• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Nagy Tamás Nagy Tamás · 2025.05.18.
· Külföld

Szíria válsága… Vajon al-Sharaʿ Szíriát cseréli idegen harcosokra?

szíria

Pixabay

Szíria új szakaszba lépett az Aszad-rezsim megbuktatása és a Hayʾat Tahrír al-Sham (Tahrír al-Sham Bizottság) hatalomátvétele után, ami összetett kihívások és érzékeny ügyek sorát indította el az országban.

A múlt március utolsó napjaiban Szíria átmeneti vezetője, Ahmed al-Sharaʿ bejelentette az első hivatalos kormány megalakulását Aszad uralmának bukása után. A kabinet 23 miniszterből állt, köztük csupán egyetlen női taggal.

A szuverén tárcákat öt évre szintén al-Sharaʿhoz közel álló, a Hayʾat Tahrír al-Shamhoz kötődő személyek vették át. Ez a testület – amelyet ideiglenes elnökként al-Sharaʿ vezet – egészen 2017-ig hivatalosan az al-Kaida szíriai ága volt, Mohammed al-Julání irányítása alatt.

Az új adminisztráció nehéz gazdasági helyzetben vezeti Szíriát: a Világbank becslése szerint az ország GDP-je 2011 és 2023 között 85%-át vesztette el, miközben a lakosság 90%-a él szegénységben. Az ENSZ Élelmezési Programja szerint mintegy 12 millió ember szenved élelmiszerbizonytalanságtól. Emellett az amerikai szankciók tovább akadályozzák a gazdasági fellendülést, és sok ország visszafogja a beruházásokat és a gazdasági segélyt.

Mindeközben az idegen harcosok kérdése vált az al-Sharaʿ-kormány egyik legégetőbb feladatává: a nemzetállam intézményének kiépítéséhez vezető előrelépést e probléma megoldásától teszik függővé.

Kapcsolat a szankciók feloldásával?

Az elmúlt hónapban az Egyesült Államok nyolc feltételt adott át al-Sharaʿnak, amelyeket Damaszkusznak teljesítenie kellene. Ezek között szerepel a vegyi fegyverkészletek megsemmisítése és az idegenek kizárása a vezető pozíciókból. Ez a kérés része annak az amerikai, brit és uniós szankciók enyhítését célzó igénynek, amely a 14 éve tartó háború sújtotta gazdaság talpra állítását szolgálná.

Natasha Franceschi, az amerikai külügyminisztérium magas rangú tisztségviselője március 18-án, a brüsszeli szíriai donor konferencia keretében adta át a feltételeket Asszad al-Shaibani külügyminiszternek. Damaszkusz írásbeli válaszában azt állította, hogy eleget tett a legtöbb amerikai követelménynek, és kölcsönösen előnyös megállapodásokra törekszik a függőben lévő kérdésekben. Emellett bizottságot kívánnak létrehozni a palesztin csoportok tevékenységének ellenőrzésére, és további tárgyalásokat kezdeményeznek ebben az ügyben.

A “dzsihádista” idegen harcosokkal kapcsolatban Szíria kormánya szélesebb körű konzultációt javasolt, bár “felfüggesztették a katonai rangok kiadását”, anélkül, hogy részletezték volna a további követeléseket – így az idegen harcosok eltávolítását vagy az amerikai csapások engedélyezését a terrorizmus elleni küzdelemben.

Egy amerikai külügyi szóvivő közölte: “Megkaptuk a szíriai hatóságok válaszát, jelenleg értékeljük, és nincs további mondanivalónk. Az Egyesült Államok nem ismer el semmilyen entitást Szíria kormányaként, és minden jövőbeni kapcsolatrendezést az átmeneti hatóságok intézkedései fognak meghatározni.”

Ragaszkodás az idegen harcosokhoz

Az idegen harcosok és a Hayʾat Tahrír al-Sham közötti kapcsolat mély gyökerekkel bír. Noha nyugati államok követelik távozásukat a további szankciók feloldása érdekében, al-Julání továbbra is ragaszkodik hozzájuk.

Al-Sharaʿ áprilisban a The New York Timesnak adott interjújában jelezte, hogy kormánya szíriai állampolgárságot adna azoknak az idegen harcosoknak, akik hosszú évek óta Szíriában élnek és “a forradalom oldalán bizonyították elkötelezettségüket”.

Ez a javaslat aggodalmat keltett több nyugati országban, amelyek attól tartanak, hogy Szíria szélsőségesek menedékévé válhat. Al-Sharaʿ azonban megnyugtatta őket, hangsúlyozva, hogy elkötelezett a szíriai területek más államok elleni fenyegetésre történő felhasználásának megakadályozásában.

A lap szerint al-Sharaʿ dilemmával küzd: meg kell nyugtatnia ezeket a harcosokat, hogy ne forduljanak ellene, és ne hajtsanak végre megtorló akciókat az országban.

A Hayʾat Tahrír al-Sham a rezsim bukása után már körülbelül 50 kinevezést hajtott végre, köztük legalább hat idegen “dzsihádista” esetében, köztük közép-ázsiai ujguroknál, kínaiaknál, egy török, egy egyiptomi és egy jordán állampolgárnál. Reuters szerint közülük hárman dandártábornoki, legalább hárman pedig ezredesi rangot kaptak.

Radikalizálódás

Az idegen harcosok ideológiai háttere radikálisabb, mint a szíriai harcosoké, akik sokkal szélesebb gondolkodású spektrummal rendelkeznek – írja Mohamed Saleh al-Fatih. Szerinte e harcosok elit, harcedzett alakulatot alkotnak, mivel többségük csaknem egy évtizedet töltött a harcmezőkön.

