A Mona Lisa ellopása: Egy festmény, amelyet a tolvaj tett világhírűvé
A Louvre-ban ma már üveg mögött, szigorú biztonsági intézkedések mellett csodálhatjuk meg Leonardo da Vinci Mona Lisáját. Ám kevesen tudják, hogy ez a festmény nem mindig volt a világ legismertebb műalkotása, sőt, hírnevét éppen egy botrányos lopásnak köszönheti, amely 1911-ben megrázta Franciaországot és az egész művészvilágot.
A festmény, amely csak a szakértők körében volt ismert
A Mona Lisa a 16. század elején készült Firenzében, és évszázadokon át csupán a művészettörténészek és egy szűk értelmiségi kör tartotta számon, mint a reneszánsz egyik remekművét. A szélesebb közönség számára a 19. század végéig szinte ismeretlen volt, sőt, a Louvre-ban is csupán egy volt a sok híres festmény között, írja beszámolójában az Open Culture. Az 1910-es évek elején nem is a Mona Lisa volt a múzeum legnépszerűbb műtárgya.
A nagy rablás reggele
1911. augusztus 21-én, hétfőn reggel, amikor a Louvre zárva volt a látogatók előtt, egy fehér munkaköpenybe öltözött férfi surrant be a múzeumba. Vincenzo Perugia, egy olasz származású segédmunkás, aki korábban maga is dolgozott a múzeumban, kihasználta, hogy a hét első napján csak kevés alkalmazott tartózkodik az épületben. Besétált a Salon Carré-ba, majd egyszerűen leakasztotta a Mona Lisát a falról, és egy köpenybe csavarva kisétált vele a Rue de Rivoli forgatagába, írja az RNZ.
Csak másnap tűnt fel a hiány
A festmény eltűnését csak másnap reggel vette észre egy festő, Louis Béroud, aki éppen a galériában dolgozott. A Louvre dolgozói először azt hitték, csak fotózásra vitték el a képet, de hamar kiderült, hogy szó sincs erről. A múzeumot azonnal lezárták, a francia rendőrség példátlan hajszát indított, és
a világ sajtósait címlapjaikon hozták le a szenzációs hírt: eltűnt a Mona Lisa.
Nyomozás és a médiaőrület
A nyomozás során mindenkit gyanúsítottak: az NPR cikke szerint a híres művészt, Pablo Picassót is kihallgatták, sőt, felmerült, hogy amerikai milliomosok vagy éppen a német császár állhat a háttérben. A festmény hiánya a Louvre szégyenfoltjává vált, a párizsiak virágokat vittek az üres falhoz, és tömegek zarándokoltak el, hogy megnézzék a négy üres kampót, ahol korábban a Mona Lisa függött.
Perugia a festményt egy ágy alatti titkos rekeszben rejtette el, alig pár kilométerre a Louvre-tól. Bár eredetileg el akarta adni, vagy – saját állítása szerint – vissza akarta juttatni Olaszországnak, a világméretű felhajtás miatt a Mona Lisa túl „forró” lett ahhoz, hogy pénzzé tegye.
A visszatérés és a világhír
Csaknem két és fél évvel később, 1913 végén Perugia megpróbálta eladni a képet egy firenzei műkereskedőnek, ám az gyanút fogott, és értesítette a rendőrséget. A Mona Lisa rövid firenzei kitérő után visszakerült a Louvre-ba, Perugiát pedig nyolc hónap börtönre ítélték.
A festmény eltűnése és visszatérése óriási médiavisszhangot váltott ki, és a Mona Lisa ezzel örökre a világ legismertebb műalkotásává vált. Ma már elképzelhetetlen, hogy bármelyik másik festmény ilyen hírnévre tehetne szert, hiszen a Mona Lisa titokzatos mosolya mögött ott rejtőzik a 20. század egyik legnagyobb műkincslopásának története is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen
WAVES 2025 Mumbaiban: elkezdődött a média, a szórakozás és a digitális innováció csúcstalálkozója
Tényleg le tudna győzni 100 ember egy kifejlett gorillát?
Forradalmi kutatás tisztázta, kik nyugszanak Nagy Sándor királyi sírhelyén
A világ legdrágább folyadékának néhány literje is tízmilliárdokba kerül
Félreismertük volna Kádár Jánost? – Döbbenetes titkos információk derültek ki róla