Olyan galaxist találtak a kutatók, amelyben szinte egyáltalán nincs sötét anyag
Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye a sötét anyag létezése és szerepe a galaxisok kialakulásában és fejlődésében. A sötét anyag egy olyan jelenség, amely nem lép kölcsönhatásba a fénnyel, emiatt pedig csak gravitációs hatásai révén észlelhető.
A legtöbb galaxisban a sötét anyag domináns komponensként van jelen, amely segíti az objektumok összetartását. Azonban egy nemrég felfedezett, ultra-diffúz példány, amely szinte teljesen nélkülözi a sötét anyagot, komoly fejtörést okoz az asztrofizikusoknak.
Újraírhatja a szabályokat a sötét anyagtól szinte teljesen mentes galaxis
A Live Science szerint ez a különleges példány az FCC 224, egy közel 65 millió fényévre lévő elliptikus galaxis mellett található. A kutatók azzal a meglepő eredménnyel szembesültek, hogy az objektum tömegének nagy része nem a sötét anyagból, hanem a látható csillagokból származik. Ez ellentmond a jelenlegi elméleteknek, amelyek szerint a galaxisok tömegének jelentős részét a sötét anyag teszi ki. A megfigyelések szerint az objektumban a sötét anyag aránya szinte elhanyagolható.
A tanulmány szerint az ultra-diffúz galaxisok általában nagy méretűek, de nagyon ritkák, és kevés csillagot tartalmaznak. Ezek különösen alkalmasak a sötét anyag vizsgálatára, mivel a látható anyag hiánya miatt a sötét anyag hatása könnyebben kimutatható. Az FCC 224 azonban kivételnek bizonyult, mivel a sötét anyag hiánya miatt az objektum dinamikája és gravitációs viselkedése eltér a megszokottól.
A felfedezés jelentősége abban rejlik, hogy új megvilágításba helyezi a galaxisok kialakulásának és fejlődésének folyamatát. Ha létezhetnek olyan objektumok, amelyek szinte teljesen mentesek a sötét anyagtól, akkor az eddigi modelleket újra kell gondolni. Ez a példány arra is rávilágít, hogy a sötét anyag eloszlása az univerzumban sokkal változatosabb lehet, mint korábban hittük.
Egyelőre a kutatók sem értik, hogyan keletkezhetett
Az FCC 224 felfedezése további kutatásokra ösztönzi a tudósokat, hogy megértsék, hogyan alakulhatott ki egy ilyen galaxis, és milyen folyamatok vezettek a sötét anyag hiányához. Egyes elméletek szerint az objektum kialakulása során valamilyen rendkívüli esemény, például egy másik galaxis közelében bekövetkezett gravitációs kölcsönhatás kisöpörhette a sötét anyagot. Mások azt feltételezik, hogy az objektum egyedi környezeti feltételek között jött létre, amelyek nem kedveztek a sötét anyag felhalmozódásának, számolt be a Universe Today.
Az FCC 224 egyedülálló példája annak, hogy az univerzum még mindig tartogat meglepetéseket, és hogy a sötét anyag természetének megértése kulcsfontosságú a kozmológia és az ilyen objektumok fejlődésének tanulmányozásában.
Érdemes elolvasni:
- Teljesen másik emberfajjá válnának a Marsra települő kolóniák lakói?
- Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
- Mi történne, ha az éjszakai égbolt egyik legfényesebb csillaga körül keringenénk?
Címlapképünk illusztráció, az NGC 7727 nevű galaxist mutatja.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyre több Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik a magyar mezőgazdaságban
Hamarosan újra a helyükre kerülnek a trófeumok a Budavári Palota északi szárnyán
4 ezer éve élt herceg sírját találták meg Egyiptomban, és igencsak meglepte a régészeket
Új kollégiumváros épül Budapesten
Magyarország legegyedibb strandja nyílik meg Debrecenben
Teljesen másik emberfajjá válnának a Marsra települő kolóniák lakói?