Hangsúlyozza, hogy az idegen harcosok túlnyomó többsége, különösen a legnagyobb tapasztalattal rendelkezők, továbbra is független formációkban tevékenykedik, saját vezetési struktúrával és finanszírozási forrásokkal. Bár egyes csoportok al-Sharaʿval szövetségben állnak, ezek gyakorlatilag határokon átnyúló szervezetek, más országokhoz kötődő ágakkal vagy napirendekkel. A legismertebb példa erre az Ujgur Iszlám Párt, amelynek Szíriában mintegy 3000 harcosa van, és vezetője, Abdulkhak al-Turkistani Afganisztánban él – derült ki az ENSZ terrorellenes megfigyelő csoportjának 2025. február 13-i jelentéséből.

A cikk szerint a közeljövőben összetűzés várható a kormány és ezek a csoportok között, különösen ha tovább nőnek a hitbeli ellentétek. Már most hallatszanak szíriai harcosok részéről hangok, amelyek fenntartásokat fejeznek ki a kormány politikájával kapcsolatban, főként ami a saría szigorú betartását tekintve való visszalépésként értékelt intézkedéseket illeti. Bár az idegen harcosok hivatalosan még nem nyilvánítottak véleményt, valószínűsíthető, hogy osztoznak a szíriai szélsőségesek aggodalmaiban.

Ali Thabet Jadid politikai elemző szerint az idegen harcosok jelensége a belső konfliktusokat követő időszak egyik legösszetettebb kérdése. Áprilisi nyilatkozatában rámutatott: “Ma ez az egyik legégetőbb probléma, hiszen a harcosok helyzetének rendezése és hatalmi, katonai struktúrából való kizárásuk az egyik legfontosabb pont, amit a nemzetközi közösség, különösen az Egyesült Államok követel, mivel a jövőben globális biztonsági fenyegetést látnak bennük.” Ezt több amerikai tisztségviselő is megerősítette, és jogos félelmek élnek a harcosok frontvonalbeli pozíciói és katonai rangjai miatt, miközben Szíria biztonsága törékeny marad.

A szíriai újságíró, Tariq Ali úgy véli, hogy az idegen harcosok kinevezései és előléptetései “aggodalmat keltettek Nyugaton és a környező országokban, különösen, mivel a márciusi tengerparti mészárlások ismét reflektorfénybe állították az idegenek kérdését: bebizonyosodott szerepük a helyi dzsihádistákkal együtt elkövetett mészárlásokban, amelyekben 2000 alavitát öltek meg.”

Szerinte az “extrémista” idegen harcosok a Hayʾat Tahrír al-Sham harcosainak összlétszámának mintegy 30%-át teszik ki. A rendelkezésre álló információk alapján ezek a harcosok 18 országból és régióból származnak: Tunézia, Algéria, Jordánia, Marokkó, Egyiptom, Szudán, Koszovó, Albánia, Csecsenföld, Szaúd-Arábia, Montenegró, Szerbia, Észak-Macedónia, Kelet-Türkesztán, Franciaország, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Azerbajdzsán, és létszámuk becslések szerint 10–12 ezer fő között mozog.

Ez is érdekes lehet: Folytatódik a közel-keleti háború? Libanon és Szíria határán rakétatámadás történt

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Ázsia háború PR Szíria
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Románia Csernobilja, amely megmérgezte a Tiszát

  • Öt zseniális magyar feltaláló, akikről méltatlanul keveset beszélünk

  • Kappadókiában jártunk: sziklába vájt keresztény nagyvárosok 60 méter mélységben

  • Az emberiség leghosszabb őstörténeti vándorlása 20 ezer évig tartott

  • Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről

  • Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést

Kapcsolódó cikkek

Donald Trump Vlagyimir Putyin beszélgetés kézfogás
2025.05.17.

Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről


Olvasson tovább
Ausztria határgyilkosság magyar határ
2025.05.17.

Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál


Olvasson tovább
Ukrán katonák hadihajón – a modern tengeri hadviselés részeként, valószínűleg tengeri drónokkal támogatva.
2025.05.17.

Tengeri drónokkal csapott le Ukrajna – újfajta hadviselés kezdődött a Fekete-tengeren?


Olvasson tovább
Savkat Mirzijojev Üzbegisztán államfője
2025.05.17.

Új Üzbegisztán: Zöld út a fejlődéshez


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Románia Csernobilja, amely megmérgezte a Tiszát

Románia Csernobilja, amely megmérgezte a Tiszát

Tovább olvasok
Öt zseniális magyar feltaláló, akikről méltatlanul keveset beszélünk

Öt zseniális magyar feltaláló, akikről méltatlanul keveset beszélünk

Tovább olvasok
Kappadókiában jártunk: sziklába vájt keresztény nagyvárosok 60 méter mélységben

Kappadókiában jártunk: sziklába vájt keresztény nagyvárosok 60 méter mélységben

Tovább olvasok
Az emberiség leghosszabb őstörténeti vándorlása 20 ezer évig tartott

Az emberiség leghosszabb őstörténeti vándorlása 20 ezer évig tartott

Tovább olvasok
Szíria válsága… Vajon al-Sharaʿ Szíriát cseréli idegen harcosokra?

Szíria válsága… Vajon al-Sharaʿ Szíriát cseréli idegen harcosokra?

Tovább olvasok
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről

Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről

Tovább olvasok
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést

Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést

Tovább olvasok
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye

Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye

Tovább olvasok
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet

Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet

Tovább olvasok
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?

Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4