UEFA-maffia: Precedens, vagy szabályt erősítő kivétel?
Érdekes hírt közölt nemrég a The Guardian, de valahogy a magyar sportsajtóban nem volt nagy visszhangja a dolognak, pedig minket is érint a történet – hiszen a magyar szurkolókat, klubokat vagy akár a szövetséget is szép számban sújtották büntetések az UEFA részéről. Legutóbb épp 50 millió forintos bírságot szabtak ki az MLSZ-re az Európa-bajnoki „szereplésünk” miatt.
A norvég SK Brann – egyébként Bergenben székelő labdarúgóklub – pert nyert a Sportdöntőbíróságon (Court of Arbitration for Sport, röviden CAS) az UEFA ellen.
Történt ugyanis, hogy a Brann női csapata bejutott, és szépen menetelt (a későbbi győztes Barcelona állította meg a negyeddöntőben) az UEFA által rendezett női Bajnokok Ligájában. A szurkolói azonban nem átallották az „UEFA-maffia” rigmust skandálni mérkőzésük során.
Ahogy az lenni szokott, a szövetség ellenőrei serényen jegyzeteltek, jelentettek, majd érkezett a szokásos bírság – egészen pontosan két bírság és egy folyamatban lévő harmadik is. A történet azonban egyáltalán nem úgy folytatódott, ahogy az lenni szokott.
A Brann fellebbezett, az UEFA elutasította, a klub pedig ezután a CAS elé vitte az ügyet. A Lausanne-ban bejegyzett szervezet a norvégoknak adott igazat, és kimondta, hogy nem kell befizetniük a büntetést.
A Brann elnöke elsősorban ügyes ügyvédeiknek mondott köszönetet, akik nagyjából azzal érveltek, hogy az „UEFA-maffia” egy humoros és hatalomkritikus üzenet, amely bőven bele kell, hogy férjen a szólásszabadság kereteibe.
Érdemes lenne erről megkérdezni a varsói Legia labdarúgóklub vezetőségét vagy szurkolóit is, akiket az elmúlt években egészen aránytalannak tűnő módon büntettek az UEFA részéről. Ennek következtében a szurkolótábor számos rejtett és kevésbé rejtett üzenetet címzett az Európai Labdarúgó-szövetség irányába. De megtette ezt már számos Európai szurkoló tábor az elmúlt években, mint képünkön a Marseille-k.

Fotó: Dreamstime
Precedens vagy kivétel?
Ne gondoljuk egy percig sem, hogy ezek után a Legiát, az Olympiacost vagy az éppen aktuális magyar bajnokot nem fogják ugyanúgy megbüntetni egy ilyen tartalmú kiírás vagy az ellenőr hasonló tartalmú jelentése alapján. Az UEFA ugyanis sietett világossá tenni, hogy bár a bírságot elengedik, ez kizárólag a rendkívüli körülményekre és az esetek nehéz bizonyíthatóságára tekintettel történik.
Természetesen a CAS is sietett leszögezni, hogy az „UEFA-maffia” rigmus vagy transzparens nem minden esetben elfogadható – azt összefüggéseiben kell értelmezni, és eseti jelleggel lehet sértő is, ami már nem fér bele a szólásszabadságba.
Értsük jól, mielőtt ünnepelni kezdenénk a szólásszabadság győzelmét, és különböző klubok szurkolói nekiállnának UEFA-kritikus transzparenseket festeni: ha például a Puskás Akadémiát a soron következő Bajnokok Ligája-selejtezőre elkísérő drukkerek ezzel próbálkoznának, ugyanúgy repülne a több ezer eurós bírság. Nemcsak a Legia Varsó, de a Sparta Praha sem tudna megúszni egy ilyen esetet.
Vendégszerző: Sőtér Dávid
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét
Mi az a gonosz tengelye, és miért tűnik úgy, hogy az univerzum hozzá igazodik?
Dzsingisz kán unokájának levele szerint Magyarország elfoglalása után Róma következett volna
Milyen hangokat hallhatunk a Marson, és hogyan különböznek a Földön hallhatóaktól?
A fehér kínzás: Egy erőszak nélküli módszer, amely kiirtja az ember személyiségét