Az angliai gyilkos, akinek bőréből könyveket kötöttek, amelyekben bűntettét írták le
Egy hátborzongató, emberi bőrrel borított könyv került elő nemrég a suffolki Moyse’s Hall Múzeum egyik polcáról. A kötet borítója William Corder bőréből készült, akit majdnem kétszáz éve akasztottak fel Angliában, miután elítélték a hírhedt Red Barn-gyilkosságért. Ez az eset a mai napig borzongással tölti el az ottani embereket, és a bűnügyi irodalmi kultúra egyik legismertebb brit történetévé vált.
Mi történt aznap?
A BBC beszámolója szerint William Corder egy középosztálybeli földbérlő gazdacsalád sarja volt Polstead faluban, Suffolk megyében. 22 évesen ismerkedett meg a 24 éves Maria Martennel, aki családjával és kisfiával élt együtt. Kapcsolatuk titokban indult, de hamarosan Corder elhatározta, hogy megszökteti a lányt. 1827-ben azt mondta Mariának, hogy találkozzanak a Corder-birtokhoz tartozó Red Barn nevű pajtánál, majd együtt szökjenek el Ipswichbe, hogy összeházasodjanak. Maria azonban eltűnt, és Corder is nyomtalanul felszívódott.
Corder lebukása
Corder később levelet írt Maria családjának, azt állítva, hogy a lány jól van, és együtt élnek Wight szigetén. Valójában Maria holttestét a Red Barnban, vagyis a vörös pajtában, egy ottani nevezetességben temette el, miután tarkón lőtte. A legenda szerint Maria mostohaanyja álmot látott arról, hogy a lány meghalt és a pajtában van eltemetve. Maria apja ezután ásni kezdett, és megtalálta lánya maradványait.
Ekkor már biztosak voltak, hogy a férfi ölte meg szerelmét. Röviddel a hajtóvadászat kezdete után egy helyi újságszerkesztő elmondta a hatóságoknak, hogy tudja, merre járhat a tettes, akik hamarosan előkerítették és letartóztatták Cordert, aki London közelében bujkált.
A tárgyalás Bury St Edmunds városában zajlott, ahol Cordert tíz vádpont alapján állították bíróság elé, hogy minél nagyon eséllyel ítélhessék le. Védelmében azt állította, hogy Maria öngyilkos lett, de a bizonyítékok egyértelműen ellene szóltak. Két napos tárgyalás után bűnösnek találták, majd végül beismerte, hogy egy vita során véletlenül lőtte le a lányt.
A gyilkos kivégzése
1828. augusztus 11-én, délben a beszámolók szerint 7-10 ezer ember gyűlt össze, hogy szemtanúja legyen Corder kivégzésének. A városi börtön előtt akkora volt a tömeg, hogy a gyilkost nem tudták kivinni az épület elé, ezért lyukat ütöttek annak külső falán, és egy rögtönzött bitófán végezték ki. A holttestét később bemutatták a nagyközönségnek, majd orvosi tanulmányok céljából felboncolták. Koponyáját és halotti maszkját ma is kiállítják a Moyse’s Hall Múzeumban, csontváza pedig évtizedekig orvostanhallgatók oktatási segédeszköze volt.
A Red Barn-gyilkosság hatalmas visszhangot váltott ki: dalok, színdarabok, könyvek születtek róla, és a bűntény helyszíne valóságos zarándokhellyé vált. A Red Barn és Maria sírköve is áldozatul esett a szuvenírgyűjtőknek. A történet azóta is élénken él a brit köztudatban, és a true crime műfaj egyik alaptörténetévé vált.

A William Corder bőréből készült két könyv egyike. Geni/CC-BY-SA 4.0
A bőrrel borított könyvek
A múzeumban két könyvet is őriznek, amelyek Corder bőréből készültek. Az egyik a per leírását tartalmazza, és a gerincén a Trial of W Corder felirat, azaz William Corder pere olvasható. A könyvben a boncolást végző sebész, George Creed jegyzete is megtalálható, aki maga cserzette ki a bőrt és kötötte be 1838-ban. A második könyv szintén a perhez kapcsolódik, és egy, Creedhez közel álló család adományozta a múzeumnak.
A Red Barn-gyilkosság hátborzongató története ma is megdöbbenti a múzeum látogatóit, és emlékeztetőül szolgál arra, mennyire nem ismert kegyelmet a korabeli igazságszoltáltagás.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megérinthető 3D-s hologramokat hoztak létre kutatók
Római kori adócsalási ügyről szóló papirusz került elő csaknem 2 ezer évvel ezelőttről
Zelenszkij szerint kínaiak dolgoznak az orosz dróngyárakban
3 ezer éve rejtett jeleket fedeztek fel a Párizsban lévő egyiptomi obeliszken
Mi történne, ha az éjszakai égbolt egyik legfényesebb csillaga körül keringene a bolygónk?
Gül baba türbéje: az iszlám magyarországi győzelmét volt hivatott szimbolizálni