Sokkoló felfedezést tettek kutatók: egy vulkán negyedmillió év csend után mutat életjeleket, valós a kitörés veszélye.
Dél-Amerikában, az Andok bolíviai szakaszán található a tudományos közösség által már csak „zombi vulkánként” emlegetett Ulturuncu nevű tűzhányó, amely aggasztó jeleket produkál, figyelmeztet a Daily Star.
Éled a magmatest
Az elmúlt időszakban fokozódott a szeizmikus aktivitás, valamint jelentősen megnőtt a gázkibocsátás a térségben. A mozgások ráadásul egy különös, „sombrero” alakzatot rajzolnak ki: a vulkán közepe emelkedik, míg a környező területek süllyednek. Ez az egyedülálló deformáció azt jelzi, hogy forró folyadék és gázok törnek felfelé, méghozzá a közvetlenül a kráter alatt elhelyezkedő magmatestből.
A 6000 méteres Ulturuncu egy úgynevezett rétegvulkán, hasonlóan a rettegett Mount St. Helens-hez vagy a híres Vezúvhoz. Ezek a vulkánok rétegekben rakódó lávából, hamuból és kőzetből épülnek fel, kitörésük pedig gyakran robbanásszerű, pusztító erejű. És az az igazán aggasztó, hogy a tűzhányó mindössze 40 kilométeres körzetében három település is található.
Így egy esetleges kitörés katasztrofális következményekkel járhat – figyelmeztetnek a tudósok. A lávafolyamok eláraszthatják a környező falvakat, míg a hamueső Bolívián túl akár Argentína és Chile területére is átterjedhet.
Szaporodnak a földrengések
A problémát világosan jelzi, hogy több mint 1700 földrengést regisztráltak a térségben a közelmúltban. Ez pedig arra késztette a szakértőket, hogy alaposabban vizsgálják meg: hogyan képes „újjáéledni” egy olyan vulkán, amit már rég halottnak hittek. Elemzéseik kimutatták, hogy forró folyadék és gázok kúsznak fel a mélyből, és több ponton gyűlnek össze a kráter alatt húzódó kamrákban.
A tudósok úgy vélik, hogy ez a felgyülemlett nyomás felelős a talaj középpontjának emelkedéséért – bár hozzáteszik, hogy a teljes kitörés valószínűsége továbbra is alacsony. A tanulmány egyik szerzője, Matthew Pritchard professzor így fogalmazott: „A tanulmányban bemutatott módszerek alkalmazhatók több mint 1400 potenciálisan aktív vulkánra. Továbbá az olyanokra is, mint az Uturuncu, amelyeket nem tartanak aktívnak, de életjeleket mutatnak. Ezek a zombi vulkánok.”
Figyelnünk kell a „néma vulkánokra”
A figyelem egyre inkább ezekre a „csendes óriásokra” irányul, hiszen a világ más tájain is előfordulnak aggasztó jelek. Nemrégiben például egy népszerű turistacélpont közelében történt hatalmas kitörés, melynek során a hamufelhő közel 4 kilométer magasra emelkedett. A Fülöp-szigeteken, Manila közelében történt robbanás következtében négy településen azonnal felfüggesztették az iskolai tanítást.
A kérdés tehát már nem az, hogy kitör-e újra egy ilyen vulkán – hanem az, hogy mikor, és mennyire leszünk felkészülve rá. Az Ulturuncu most intő jel lehet a világ számára: még a „halott” tűzhányók is visszatérhetnek az életbe.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő kincset talált két túrázó Csehországban
Megdöbbentő adatok: 14 féle rákbetegség terjed a fiatalok körében
Luxus újratöltve: megnyílt Magyarország legnagyobb prémium spa szállodája Hévízen
Többet dolgozol, mint egy paraszt a középkorban? Meglepő válaszokat hoztak a kutatások
Tovább emelkedtek a magyar albérletárak, de van egy jó hírünk
Megéri a volán mögé ülni? Ennyit keres egy taxis Budapesten