Első hallásra egészen hihetetlen, hogy mi a célja a méregdrága kísérletnek, ami nemrégiben kapott zöld utat: elsötítétíteni a Napot.
Elképesztő bejelentést tett a brit kormány: jóváhagytak egy 50 millió fontos (nagyjából 24 milliárd forintos!) kísérletet, amely célja bizony az, hogy gyengítse a Nap erejét, derül ki a LADbible cikkéből.
Nem, ez nem egy sci-fi film forgatókönyve. Ez a valóság. Egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy az emberiség valóban belenyúljon a bolygó természetes működésébe. Ezúttal úgy, hogy direkt módon csökkentenék a Földet érő napsugarak mennyiségét. A cél persze világos: lassítani a klímaváltozást. De vajon milyen árat fizethetünk ezért?
Kémiai fátyol a sztratoszférában
A brit kormány egyik innovációs ügynöksége, az Advanced Research and Invention Agency (ARIA) vezényli le a programot, amely során – terveik szerint – aeroszolos részecskéket permeteznének a felső légkörbe, hogy visszaverjék a napsugarakat. Egy másik módszer szerint tengervízzel felfrissített felhőket használnának arra, hogy azok erősebben tükrözzék vissza a napfényt. Egyszerűen fogalmazva: mesterségesen borús időt teremtenének a bolygó fölé.
A kutatás első körben „kisméretű és szigorúan kontrollált” kültéri kísérleteket tartalmaz, de a végső cél az, hogy valós adatokat gyűjtsenek arról, hogyan működik ez a technológia a gyakorlatban. Több vezető tudós azonban egészen egyszerűen teljes őrültnek tartja az egészet.
Őrült vagy zseniális? Megosztott a tudományos világ
Több éghajlati szakember szerint ugyanis ez valójában egy kétségbeesett lépés, egy hatalmas, veszélyes játék az ismeretlennel. Az úgynevezett napsugárzás-menedzsment (Solar Radiation Management – SRM) technológiája szerintük olyan látens kockázatokat hordoz magában, amelyeket ma még fel sem tudunk mérni, és akár súlyos, tartós időjárási anomáliákat is okozhatnak.
A program vezetője, Mark Symes professzor azonban másképp látja mindezt. Szerinte a klímaváltozás olyan sebességgel zajlik, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne próbáljunk ki minden lehetőséget: „A kellemetlen igazság az, hogy ha így folytatjuk, a következő évszázadban olyan fordulópontokat érhetünk el, ahonnan már nincs visszaút” – fogalmazott.
A professzor hangsúlyozta: nem fognak mérgező anyagokat kibocsátani, a helyi közösségeket bevonják a folyamatba, és minden kísérlet előtt környezeti hatástanulmány készül.
Út a megváltáshoz vagy az összeomláshoz?
A kérdés most már csak az: jogunk van-e „lekapcsolni” a Napot, még ha csak részben is? És mi történik, ha hibázunk?
Ahogy az emberiség versenyt fut az idővel a globális felmelegedés elleni harcban, egyre több merész – vagy inkább őrült? – ötlet kerül az asztalra. Az SRM lehet akár a jövő egyik kulcsfontosságú technológiája is Vagy épp az egyik legnagyobb katasztrófa előszele.
Szerinted bele kéne piszkálnunk az időjárásba?
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy város, ami útra kelt: A túlélésért küzdő Kiruna elképesztő története
A mesterséges intelligencia „keresztapja” szerint az AI kiirthatja az emberiséget
Megcáfolták az Ősrobbanás elméletét, teljesen máshogy jöhetett létre a világ?
Bebarangoltuk Észak-Írországot: zöld dombok, konfliktusok és legendák – képgaléria
Ősi sötét praktikák: Görög átoktáblák Athén sírjai között
Hunyadi János zseniális harcmodora – Stratégia a túlerő ellen