Lehet, hogy a fejlett idegen civilizációk csupán tündérmesék
A Kardasov-skála egy elméleti rendszer, amely a civilizációkat technológiai fejlettségük alapján kategorizálja, aszerint, mennyi energiát képesek kihasználni. Az 1964-ben kidolgozott skála három fő típust különböztet meg: az 1-es típusú civilizáció bolygójának teljes energiáját, a 2-es típusú a csillagának energiáját, míg a 3-as típusú a galaxisának összes energiáját képes hasznosítani.
A 2-es típusú civilizáció slágere, a Dyson-gömb
A Universe Today szerint 2-es típusú civilizáció képes lenne a saját csillagának teljes energiáját begyűjteni, például egy óriási, elméleti szerkezet, a Dyson-gömb segítségével. Ezzel teljesen körülvennék a csillagot, és felfognák annak kibocsátott energiáját. Az ilyen társadalmak általunk szinte elképzelhetetlenül fejlett technológiával rendelkeznének, hatalmas űrbéli szerkezeteket építhetnének, és óriási mennyiségű energiát használhatnának fel, akár csillagközi utazásra vagy mesterséges bolygók fenntartására.
Lehetséges egyáltalán eljutni a 2-es típusig?

Illusztráció. Kiemelt kép: Alex Schuler/Pixabay
Bár a gondolat izgalmas, sok tudós szerint a 2-es típusú civilizáció elérése számos szinte leküzdhetetlen akadályba ütközik. Egy új tanulmány szerint először is a technológiai kihívások lennének túl nagyok, ugyanis Egy Dyson-gömb vagy hasonló szerkezet megépítése jelenlegi ismereteink szerint elképesztő mennyiségű nyersanyagot, fejlett robotikát, önjavító rendszereket és lenyűgöző mérnöki tudást igényelne. Azonban a szakértők becslése szerint a Naprendszer összes bolygója sem tudna elég anyagot szolgáltatni egy ilyen szerkezethez.
Emellett persze energetikailag is nagy falat lehet a projekt, mivel a csillag energiájának begyűjtése önmagában is óriási mérföldkő, ráadásul az ilyen szerkezetek fenntartása, hűtése és védelme is energiaigényes lenne. Ráadásul amellett sem lehet szó nélkül elmenni, hogy egy faj, amely ekkora léptékben képes beavatkozni a csillagrendszerébe, könnyen saját pusztulását okozhatja, ha nem tudja megoldani az erőforrások fenntartható felhasználását vagy a társadalmi stabilitást.
A Kardasov-skála eredeti feltételezése szerint a civilizációk energiafelhasználása a fejlettségükkel exponenciálisan növekedhet. Azonban a valóságban a növekedés biológiai, fizikai és társadalmi korlátokba ütközhet, például a klímaváltozás, környezeti katasztrófák vagy a társadalmi instabilitás miatt.

Így is kinézhet egy Dyson-gömb. Wikimedia
Miért nem látunk fejlett idegeneket?
Eddig nem találtunk egyértelmű jeleket 2-es típusú civilizációkra, például Dyson-gömbökre vagy más, csillagokat körülvevő mesterséges szerkezetekre. Ez felveti az ún. Fermi-paradoxont, mely szerint ha a 2-es típus elérése lehetséges, miért nem látjuk ennek nyomait? Egyes elméletek szerint a civilizációk vagy elpusztítják magukat, mielőtt elérhetnék ezt a szintet, vagy az ilyen léptékű energiahasználat egyszerűen nem fenntartható hosszú távon.
Bár a 2-es típusú civilizáció gondolata lenyűgöző, a jelenlegi tudományos konszenzus szerint rendkívül valószínűtlen, hogy bármely civilizáció tartósan elérheti ezt a szintet. A technológiai, anyagi, ökológiai és társadalmi akadályok szinte áthidalhatatlannak tűnnek. Lehetséges, hogy a Kardasov-skála inkább elméleti útmutató, mintsem reális fejlődési pálya – és a valódi civilizációk fejlődése sokkal összetettebb, mint azt a skála sugallja.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: 3 ufóbázis létezhet a CIA szerint – ebből 2 ráadásul a Földön!
Drágul a parkolás Budapesten júniustól
Minden közeli galaxis a Tejútrendszer felé mutat, és senki sem tudja, miért
Jóval régebbi lehet a görög ábécé, mint azt korábban gondolták
Az orosz állami tévében arról beszélnek, hogy „vízivilággá” változtatnák az Egyesült Államokat
Így születik újjá a Honvéd Főparancsnokság épülete