Forradalmi kutatás tisztázta, kik nyugszanak Nagy Sándor királyi sírhelyén
Az ókori Makedónia fővárosában, Aigaiban, a mai Verginában 1977-ben feltárt nagy halomsír a világ egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye, amely három királyi sírt rejt.
Ezekről évtizedekig úgy hitték, hogy Nagy Sándor apja és fia, II. Philipposz, illetve IV. Alexandrosz, valamint féltestvére, III. Philipposz Arrhidaiosz földi maradványait őrzik. A Greek Herald szerint egy friss, átfogó vizsgálat azonban most alapjaiban írja át a sírok azonosítását, és ezzel együtt a makedón királyi család történetét is.
A sírok azonosítása és a fennálló kérdések
A három sír közül a III. sír esetében a tudósok többsége egyetért abban, hogy az Nagy Sándor fia, IV. Alexandrosz végső nyughelye. A másik két sír, az I. és a II. azonban évtizedeken át heves viták tárgyát képezte. A korábbi feltételezések szerint a II. sírban II. Philipposz, az I.-ben pedig III. Philipposz Arrhidaiosz nyugodott. Az új kutatás azonban ezt megkérdőjelezi, és az elérhető történeti források, valamint a legmodernebb antropológiai vizsgálatok alapján fordított következtetésre jutott.

A pompeji mozaik, amely Nagy Sándor és III. Dareiosz perzsa uralkodó csatáját ábrázolja Isszusznál. Kép: Michael Paraskevas/Wikimedia Commons
Ki nyugszik valójában a sírban?
A kutatócsoport részletesen elemezte a sírokban talált csontokat, röntgenfelvételeket, valamint az ókori leírásokat, írja a Daily Mail. Az I. sírban egy középkorú férfi, egy fiatal nő és egy újszülött maradványait azonosították. A férfi csontvázán egy súlyos térdsérülés nyomai láthatók, ami tökéletesen egybevág a történelmi forrásokkal. II. Philipposz egy csatában lándzsát kapott a bal térdébe, ami egész életére sántává tette. A női csontváz életkora és a közelmúltban szült állapota alapján nagy valószínűséggel Philipposz fiatal felesége, Kleopátra, és közös gyermekük lehetett, akiket a források szerint röviddel a szülés után gyilkoltak meg.
A II. sírban egy harmincas éveiben járó férfi és egy huszonéves nő maradványai kerültek elő, mindketten díszes arany koporsóban, márvány szarkofágban. A férfi csontvázán nem látszanak harci sérülések, ami megfelel III. Philipposz Arrhidaiosz életének. Ő ugyanis mentális fogyatékossága miatt sosem vett részt csatában. A nő viszont lovaglásból eredő csontelváltozásokat mutat, ami egybevág Adea Eurüdiké, Arrhidaiosz harcos feleségének leírásával.
A sírok eredeti azonosítását az befolyásolta, hogy a régészek a fényűzőbb, nagyobb II. sírt tekintették méltónak II. Philipposzhoz. Az IFLScience beszámolója szerint azonban a történelmi források és az antropológiai adatok alapján egyértelművé vált, hogy a szerényebb I. sírban nyugszik a nagy király, felesége és gyermekük, akiket Nagy Sándor anyja, Olümpiasz gyilkoltatott meg, hogy fia trónra léphessen.
Már csak magát Nagy Sándort kellene megtalálni
Bár családja sírjainak azonosítása egyre pontosabb, Nagy Sándor saját sírjának holléte továbbra is az ókori történelem egyik legnagyobb rejtélye marad. Halála után testét Egyiptomba vitték, ahol előbb Memphiszben, majd Alexandriában temették el, de a sír pontos helye az évszázadok során elveszett, és mindmáig nem sikerült megtalálni.
A legújabb kutatások fényében a nagy halomsír I. sírja II. Philipposz, felesége Kleopátra és gyermekük, a II. sír pedig III. Philipposz Arrhidaiosz és Adea Eurüdiké végső nyughelye. Ez a felfedezés nemcsak a makedón királyi család történetét árnyalja újra, hanem rávilágít arra is, mennyire fontos a régészeti leletek folyamatos újraértékelése a múlt pontosabb megértéséhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Mona Lisa elrablása: Egy festmény, amelyet a tolvaj tett világhírűvé
WAVES 2025 Mumbaiban: elkezdődött a média, a szórakozás és a digitális innováció csúcstalálkozója
Tényleg le tudna győzni 100 ember egy kifejlett gorillát?
A világ legdrágább folyadékának néhány literje is tízmilliárdokba kerül
Félreismertük volna Kádár Jánost? – Döbbenetes titkos információk derültek ki róla
Ismét a gyalogosoké lesz a pesti alsó rakpart az ünnepi hétvégén