1622. szeptember 4-én zivatar verte az Atocha spanyol galleont a Florida-szorosban. A hurrikán szétzúzta a hajó árbócait, leszakította a kormányt, és percek alatt a tenger fenekére küldte a teherhajót. Az Atocha raktárában 150 aranyrúd, 1000 ezüstrúd és több mint 50 ládányi érmét szállítottak – mai értéken mintegy 500 millió dollárnyi kincset. A hajóroncs helye azonban évszázadokra rejtély maradt.
1969-ben Mel Fisher, egy kaliforniai búvároktató feleségével és családjával Floridába költözött, hogy megtalálja az Atocha elveszett kincsét. Kezdetben a Matecumbe Keys területén kezdték el a keresést, de egy év és 100 000 levezetett tengeri mérföld után sem találtak semmit. A fordulatot Eugene Lyon történész jelentette, aki spanyol levéltárakban felfedezett egy dokumentumot, ami a Marquesas Keys területét jelölte meg a hajóroncs lehetséges helyeként — számolt be róla a Primal Space.
A zseniális megoldás: A “mailbox”
A mélyebb vizekben a látótávolság katasztrofálisan rossz volt. Fisher találmánya forradalmasította a keresést:
- Két nagy csövet rögzítettek a hajó hátsó részéhez
- Ezek a felületi tiszta vizet a fenékre irányították
- Az erős vízsugár felfedte a homályban rejlő tárgyakat
Az első nyomok és tragédiák
1971-ben megtalálták az Atocha hatalmas horgonyát, majd lassan más tárgyak is előkerültek: kardok, ágyúgolyók, hajószögek. A csapat térképet készített a leletek elhelyezkedéséről, ami egy egyértelmű vonalat mutatott. 1973-ban három ezüstrúd és számos érme került elő, amit a hajó raktárnyilvántartásával egyezőnek találtak.
Azonban 1975-ben tragédia történt: egyik hajójuk felborult éjszaka, három emberrel a fedélzeten, köztük Fisher fiával. Közben Florida állam perrel fenyegette a csapatot, hogy magának követeli a kincsek jogát. A jogi harc nyolc évig tartott, melyet végül Fisher nyert meg.
A nagy áttörés: 1985. július 20.
1983-ban a csapat magnetométere egy újabb lelőhelyet jelzett, a korábbi vonaltól délkeletre. Két évnyi keresés után, 1985. július 20-án, pontosan 10 évvel a tragédia után, Greg Warehem búvár felfedezte a hajóroncs fő részét:
- 80 láb hosszú hajótest
- Ezüstrudak halmai
- Aranyrudakkal és érmékkel teli ládák
- 2000 darab kolumbiai smaragd, köztük egy 800 000 dollárt érő példány
Az Atocha öröksége
Ma az Atocha kincseit a Mel Fisher Maritime Múzeumban állítják ki Key Westben. Fisher csapata továbbra is dolgozik a hajóroncs feltárásán – becslések szerint a kincsek mintegy 40%-a még mindig a tenger fenekén van. Az Atocha története nem csupán egy kincsvadászat, hanem a kitartás és a szenvedély meséje is, ami inspirálja a mai kincskeresőket is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az Orbán-kormány az ukrán civilek elleni bombázások alatt is védi Putyint
Kivonulhat a Revolut és a Wise Magyarországról
Forma-1 rajongók figyelem! F1 autók lepik el Budapest utcáit
Donald Trumpék az erotikus segédeszközök ellen is háborút indítottak
A magyar orvos, aki embereket mentett a Titanicon
Az Ördög-árok legendája: rejtély Budapest szívében