Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
A csillagászok egy rendkívül ritka, csillagközi eredetű üstököst azonosítottak, amely épp átszáguld a Naprendszeren. Az objektum a 3I/ATLAS nevet kapta, és mindössze a harmadik megerősített csillagközi látogató, amelyet valaha is felfedeztek: az első az ‘Oumuamua (2017), a második a 2I/Borisov (2019) volt.
Az objektum felfedezése
Az EarthSky szerint a 3I/ATLAS-t 2025. július 1-jén észlelte a NASA által finanszírozott ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) távcső Chilében. Az üstökös eredetileg a C/2025 N1 (ATLAS) jelölést viselte, de a Minor Planet Center (MPC) hamarosan 3I/ATLAS-ként regisztrálta, jelezve, hogy ez a harmadik ismert objektum, amely a Naprendszeren kívülről érkezett.
A felfedezést követően a csillagászok archív felvételeket is átvizsgáltak, amelyek egészen 2025. június 14-ig visszamenőleg mutatják az üstököst. A megfigyelések szerint az objektum jelenleg mintegy 4,5 csillagászati egységre, vagyis 670 millió kilométerre van a Naptól, és a fényessége körülbelül 18,8 magnitúdó, ami túl halvány ahhoz, hogy amatőr távcsövekkel megfigyelhessük.
Milyen irányban fog átlahadni a Naprendszeren?
A 3I/ATLAS pályája rendkívül hiperbolikus, ami egyértelműen csillagközi eredetre utal. Az üstökös jelenleg 68 km/s (152 ezer km/h) sebességgel halad a Naphoz képest, és semmilyen veszélyt nem jelent a Földre.
Az üstökös 2025. október 30-án éri el a perihéliumát, ekkor 1,4 csillagászati egységre, azaz nagyjából 210 millió kilométerre lesz a Naptól, vagyis a Mars pályáján belül halad el. A Földhöz legközelebb december 19-én lesz, de ekkor is 1,8 csillagászati egységre, vagyis 270 millió km-es távolságra marad tőlünk.
Mit tudunk az üstökösről?
A 3I/ATLAS méretét és fizikai tulajdonságait jelenleg is vizsgálják. Előzetes becslések szerint a magja akár 20 km átmérőjű is lehet, de ez még nem bizonyos. A megfigyelések alapján az üstökösnek már van egy halvány kómája és rövid csóvája is, ami megerősíti, hogy valóban üstökösről van szó, nem aszteroidáról.
Az üstökös jelenleg csak nagyobb, földi távcsövekkel figyelhető meg, de ahogy közeledik a Naphoz, várhatóan kissé fényesebb lesz. Szeptemberig lesz látható, utána túl közel kerül a Naphoz, majd december elején ismét megjelenik az égbolton, amikor újabb megfigyelésekre nyílik lehetőség.
Miért különleges a 3I/ATLAS?
A csillagközi objektumok rendkívül ritkák, és minden ilyen látogató egyedülálló lehetőséget kínál a kutatóknak, hogy tanulmányozzák a Naprendszeren kívüli anyagokat. A 3I/ATLAS felfedezése újabb mérföldkő a csillagászatban, és izgalmas kutatási lehetőségeket nyit meg a csillagközi térből érkező égitestek vizsgálatában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk
„Mélyrepülésben” a Wizz Air, ha ez így megy tovább, nem csak őket érinti majd
Megtalálhatták a valódi Drakula sírhelyét?