Eddig soha nem észlelt, rejtélyes fényimpulzusokat észleltek egy távoli csillag körül
A közelmúltban egy SETI-kutatás során rejtélyes fényimpulzusokat észleltek egy távoli csillag körül, amelyeket a hagyományos magyarázatokkal nem tudnak megindokolni. A jelenséget a Kaliforniai Egyetem munkatársa, Howard Isaacson és csapata dokumentálta, és bár a kutatók szerint még az idegen civilizációk is szóba jöhetnek, óva intenek a spekulációtól, mivel egyelőre nincs döntő bizonyíték.
Rejtélyes impulzusok egy csillag felől
A kutatás során Richard H. Stanton több mint 1300 csillagot figyelt meg speciális, nagy időbeli felbontású műszerekkel. A módszer lényege, hogy egy csillagot akár egy órán keresztül folyamatosan megfigyelnek, miközben a fényt mikroszekundumos pontossággal mintavételezik. Ennek köszönhetően olyan gyors, szabálytalan fényváltozásokat lehet észlelni, amelyeket hagyományos távcsövekkel nem lehetne detektálni.
A legszembetűnőbb jelenséget a HD 89389 nevű objektumnál észlelték, amely egy a Napnál kissé nagyobb tömegű F-típusú csillag a Nagy Medve csillagképben. Itt két, 4,4 másodperces különbséggel bekövetkező, szinte azonos fényimpulzust regisztráltak. A jelek több szempontból is egyediek voltak. Egyrészt a fényereje 0,2 másodperc alatt drámai változáson ment keresztül, ami fizikailag aligha magyarázható a csillag saját dinamikájával, ráadásul a két impulzus szerkezete szinte teljesen megegyezett, ami kizárja a véletlenszerű zajt vagy atmoszférikus hatásokat. Emellett semmilyen repülőgép, műhold, meteor vagy más ismert objektum sem okozhatott zavart a mérések során, írja a Universe Today.
Mi lehet a magyarázat a furcsa jelenségre?
A kutatók számos alternatívát vizsgáltak, de egyik sem aratott osztatlan sikert. Az első elmélet szerint a Föld és a csillag közé kerülő ismeretlen égitest, például aszteroida vagy űrszemét diffrakciót okozhat, de ilyen pontos időzítésű, szimmetrikus eseményeket ez nehezen magyaráz. Egy másik gondolat szerint akár gravitációs hullámok is okozhatták. Elméletileg lehetséges, de jelenlegi ismereteink szerint ezek nem képesek ilyen lokalizált hatást előidézni. És bár szintén nem zárható ki, a jelenség földön kívüli eredetű lehet. Stanton szerint bármi is formálhatta az objektum fényét, viszonylag közel van a Födhöz, azonban hangsúlyozza, hogy „nem tudjuk biztosan, milyen távolságról származnak a jelek”.
Érdekesség, hogy hasonló jeleket észleltek a HD 217014 (51 Pegasi) csillagnál is 2021-ben, amely körül 1995-ben felfedezték az első exobolygót. Eredetileg madarak által okozott hamis jeleknek vélték, de részletes elemzés kizárta ezt. Stanton szerint két irányba érdemes elindulni a rejtély megoldásához. Szinkronizált távcsőhálózatok alkalmazásával pontosabban lehetne követni az objektumok mozgását, illetve úgy vélik, ha egyidejűleg rögzítenék a rádió- és röntgenadatokat, amely segíthetne a mágneses mezők kölcsönhatásainak feltárásában.
Bár a jelenség okára egyelőre nincs konszenzus, a felfedezés új utakat nyit a csillagok kölcsönhatásainak és az űrben rejlő rejtélyek feltárásában. Stanton kifejtette, hogy amíg nem szereznek több információt a jelenségről, nem zárhatnak ki semmilyen magyarázatot.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Befolyásolja-e a nevünk a megjelenésünket?
A világ legsúlyosabb repülőgép-szerencsétlensége: a tenerifei légi katasztrófa története
Kik voltak a rejtélyes tengeri népek, akik állítólag több civilizáció összeomlásáért is felelősek?
Ezt rejti Donald Trump új, 400 millió dolláros, ajándékba kapott repülőgépe
Idén nyáron újra közvetlen járatok indulnak a horvát tengerpartra
Huszadjára is Református Zenei Fesztivál Budapesten