Walt Disney testét valóban lefagyasztották halála után és elrejtették a Disneyland alatt?
Amikor 1966 decemberében Walt Disney, az animációs ipar és a szórakoztató világ ismert alakja elhunyt, nemcsak életműve, hanem egy különös városi legenda is életre kelt. Az évek során egy rejtélyes pletyka szivárgott fel, miszerint Walt Disney testét nem hamvasztották el, hanem egy titkos helyen, krionikus állapotban tárolták, bízva abban, hogy egy jövőbeli technológia majd visszahozza őt az életbe.
Walt Disney halála
1966. december 15-én a világ elveszítette az animáció és szórakoztatóipar egyik legnagyobb úttörőjét, amikor Walt Disney tüdőrák szövődményei miatt elhunyt. Halálát követően gyorsan, kevés nyilvánosság mellett rendezték meg a temetését, majd hamvait a kaliforniai Glendale-ben található Forest Lawn Memorial Parkban helyezték el, ahogyan azt a Biography is írja. Ám a visszafogott búcsúztatás és a Disney birodalom jövőorientált szellemisége melegágya lett egy különös pletykának: hogy Walt Disney testét valójában krionikus állapotban konzerválták, mélyen a Disneyland alatt, a Karib-tenger kalózai attrakció alatt elrejtve – bízva abban, hogy egy nap újraéleszthető lesz.
A legenda kitartása mögött részben Disney jövő iránti szenvedélye áll, valamint az évek során felbukkanó életrajzi állítások, amelyek szerint megszállottan foglalkoztatta a halál kérdése. Mindezt csak tovább színezte egy 1967-es Time cikk, amely a krionika első ismert esetéről számolt be. Bár semmilyen bizonyíték nem támasztja alá, hogy Walt Disney valaha is érdeklődött volna a saját testének fagyasztása iránt, a mítosz mégis a popkultúra egyik legfurcsább és legrejtélyesebb városi legendájává vált. Ez is jól tükrözi, milyen mély nyomot hagyott a világban a neve: Walt Disney, aki még a halálban is történetek főszereplője maradt.

Forrás: Wikimedia Commons
Igazak lehetnek a pletykák?
Bár a Walt Disney krionikus fagyasztásáról szóló pletyka évtizedek óta tartja magát a köztudatban, eredete meglehetősen ingatag. Először egy 1969-es francia magazinban, az Ici Paris-ban jelent meg, ahol egy névtelen Disney-vezető a történetet sértődött animátorok tréfájának tulajdonította. Walt Disney lánya, Diane, is határozottan cáfolta a híreszteléseket egy 1972-es életrajzban, megjegyezve, hogy apja valószínűleg még csak nem is hallott a krionikáról.

Forrás: Wikimedia Commons
A hivatalos dokumentumok és a Forest Lawn temetőben található, nyilvánosan ismert sírhely is azt támasztják alá, hogy Disney-t valóban elhamvasztották, a család 40 000 dollárt fizetett a parcella kiválasztásáért. A csendes, zárkózott életet élő Walt Disney esetében a diszkrét temetés inkább személyiségét tükrözi, semmint valamilyen összeesküvést, és a későbbi életrajzi művek spekulatív állításait a legtöbb szakértő és történész alaptalannak tartja.
Mi is az a krionika?
Bár semmilyen hiteles bizonyíték nem támasztja alá, hogy Walt Disney valaha is kapcsolatba került volna a krionikával, maga az eljárás nagyon is valóságos. Az 1960-as évek óta több amerikai vállalat, köztük a Cryonics Institute és az Alcor Life Extension Foundation, kínálja az életre keltés céljából történő mélyfagyasztás lehetőségét. Az elmélet lényege, hogy a testeket folyékony nitrogénben, kriosztázisban tárolják, amíg a jövő orvostudománya képes nem lesz őket újjáéleszteni. Több száz ember már így várja a feltámadás pillanatát, köztük a híres baseball-játékos, Ted Williams is. Bár sok tudós inkább sci-fiként kezeli a krionikát, az élet meghosszabbításának gondolata kétségkívül nagyon is elgondolkodtató téma.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Emberi csontokból készült hangszerekkel zenélt egy ismeretlen törzs
Három gyógyfürdőt is felújítanak Budapesten
Kiderítették a csillagászok, mi okozta a rejtélyes ismétlődő rádiójeleket
Újabb ország ellenőrzi a magyarországi határátkelőhelyeket
Thuküdidész csapdájába esne a modern világ? Mi fog történni az USA és Kína között?
Középkori szenzáció: Előkerült egy Artúr királyról szóló ritka kézirat