Egy űrhajós megosztotta a nagy hazugságot, amire közel fél éven át tartó űrutazása során döbbent rá.
Miközben mi a második magyar űrhajós, Kapu Tibor űrutazásának sikeréért szorítunk éppen, más érdekességek is történnek a NASA háza táján. Ron Garan, aki fél évet töltött az űrben, elképesztő dolgokról számolt be időutazásai tapasztalatai alapján, derül ki a LADbible cikkéből.
Egy űrutazás hihetetlen perspektívákat nyit meg
Az űrutazás egyik legkülönlegesebb része, hogy azon kevesek, akik tényleg eljutnak a légkörön túlra, a világot egészen más szemszögből láthatják, mint bárki más. Egy dolog biztos: olyan élményről van szó, amelyet a földlakók elsöprő többsége soha nem fog átélni.
Garan számára a 178 napos küldetés legnagyobb különlegességét az úgynevezett „overview effect” (talán áttekintési hatásnak hívhatjuk magyarul) adta, amelynek lényege, hogy megszakítás nélkül látja az egész világot. Az ebből fakadó kognitív változást a kutatók egy olyan, csodálatos állapotnak írják le, amelyben az ember önmagát is képes meghaladni.
Egyetlen, picike bolygónk van
Garan egy interjúban elmondta: „Amikor kinéztem a Nemzetközi Űrállomás ablakán, láttam a villámlások paparazzi-szerű villanásait, a táncoló sarki fényfüggönyöket, amelyek úgy tűntek, mintha kinyúlhatnánk és elérhetnénk őket. És megláttam a bolygónk légkörének hihetetlen vékonyságát. Ebben a pillanatban pedig egy sokkoló felismerés ért: ez a papírvékony réteg tart életben minden élőlényt a Földön.”
„Viszont nem láttam a gazdaságot. De mivel a mi, ember alkotta rendszereink mindent – beleértve a bolygó életfenntartó rendszereit is – a globális gazdaság szerves részének tekintenek, az űrből nézve nyilvánvalóvá válik, hogy egy hazugságban élünk” – húzta alá. A 63 éves ex-űrhajós azt is hozzátette: „Ahelyett, hogy gazdaságról, társadalomról és bolygóról beszélünk, el kell mozdulnunk arra a sorrendre, hogy: bolygó, társadalom, gazdaság.”
Garan szerint csak akkor tudunk valóban a megfelelő irányba haladni, ha felismerjük, hogy minden kapcsolatban és kölcsönhatásban van egymással. Meg kell értenünk, hogy mindannyian összefonódunk és kölcsönösen függünk egymástól. „A Földön nem lesz béke, amíg nem ismerjük fel, hogy a teljes valóságunknak egy egymással összefüggő szerkezete van” – húzta alá.
Új nézőpontra van szükség
Kérdés, hogy a Garan űrutazásai során megélt „overview effect”, és a bolygó törékeny, de egyben csodálatos szépségével kapcsolatban tett megjegyzések ki fognak-e váltani bármilyen hatást. Az emberek nagy része ugyanis soha nem fogja így, az űrből látni Földünket, a polcon álló földgömböt látva pedig kevésbé tudunk rádöbbenni, hogy tényleg ez az egyetlen bolygó tart életben mindannyiunkat.
De talán sosem késő megérteni, hogy mi, 8 milliárdan mennyire egymásra vagyunk utalva. A globális katasztrófák, a klímaváltozás, vagy akár egy beérkező meteorit ugyanis nem válogat nemzetiség, bőrszín, vagy bármi más alapján.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
KÉPEK, VIDEÓ: Épületek tetejét sodorta le a vihar, számos helyen nincs rendes közlekedés, áram
Láttál már felfelé csapó villámot? Hihetetlen képet lőttek egy vörös lidércről
Európa legforróbb napjai: közel a rekord, ismét izzik a kontinens
Nincs küszöb a kezdéshez, fektess be a GoldenMiningbe, hogy napi bevételre tegyen szert
Hoppá: tényleg az ufók titkos üzenetét rejti ez a furcsa képződmény?
Figyelem! Teljes hajózár lesz a Dunán rendezvény miatt a hétvégén, de jön sztárvendég is