Atomhelikoptert vet be a NASA a Szaturnusz holdján, hogy életet találjon
Újabb mérföldkőhöz érkezett A NASA Dragonfly nevű nukleáris meghajtású helikoptere, ugyanis sikeresen teljesítette a kritikus tervezési felülvizsgálatot, így a projekt zöld utat kapott a megépítéshez és a 2028-as indításhoz, amelynek célpontja a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan.
Ez a küldetés mérföldkőnek számít a bolygókutatásban, hiszen a Dragonfly lesz az első olyan többrotoros jármű, amely tudományos céllal repül egy másik égitest felszínén, írja a Space.com.
A Dragonfly küldetés
A Dragonfly egy autó méretű, nyolcrotoros drón, amelyet a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriuma fejleszt, Elizabeth Turtle vezetésével. A küldetés fő célja, hogy a Titan felszínén landolva, majd onnan többször felszállva és új helyszínekre repülve vizsgálja meg, hogy a hold alkalmas lehet-e az életre, illetve találhatók-e rajta az élet építőköveihez szükséges szerves vegyületek. A Titan különlegessége, hogy vastag légköre és felszíni szénhidrogén-tengerei miatt a korai Földhöz hasonlít, így ideális terep az élet eredetének kutatására.
Mit vár a NASA az atomhelikoptertől?
A Dragonfly várhatóan 2028 júliusában indul a floridai Kennedy Űrközpontból egy SpaceX Falcon Heavy rakétával. A közel hét évig tartó űrutazás után 2034-ben érkezik meg a Titanra, ahol legalább két és fél éven át fogja vizsgálni a hold felszínét. A jármű minden Titan-napon – amely 16 földi napnak felel meg – új helyszínre repül, hogy a lehető legtöbb, tudományosan érdekes területet bejárja.
A Dragonfly nukleáris energiaforrásának köszönhetően képes lesz a Titan extrém hideg és sötét körülményei között is működni, ahol a napenergia nem lenne elegendő. A jármű fejlesztése során a mérnökök a kaliforniai Imperial Dunes homokdűnéin és a NASA szélcsatornáiban tesztelték a prototípust, hogy felkészüljenek a Titan sűrű, földinél négyszer vastagabb légkörére.

A Titan a Hold és a Föld mellett. Illusztráció: NASA/JPL/Caltech/Wikimedia Commons
Tudományos célok és várakozások
A Dragonfly fő tudományos célja, hogy a Titan szerves anyagokban gazdag dűnéitől kezdve egy ősi becsapódási kráterig számos különböző környezetet vizsgáljon meg. A műszerek elemzik majd a felszíni és a felszín alatti anyagokat, keresve a prebiotikus kémiai folyamatok nyomait, illetve azt, hogy mennyire haladt előre az élet kialakulásához szükséges kémia. Emellett a Dragonfly vizsgálni fogja a Titan légkörét, felszíni tulajdonságait, valamint a feltételezett felszín alatti óceánokat is.
A LadBible beszámolója szerint a küldetés költségvetése 3,35 milliárd dollár – átszámolva körülbelül 1195 milliárd forint –, amely a tervezési fejlesztések, a világjárvány okozta ellátási lánc problémák és a nehézrakéta indítási igénye miatt emelkedett meg. A tudományos közösség és a NASA vezetői is kiemelt jelentőségűnek tartják a Dragonfly-t, hiszen a Titan kutatása új távlatokat nyithat az élet eredetének és elterjedésének megértésében.
A Dragonfly küldetés a NASA egyik legambiciózusabb vállalkozása: egy atomenergiával hajtott helikopter indul a Naprendszer egyik legizgalmasabb holdjára, hogy választ adjon az élet eredetének és lehetőségének kérdéseire. A 2028-as indítás és a 2034-es érkezés után a Dragonfly forradalmi módon, repülve kutatja majd a Titan lenyűgöző, szerves anyagokban gazdag világát, új fejezetet nyitva az űrkutatás történetében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Afrikai sziklafestmény igazolhatja egy kihalt állatfaj létezését
Tényleg megtalálták volna a Frigyládát?
A „levegőn szárított lelkész”: az osztrák múmia, akit furcsa módszerrel mumifikáltak
Már az ókori egyiptomiak is ismerték a Tejútrendszert
Elindult a fürdőszezon, meglepő árakkal találkozhatunk
Retrójáratokkal nosztalgiázhatunk Budapesten a nyár folyamán