Olyan felfedezést tett egy nemzetközi kutatócsoport, amely szó szerint átírhatja a Föld és az élet eredetéről alkotott képünket.
A válasz, amelyre évtizedek óta vártak a tudósok, egy látszólag apró, de annál rejtélyesebb kérdést old meg: hová tűnnek a szénben gazdag aszteroidák, amikor elérik bolygónkat? Úgy tűnik, most sokkal közelebb kerültünk a megoldáshoz, derül ki a LADbible cikkéből.
Az aszteroidák jelenthetik a kulcsot
Látszólag messziről kell kezdeni a magyarázatot: a világegyetem tele van szénben gazdag aszteroidákkal. Ezek az égitestek bővelkednek vízben és szerves molekulákban – az élet legfontosabb építőköveiben. Mégis, amikor meteorokat találunk a Földön, alig öt százalékuk tartalmaz szénben gazdag anyagokat. Ez az eltérés évtizedek óta megmagyarázatlan rejtély volt.
Most azonban egy tanulmány azt állítja, hogy képes rávilágítani a titok nyitjára: maga a Föld és a Nap működik szűrőként – méghozzá hihetetlen hatékonysággal. A kutatás több mint 8 ezer meteorid mozgását és becsapódását vizsgálta meg. És a nemzetközi tudóscsapat arra a meglepő következtetésre jutott, hogy a Nap és a Föld elpusztítják a törékeny, szénalapú meteoritokat, még mielőtt azok elérnék a felszínt.
Nem jutnak el a Földig
Dr. Hadrien Devillepoix, a tanulmány egyik szerzője így fogalmazott: „Régóta sejtjük, hogy a gyenge, széntartalmú anyagok nem élik túl a légköri belépést. Ez a kutatás azonban azt mutatja, hogy sok ilyen meteorid már el sem jut idáig: még azelőtt szétesnek, hogy elérnék a Föld légkörét, mivel többször is megközelítik a Napot, és közben túlmelegszenek.”
Vagyis már az űrben „megsülnek”, és csak az igazán strapabíró darabok jutnak át a légkörön is. Ez pedig drámai következményekkel bírhat a tudományos vizsgálatokra nézve. Dr. Patrick Shober, a Párizsi Obszervatórium kutatója kifejtette: „A szénben gazdag meteoritok a kémiailag legprimitívebb anyagok közé tartoznak, amelyeket tanulmányozni tudunk – vizet, szerves molekulákat, sőt aminosavakat is tartalmaznak.”
A szakember hozzátette: „Ugyanakkor annyira kevés van belőlük a gyűjteményeinkben, hogy fennáll a veszélye, hogy torz képet kapunk arról, mi is található valójában az űrben, és hogyan kerülhettek az élet építőkövei a Földre.”
Innen származnak a szerves molekulák?
És hogy miért olyan fontos mindez? Mert a Földön jelenlévő víz és az élet alapjául szolgáló szerves molekulák eredete máig vitatott. Ha ezek az anyagok valóban ilyen szénben gazdag meteoritokkal érkeztek, akkor ezek pusztulása miatt eddig a legértékesebb bizonyítékokat veszítettük el.
Dr. Shober megjegyezte azt is: „Ez a felfedezés hatással lehet a jövőbeli aszteroida-missziókra, a becsapódások kockázatértékelésére, sőt még azokra az elméletekre is, amelyek szerint a Föld víz- és szervesanyag-készlete meteoritok révén érkezett ide.” Tehát a válasz a nagy kérdésre – hogyan kezdődött az élet – lehet, hogy már itt van, a porrá vált meteoritok emlékében. Most már „csak” annyi a dolgunk, hogy még mélyebbre ássunk az űr titkaiban.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin fegyverszünetet rendelt el
Rekordszámban térnek haza a magyarok Ausztriából és Németországból
Olyan folyadékot alkottak kutatók, amely képes visszanyerni az alakját
Valóban egészségtelenebbül táplálkoznak a magyarok, mint az amerikaiak?
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették