10 ezer éve kihalt óriásfarkast hoztak vissza az életbe a tudósok
Amit eddig csak a fantáziában vagy a Trónok harcában láthattunk, most valósággá vált, az óriásfarkas visszatért. Több mint tízezer évvel kihalása után három élő példány született laboratóriumi körülmények között, egy olyan tudományos áttörés eredményeként, amely hidat képez a múlt és a jövő között.
A tudománynak hála az óriásfarkas visszatért az élők sorába
Több mint tízezer évvel a kihalása után az óriásfarkas visszatért az élők sorába, egy tudományos áttörés révén, amely új korszakot nyithat a fajok feltámasztásában. Ahogyan azt a Greek Reporter is írja, a Colossal Biosciences nevű biotechnológiai cég a CRISPR génszerkesztő technológia segítségével három óriásfarkas példányt hozott létre, két fosszíliából kinyert DNS és a szürke farkas genetikai állományának 20 módosítása révén. A szürke farkas a legközelebbi élő rokona ennek az ősi ragadozónak. A kutatók még a kölykök bundájának színét is befolyásolták, a fajra jellemző világos árnyalatok alapján. A megszületett két hím kölyköt Romulusnak és Remusnak nevezték el, míg a nőstény a Trónok harca ihletésére a Khaleesi nevet kapta. Az óriásfarkas visszatérése igazi tudományos szenzáció.

Forrás: Wikimedia Commons / Erwin S. Christman
A Colossal várakozásai szerint a fiatal óriásfarkasok testsúlya akár 150 kilogrammot is elérhet, jóval meghaladva a ma élő szürke farkasok 80–100 kilós átlagát. A farkasokat egy 2000 hektáros, titkos helyszínen nevelik, ahol szinte vadonhoz hasonló körülmények között figyelhetik meg fejlődésüket. Ben Lamm, a vállalat vezérigazgatója szerint a projekt célja nem csupán egy látványos tudományos eredmény, hanem egyúttal demonstráció is arról, hogyan alkalmazható a fejlett technológia a természetvédelem szolgálatában. Itt láthatod a kölyköket és hallgathatod meg az első vonyításukat:
Óriásfarkasok a Trónok harcában
A bemutatás eseményét különleges módon övezték: a vállalat együttműködött George R. R. Martinnal, a Trónok harca szerzőjével, valamint Peter Jacksonnal, a Gyűrűk Ura filmek rendezőjével. A legendás író tanácsadóként és befektetőként is csatlakozott a céghez, és személyesen találkozott a kölykökkel. Az óriásfarkasok fontos szerepet játszanak a Trónok harca sorozatban is, mivel a Stark-ház címerén is megjelennek. Martin hangsúlyozta, hogy bár sokan mitikus lényként tekintenek az óriásfarkasra, az valójában egykor az észak-amerikai ökoszisztéma fontos része volt. A bemutatóhoz a Trónok harcából ismert Vastrón eredeti kellékét is felhasználták, ezzel is szimbolizálva az élő történelem és a fikció összefonódását.
Dire wolves have been brought back from extinction by genetic engineering company Colossal Biosciences.
George R.R. Martin is a Colossal Biosciences cultural advisor and investor, while Peter Jackson loaned his Iron Throne prop for a photoshoot.
(https://t.co/HR2nCmIByx) pic.twitter.com/u9RcLFhcwU
— Film Updates (@FilmUpdates) April 7, 2025
További kihalt fajok feltámasztása
A Colossal hosszabb távú céljai túlmutatnak az óriásfarkas visszahozásán: a vállalat jelenleg olyan további kihalt fajokon is dolgozik, mint a gyapjas mamut, a tasmán tigris vagy a dodó. Emellett sikeresen klónoztak két alom vörös farkast is, melyek ma a világ legveszélyeztetettebb farkasai közé tartoznak. A cég tervei között szerepel, hogy ezeknek a fajoknak ökológiai rezervátumokat alakítanak ki Észak-Amerikában, ezzel is hozzájárulva a biológiai sokféleség helyreállításához, az óriásfarkasra így a természet újjászületésének jelképeként is tekinthetünk.

Forrás: Wikimedia Commons / Erwin S. Christman
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Több mint 100 ló csontvázát találták meg egy 1800 éves temetőben
Jön a Lyridák meteorraj, húsvét után érdemes az eget kémlelni
Megtalálták a Tejútrendszer „rég elveszett ikertestvérét”
Felújítják a Hagia Szophia ezer éves kupoláját
Ennyire nagy a baj Oroszországban? A Gazpromnak már mosógépeket is gyártania kell
Európa új sivataga éppen Magyarország közepén alakul ki, több mint 600 ezer életet veszélyeztetve