A NASA hihetetlen titkokra bukkant, amelyek végre választ adhatnak a nagy kérdésre: volt-e valaha élet a Marson?
A Mars egykor idegen létformáknak adhatott otthont, legalábbis erre utal a NASA legújabb, szenzációs felfedezése, számol be róla a Daily Star. A Curiosity rover segítségével ugyanis olyan információkhoz jutottak, amelyek még inkább megerősítik azt az elképzelést, hogy a Vörös Bolygó valaha alkalmas volt az élet fenntartására.
Váratlan anyagra bukkantak
A legújabb kutatások során a Curiosity valószínűleg egy egykor létező szénciklus jeleit fedezte fel mélyen a bolygó poros felszíne alatt. A felfedezés részleteit egy nemrégiben közzétett tanulmányban ismertették, amelyből kiderül, hogy a minták között a kutatók egy olyan ásványi anyagot találtak, amely a Mount Sharp sziklás rétegeiben rejtőzik a Gale-kráterben.
A sziderit nevű karbonátásvány jelenléte arra utal, hogy a Mars egyes területein az ősi légkörben a szén-dioxid koncentrációja lehetett olyan magas, amely folyékony víz jelenlétét is lehetővé tette a felszínen. „A Gale-kráterben található nagyméretű szénlerakódások felfedezése igazi mérföldkő az eddigi marsi geológiai és légköri fejlődés megértésében” – mondta Dr. Ben Tutolo, a kutatás vezetője, a Calgary Egyetem szakértője.
Valaha víz is lehetett a Marson
A tudósok régóta gyanítják, hogy üledékes karbonát képződik a Mars szén-dioxidban gazdag körülményei között – de ezeket a megfoghatatlan képződményeket eddig nehéz volt felderíteni. A legújabb eredmények megerősítik, hogy a Vörös Bolygó légkörében valaha elegendő szén-dioxid lehetett ahhoz, hogy folyékony víz is létezzen a felszínen. Azonban ahogy a bolygó atmoszférája elvékonyodott, a szén-dioxid fokozatosan eltűnt, és kőzetté szilárdult, így az élet lehetősége is eltűnt.
„Ez azt jelenti, hogy a Mars egykor valóban alkalmas volt az élet számára, és a lakhatóságra vonatkozó modellek helyesek” – nyilatkozta Dr. Tutolo. „A legfontosabb következtetés az, hogy a bolygó lakhatósága hosszú ideig fennmaradhatott. Azonban ahogy a szén-dioxid elkezdett kicsapódni, és sziderit formájában szilárdulni, valószínűleg befolyásolta a Mars azon képességét, hogy meleg tudjon maradni.”
Fontos tanulságok lehetnek számunkra is
A kutatók most azon dolgoznak, hogy bizonyítsák, miért vesztette el a Mars a képességét az élet fenntartására. Vajon a légkörből eltűnt szén-dioxid lehetett a fő ok? És úgy tűnik, a kutatás egyre közelebb kerül a válaszhoz. „Mindez segít megérteni, hogy hogyan formálódnak ezek az ásványok a Mars felszínén, és hogy ezt a tudást hogyan alkalmazhatjuk a Földön is. A Mars régi meleg és nedves időszakainak tanulmányozása rávilágít arra, hogy a lakhatóság mennyire törékeny” – tette hozzá Dr. Tutolo.
A szakember jelenleg egyébként a Földön dolgozik azon, hogy a szén-dioxidot karbonátokká alakítsák, ezzel is küzdve a globális felmelegedés ellen. Dr. Tutolo szerint a legnagyobb tanulság, hogy a Föld atmoszférájában történt apró változások is óriási hatással vannak a bolygó életképességére. „A legcsodálatosabb dolog a Földben, hogy képes fenntartani az életet, és mindezt legalább négymilliárd éve” – fogalmazott.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hamarosan megnyílik a Zenit Corso, Zugló új bevásárlóközpontja
A rémisztő ruhadarab, amitől mindenki rettegett
Egy felmérés szerint Budapest épp olyan boldog város, mint a koronavírus-járvány kiindulópontja
Afrikai sziklafestmény igazolhatja egy kihalt állatfaj létezését
Tényleg megtalálták volna a Frigyládát?
A „levegőn szárított lelkész”: az osztrák múmia, akit furcsa módszerrel mumifikáltak