben ilyen változásoktól tartanunk, de az állatvilág megfelelő alkalmazkodására mégis fel kell készülni. A legrosszabb forgatókönyv az, hogy a természetes ritmusok teljesen felborulnak, és azok az állatok, amelyek nem képesek elég gyorsan megszokni a változást, kipusztulnak.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért vannak vonalak a törölközőkön?
A tonkababfa, amely villámokat használ fegyverként
Az elveszett kontinens 400 év után végre felfedi titkait!
Donald Trump 17. unokatestvére magyar származású professzor
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét