A modern technológiának köszönhetően egyre többet tudunk meg a Mars múltjáról, és most ismét hihetetlen információk láttak napvilágot.
Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint a Vörös Bolygó vulkánjai akár az ősi élet nyomait is őrizhetik, írja a LADbible. A hír nem csupán a tudományos világot hozta lázba, de új reményt is ad azoknak, akik hisznek benne, hogy az emberiség jövője a Mars meghódításában rejlik.
A vulkáni tevékenységet elemezték
A texasi A&M Egyetem geobiológusa, Dr. Michael Tice társszerzőként jegyzi azt a tanulmányt, amely új fényt vethet a bolygó múltjára – és talán annak egykori lakóira is. A tanulmány címe elsőre bonyolultan hangzik: “Sokféle és erősen differenciált lávaképződmény a Jezero-kráterben: A Mars 2020 PIXL adatai által feltárt intrakrusztális magmatizmus”, de a lényege egyszerűbb, mint hinnénk. A kutatók marsi vulkanikus kőzeteket elemeztek, és olyan folyamatokat tártak fel, amelyek a bolygó ősi geológiai történetéről árulkodnak.
A vizsgálat alapját a NASA Perseverance nevű, 2020-ban indított marsjárója szolgáltatta, amely 2021 februárjában landolt a Jezero-kráterben. Azóta szorgosan gyűjti a kőzetmintákat, és olyan adatokat küld le a Földre, amilyeneket eddig még sosem láttunk.
Egyre alaposabb vizsgálatra van mód
Dr. Tice kifejtette: „Nemcsak képeket látunk, hanem részletes kémiai adatokat, ásványi összetételeket és mikroszkopikus anyagmintázatokat kapunk. Mintha egy mozgó laboratóriumot küldtünk volna egy másik bolygóra.” A tanulmány két különböző típusú vulkanikus kőzetet azonosított, amelyek eltérő összetételük révén egy bonyolult vulkanikus múltról tanúskodnak.
A kutatók termodinamikai modellezéssel rekonstruálták, milyen körülmények között alakultak ki ezek a kőzetek, és azt találták, hogy az úgynevezett frakcionált kristályosodás és kéregasszimiláció zajlott le. Ezek olyan folyamatok, amelyeket itt a Földön is megfigyelhetünk aktív vulkánokban.
Lehetett élet a Marson?
„Ez arra utal, hogy ezen a részen a Marsnak hosszú ideig tartó vulkanikus aktivitás lehetett, és ez idő alatt olyan vegyületek is jelen lehettek, amelyek az élethez szükségesek” – magyarázta Dr. Tice. Ez a felfedezés akár döntő fontosságú is lehet: ha a Vörös Bolygón sokáig működtek vulkáni rendszerek, akkor az is elképzelhető, hogy hosszú időn át fennálltak az élethez kedvező feltételek.
A kutató hozzátette, tudatosan választották ki a vizsgált kőzeteket, mert nyomokat hordozhatnak a Mars korábbi környezetéről. Amikor visszahozzák őket a Földre és laboratóriumi műszerekkel vizsgálhatják majd meg, akkor sokkal részletesebb válaszokat lehet majd kapni, akár az élet nyomaival kapcsolatban is.
A következő években tehát izgalmas felfedezések várhatók, amelyek alapjaiban változtathatják meg azt, amit a Marsról – és talán a földön kívüli életről – gondoltunk. Talán a válaszok nem is a jövőben, hanem egy rég kihűlt marsi vulkán mélyén rejlenek?
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: Wallpaper Flare
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
1500 éves kínai feljegyzésekben írnak a magyarokról és a székelyekről?
Mátyás király volt az oka, amiért elvesztette első feleségét
Kiderült, hogy a kutyák egyszerre több szerepet is képesek betölteni
Megérinthető 3D-s hologramokat hoztak létre kutatók
Római kori adócsalási ügyről szóló papirusz került elő csaknem 2 ezer évvel ezelőttről
Zelenszkij szerint kínaiak dolgoznak az orosz dróngyárakban