Kongatják a vészharangot az egészségügyi szakértők: az új koronavírus-mutáció világszerte aggodalomra ad okot a gyors terjedése miatt.
A legfrissebb jelentések már megerősítették az új, XFG jelzésű variáns, közismertebb nevén a Stratus megjelenését Európában, számol be róla a Daily Star. A brit hatóságok adatai szerint az új mutáció Angliában már nagyon terjed, miközben a WHO is figyelmeztetett, hogy gyorsan növekszik az elterjedtség világszerte.
Terjed az új variáns
A kifejezetten a mutációkkal foglalkozó nemzetközi szervezet, a GISAIS jelentéséből kiderül, az összes tesztelt minta 22,7%-ában mutatták ki a Stratus jelenlétét, ami egyetlen hét alatt 7,4%-os növekedést jelent. A terjedés tehát ijesztő ütemű, és a koronavírus-járvány kezdeti időszakát juttatja eszünkbe.
Lawrence Young professzor, a Warwick University virológusa szerint a Stratus és annak XFG.3 nevű alváltozata az eddigiek alapján jobban képes kikerülni az immunrendszer védekezését az új tüskefehérje-mutációinak köszönhetően. Young aggodalmát fejezte ki a lakosság csökkenő immunitása miatt, ami az egyre gyérebb oltakozási kedvnek, valamint a fertőzésszámok közelmúltbeli csökkenésének az eredménye. „Ez egy új fertőzési hullámhoz vezethet, de nehéz megjósolni ennek a hullámnak a mértékét” – húzta alá.
Van egy eddig ismeretlen tünet
Dr. Kaywaan Khan, közismert londoni háziorvos szerint bár a Stratus tünetei általában enyhék, egy új jelenségre különösen figyelni kell: „Az egyik legszembetűnőbb tünete a Stratus-variánsnak a rekedtség, vagyis a kaparó, érdes hang”. Hozzátette ugyanakkor, hogy bár a tünetek személyenként változhatnak, de a betegség jellemzően enyhe vagy közepes lefolyású.
Az orvos azt is hangsúlyozta: „Annak ellenére, hogy a Stratus variáns képes lehet kikerülni a korábbi fertőzések vagy vakcinák révén kialakult antitesteket, nem tűnik súlyosabbnak, mint a korábbi Omikron variáns”. Sem a megbetegedések, sem a kórházi kezelések, sem halálesetek számában nem várható emelkedés. Fontos ugyanakkor, hogy a jelenleg forgalomban lévő vakcinák hatékonynak lehetnek az új mutáció ellen, így felvételük az enyhe tünetek ellenére is javasolt.
Elsősorban megelőzni kell a koronavírust
Dr. Khan gyakorló orvosként úgy látja, hogy sokkal fontosabb a megelőzés, mint a gyógyítás. „A koronavírus könnyen terjed emberről emberre – különösen, ha valaki fertőzött felülethez ér, majd megérinti a szemét, orrát vagy száját. Fertőzést okozhat a levegőben szálló cseppek belélegzése is, ha egy fertőzött személy köhög vagy kilélegzi azokat. Épp ezért a gyakori kézmosás és a legalább egy méteres távolság tartása köhögő vagy tüsszögő emberektől továbbra is a legfontosabb védekezési forma.”
A koronavírus tehát továbbra is velünk él, de lehet, hogy elegendő, ha annyit teszünk, amennyi egyébként is alapvető lenne: odafigyelünk a gyakori kézmosásra és a hétköznapi higiéniára.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Meglepő fordulat a magyar nyelv eredetéről: új DNS-kutatás Szibériába vezeti vissza a gyökereket
A neandervölgyi DNS megcáfolhatja Ausztrália benépesedésének elméletét
Emberi maradványokra és egy tökéletes hajóroncsra bukkantak az Adriai-tengerben
Sárga autók verik át a turistákat egy népszerű balatoni fesztiválon – vigyázz, nem taxi!
Szuperszámítógép az autópályán? Ez a magyar autópályaszakasz már okosabb, mint hinnéd!
Még soha nem élt ennyi külföldi Magyarországon: honnan jönnek és miért épp ide?