Egy panamai fa, amely nemcsak túléli a villámcsapásokat, hanem profitál is belőlük
A villám nem mindig pusztító erő
A panamai alacsony fekvésű esőerdőkben a villámcsapás általában a fák végzetét jelenti. Ám egy különleges fafaj, a tonkababfa (Dipteryx oleifera) látszólag más szabályok szerint él: nemcsak túléli a villámcsapásokat, hanem úgy tűnik, előnyt is kovácsol belőlük — írja a Live Science.
A kutatás felfedezése
Egy friss tanulmány szerint, amely a New Phytologist folyóiratban jelent meg, ez a fa gyakran éppen a villámcsapás után válik erősebbé. Tízéves megfigyelés során a kutatók közel 100 villámcsapást dokumentáltak Panama Barro Colorado természetvédelmi területén, és azt tapasztalták, hogy a tonkababfa szinte soha nem sérült meg.
„A villámok rengeteg nagy fát elpusztítanak – kivéve a Dipteryx oleifera-t,” mondta Evan Gora, ökológus és a kutatás vezetője.
Miért bírja a villámokat?
A kutatók szerint a fa kivételes elektromos vezetőképességgel rendelkezik. Ez lehetővé teszi, hogy az áram szinte kártétel nélkül átfolyjon rajta – hasonlóan egy jól szigetelt vezetékezéshez.
Ezen túl a tonkababfa óriási méreteket ér el – akár 40 méteresre is megnőhet, és évszázadokig élhet. Ez azt jelenti, hogy élete során többször is eltalálhatja a villám, minden alkalommal megtisztítva környezetét a parazita növényektől és versenytársaktól.
A túlélésből előny lesz
Egy-egy villámcsapás során több mint 2 tonna biomassza pusztul el, beleértve a fa lombkoronáját benövő liánok 80%-át is. Az adatok szerint a tonkababfa környezetében élő fák sokkal nagyobb eséllyel halnak meg, mint más nagy fák mellett.
A kutatók azt is kiszámolták, hogy ezek a villámcsapások akár 14-szeresére növelhetik a fa életében termelt magok számát, ezzel hatalmas szaporodási előnyt biztosítva.
Más fáknál is előfordulhat?
Gregory Moore, a Melbourne-i Egyetem kertészeti szakértője szerint más fafajok is hasonló stratégiát alkalmazhatnak, főként más éghajlatokon, például szavannákon vagy bozótos erdőkben.
A kutatás most más trópusi területekre, Afrikába és Délkelet-Ázsiába is kiterjed, hogy kiderítsék: a tonkababfa villámhasználó stratégiája egyedi, vagy elterjedtebb, mint gondolnánk.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan betegség lesz egyre ellenállóbb, amely több ezer éve gyilkol bennünket
A tatárjárás és a mongolok könyörtelenségének új bizonyítékaira bukkantak Bugacon
Egyre több Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik a magyar mezőgazdaságban
Hamarosan újra a helyükre kerülnek a trófeumok a Budavári Palota északi szárnyán
4 ezer éve élt herceg sírját találták meg Egyiptomban, és igencsak meglepte a régészeket
Olyan galaxist találtak a kutatók, amelyben szinte egyáltalán nincs sötét anyag