A klímaváltozás csak a bolygónkat fenyegeti, de mi történik, ha valójában az egész univerzum elpusztul? Mutatjuk, hogy mennyi időnk van!
Egy új tanulmány szerzői pontosan kiszámolták, hogy mikor következik be a kozmikus végítélet, azaz a világegyetem megsemmisülése, amit a kutatók csak „Nagy Összeomlásként” emlegetnek, derül ki a LADbible cikkéből.
Nincs azért akkora baj még
De mielőtt mindenki rohanna bunkert ásni a kert végében, vagy épp – a COVID-időszakhoz hasonlóan – a sarki kisbolt teljes vécépapírkészletét felvásárolni, van egy jó hírünk: nagyjából 20 milliárd év hátravan még az univerzum életciklusából.
A tanulmány – amit a Cornell Egyetem, a sanghaji Jiao Tong Egyetem és más neves kutatóintézetek fizikusaiból álló nemzetközi csapat publikált – alapállítása, hogy a világegyetem tágulása nem tarthat, és nem is tart örökké. Ezért nagyjából hétmilliárd év múlva eléri majd a csúcspontját, majd visszafordul, és zsugorodni kezd.
20 milliárd éve van az univerzumnak
Számítások szerint az összeomlás végül akkor fog bekövetkezni, amikor az univerzum eléri a 33,3 milliárd éves kort. Tekintve hogy a világegyetem korát jelenleg 13,8 milliárd évre becsülik, már ki is jön az eredmény, miszerint durván 20 milliárd évünk lehet még hátra. A szakemberek szerint a megsemmisülés egészen hasonló módon fog bekövetkezni, mint ahogy a világegyetem megszületett. Ezért is nevezték el az elméletet a „Nagy Bumm” ellentéteként „Nagy Összeomlásnak”.
A tanulmány készítői arra jutottak, hogy a a világegyetem lényegében ugyanúgy viselkedik, mint egy kifeszített gumiszalag. Egy darabig feszül, de aztán az erők túl nagyok lesznek, és visszarántják az egészet. A modellezések alapján egyébként az univerzum a csúcspontján nagyjából 69%-kal lesz nagyobb, mint most. Aztán az egészből semmi nem marad.
Hogyan számolták ki a világvége időpontját?
A tudósok a számításokhoz főként egy titokzatos tényezőt vizsgáltak: a sötét energia viselkedését. Minden bizonnyal ez a láthatatlan erő az, ami az univerzum gyorsuló tágulását okozza, csakhogy még ma sem tudjuk pontosan, mi is ez valójában.
Ahogy a NASA is fogalmaz: „Kilenc milliárd évvel az univerzum születése után a tágulás felgyorsult, amit egy ismeretlen erő – a sötét energia – okozott. De mi is az a sötét energia? A rövid válasz: nem tudjuk. De azt igen, hogy létezik, és az univerzum körülbelül 68,3–70%-át teszi ki.”
A kutatók a Dark Energy Survey és a Dark Energy Spectroscopic Instrument adatait elemezték, hogy megtudják, a sötét energia állandó-e, növekszik vagy csökken. A válasz: úgy tűnik, nem állandó, hanem idővel gyengül. Ez pedig azt jelenti, hogy a gravitáció végül győzedelmeskedhet, azaz az a tágulás visszafordulhat, ami végső soron az univerzum megsemmisülését eredményezi majd.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: Creative Commons
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Fizetés az ókorban: Mennyit keresett egy római legionárius?
Levegőért kapkodva himbálózott egy kerti fán a fiatal magyar srác: rengetegen látták, de nem segítettek!
Jó hír az utazóknak: ismét bővül a budapesti reptér kínálata és egy régi, népszerű járat is visszatér
Hamarosan újranyithatnak a Hévízi-tó ikonikus fürdőépületei! – KÉPEK
Drágulás és roham várható a magyar lakáspiacon: érdemes most lépni?
Milyen szerepet játszanak a technológiák a modern divatban?