A szakemberek képtelenek megmondani, hogy pontosan mikor fog felrobbanni a csillag. De milyen következményekkel jár mindez?
Úgy tűnik, hogy a Betelgeuse nevű vörös szuperóriás csillag, amely már sok-sok évezrede ékesíti az Orion csillagképet, életének utolsó szakaszához érkezett, derül ki a LADbible cikkéből. Szakértők szerint ugyanis bármikor elérkezhet a pillanat, amikor az égitest hatalmas robbanással, szupernóvaként fejezi be létezését. De mikor? És mi történik, ha mindez valóban megtörténik?
A Betelgeuse egyébként már nemcsak a szakemberek, hanem a laikus érdeklődők figyelmét is felkeltette. Az éjszakai égen az Orion egyik legismertebb és legfényesebb pontja, narancssárga fényével könnyedén felismerhető. Azonban ez a csillag – ami a Földtől több mint 400 fényévnyi távolságra található – mostanában különös viselkedést mutat. A szakemberek figyelmeztetnek: egy hatalmas kozmikus esemény közeleg.
Mi történik a Betelgeuse-val?
2019-ben a NASA és más kutatócsoportok azt észlelték, hogy a Betelgeuse fényereje jelentős mértékben, mintegy 60%-kal csökkent. Ez a furcsaság természetesen azonnal beindította a szakemberek spekulációit. Az elméletek középpontjában egy, az égitest felszínén történt masszív anyagkibocsátás áll, amely részben megmagyarázná a váratlan fényerőcsökkenést.
Az égitest pedig azóta is szokatlanul viselkedik. 2024 első hónapjaiban ismét jelentős fényingadozásokat figyeltek meg rajta, és a csillag fényereje ismét gyorsan változott, mintha hatalmas energia halmozódna fel benne. A jelek így egyre inkább arra utalnak, hogy a csillag életének utolsó szakasza következik, és már nem sok ideje van hátra.
Mikor robbanhat fel a csillag?
A tudósok szerint lehetetlen pontosan meghatározni, hogy mikor következik be a szupernóva-robbanás, de a kutatások arra utalnak, hogy bármelyik pillanatban elérhetjük a kritikus pontot. A becslések szerint a következő 10 ezer, de legfeljebb 100 ezer évben meg fog semmisülni a csillag, és még az is elképzelhető, hogy ez már néhány évtizeden belül megtörténik.
A kutatók szerint így Betelgeuse-nak van a legtöbb esélye arra, hogy a következő galaktikus szupernóva legyen égbolton. Persze mindez nem jelenti azt, hogy az esemény közvetlen veszélyt jelentene számunkra, hiszen az égitest távolsága bőven elég nagy ahhoz, hogy ne okozzon kárt a Földön.
Mi történik, ha a Betelgeuse valóban felrobban?
A csillagok halála drámai esemény, amelyet a legtöbb esetben egy szupernóvának nevezett hatalmas robbanás kísér. E robbanás során a csillag hatalmas mennyiségű gázt és más anyagokat lök ki az űrbe, miközben a belső magja összeroskad, és egy fekete lyukká alakulhat. Azonban, mivel a Betelgeuse távolsága elég nagy ahhoz, hogy a Földet ne veszélyeztesse, a robbanás nem lesz közvetlen hatással ránk.
A szupernóva fényessége azonban olyan intenzív lesz, hogy az akár a telihold fényességét is túlszárnyalhatja. Ez azt jelenti, hogy a csillag a szupernóva robbanásakor akár tíz nappal később is rendkívül fényes lehet, és könnyedén látható lesz az égen. Az esemény olyan látványt nyújtana, amely valószínűleg soha nem fog feledésbe merülni.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért vannak vonalak a törölközőkön?
A tonkababfa, amely villámokat használ fegyverként
Az elveszett kontinens 400 év után végre felfedi titkait!
Donald Trump 17. unokatestvére magyar származású professzor
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét