Az orvosok kongatják a vészharangot: az eddig az idősebbekhez kötött rákbetegségek közül több is robbanásszerűen terjed a fiataloknál.
Egy friss, nagyszabású kutatás során közel kétmillió rákos esetet elemeztek kilenc éven keresztül, és az eredmények finoman szólva is aggodalomra adnak okot, derül ki a LADbible cikkéből.
14 rákfajta növekszik – főként fiatal nőknél
A kutatás megdöbbentő adatokkal szolgált: a fiatal rákbetegek kétharmada nő volt, és a 33 vizsgált daganattípus közül 14 esetében egyértelmű növekedést észleltek a 15 és 39 év közötti korosztályban. A leginkább érintett betegségek közé tartozik a gyomorrák, a vastagbélrák, a hasnyálmirigyrák, a csontrák, valamint különféle nyirokrendszeri daganatok.
A fiatal felnőttek körében évente átlagosan 1-1,25 százalékkal nőtt az új esetek száma. A 30–39 éves korosztályban 2016-ig volt érezhető a növekedés, majd a tendencia stagnálni látszott – de a helyzet korántsem megnyugtató. A rákbetegségek öt fajtája pedig kifejezetten csak a fiatalokat érinti emelkedő arányban: melanoma (bőrrák), méhnyakrák, gyomorrák, csont- és ízületi daganatok, valamint plazmasejtes daganatok.
A mellrák különösen gyorsan terjed a fiatal nők körében, évi 1,85%-os emelkedéssel. A vastagbélrák is riasztó mértékben növekszik – évente 1,71%-kal. Ezek már nem elszigetelt jelenségek, hanem globálisan is érzékelhető tendenciák, amelyek új irányokat követelnek a megelőzésben és a szűrési protokollokban is.
Mi áll a rákbetegség terjedése mögött?
A tudósok egyelőre nem tudják biztosan, mi okozza a riasztó növekedést, de több lehetséges tényezőt is megneveztek. A modern életmód, a légszennyezettség, a feldolgozott élelmiszerek túlzott fogyasztása, az elhízás és a bélflórát romboló antibiotikumhasználat mind szerepet játszhatnak.
Dr. Meredith Shiels, a tanulmány egyik szerzője így fogalmazott: „Egyes rákfajták előfordulási aránya már a korai életkorban is növekszik az Egyesült Államokban. Sok esetben ez a tendencia az idősebb korosztályokban is megfigyelhető, ami arra utal, hogy a kockázati tényezők elterjedése vagy a jobb felismerés mindegyik korosztályban hatással lehet a megbetegedésekre.”
A vastagbélrák például kapcsolatba hozható egy különleges toxinnal, a kolibaktinnal, amit bizonyos E. coli baktériumok termelnek, és ami már gyermek- vagy serdülőkorban károsíthatja a DNS-t. A nemzetközi kutatócsoport által vizsgált közel ezer daganat DNS-ében újra és újra feltűnt ez a genetikai „ujjlenyomat”.
Justin Stebbing, az Anglia Ruskin University professzora kifejtette: „Az évtizedek alatt felhalmozódó életmódbeli kockázatokkal ellentétben a kolibaktin egy szűk időablakban hat – mégpedig akkor, amikor a bélflóra kialakulóban van, azaz gyermekkorban vagy kora felnőttkorban. A kiváltó tényezők között szerepelhet a túlzott antibiotikum-használat, a túl sok feldolgozott élelmiszer, és a városi környezet, amely szegényebb mikrobiális hatásokkal bír.”
Viszont beszélt a professzor arról is, hogy tehetünk a rákbetegség megelőzése érdekében: „A szűrőprogramokat fiatal felnőttekre is ki lehetne terjeszteni, különösen azokra, akiknél fennáll a veszélyes baktériumtörzsek jelenléte. A rostban gazdag, feldolgozatlan ételeket tartalmazó étrend elősegítheti az egészséges bélflóra fenntartását, amely elnyomhatja a káros mikroorganizmusokat.”
A rák nem „időskori betegség” többé
A mostani kutatás újabb érv amellett, hogy világszerte újra kell gondolni a rákmegelőzés stratégiáit, különösen a fiatal felnőttek esetében. A rákbetegség korai felismerése ma már nem lehet kizárólag az idősebbek kiváltsága. A szakértők szerint sürgős lenne módosítani a szűrőprogramokat, és az iskolai egészségnevelésbe is beépíteni a mikrobiom védelmének fontosságát.
Mert ha nem lépünk időben, a mostani fiatal generáció lesz az első, amelynek jelentős része már 30-40 évesen is rákbetegséggel néz szembe. Az ijesztő jövőképet azonban könnyen elkerülhetjük – ha nem dugjuk homokba a fejünket.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Luxus újratöltve: megnyílt Magyarország legnagyobb prémium spa szállodája Hévízen
Többet dolgozol, mint egy paraszt a középkorban? Meglepő válaszokat hoztak a kutatások
Tovább emelkedtek a magyar albérletárak, de van egy jó hírünk
Megéri a volán mögé ülni? Ennyit keres egy taxis Budapesten
Most nyílt meg Budapest új űrkiállítása – Ne maradj le a HUNIVERZUM élményről!
Jelentős változások Ferihegyen: új szabályok, drágább parkolás a repülőtéren