Hatalmas szenzációt keltett a NASA legújabb bejelentése: a Naprendszer kívüli bolygón megtalálhatják az élet nyomait!
A 154 fényévre tőlünk, de még galaxisunkban, a Tejútrendszerben található bolygót „TOI-1846 b”-nek nevezték el, derül ki a Daily Star cikkéből. A Földnél négyszer nagyobb exobolygó igazi különlegessége a NASA szakembereinek bejelentése szerint az, hogy az eddigi vizsgálatok alapján rendelkezésre állnak rajta az élethez szükséges alapvető feltételek.
Észrevették egy bolygót, miközben a csillagot vizsgálták
A bolygó egy olyan vörös törpecsillag körül kering, amelynek fényében minden év márciusában van egy furcsa elváltozás. A NASA TESS űrteleszkópja éppen ezt az elváltozást figyelte meg, amikor a kutatók találtak egy ritka bolyót, amely jellegzetességeit tekintve a Földhöz hasonló kis, sziklás bolygók, és a Neptunuszhoz hasonló nagy, gázban gazdag bolygók között valahol félúton helyezkedik el.
A frissen felfedezett bolygó négy nap alatt tesz meg egy egész kört a csillaga körül, tehát sokkal közelebb van hozzá, mint a Föld, vagy akár Merkúr a mi Napunkhoz. Azaz úgy is fogalmazhatnánk, hogy ezen a bolygón négy földi nap felel meg egy évnek.
Akár komoly vízkészlet is lehet a bolygón
A kutatócsapat vezetője, Abderahmane Soubkiou elmondta, hogy a rendelkezésre álló műholdfelvételek, illetve Földről készült felvételek segítségével igyekeztek összegyűjteni minden adatot, amely a TOI-1846 b bolygóról elérhető. Ezt követően megkezdődött, és jelenleg is zajlik az információk elemzése.
A legnagyobb izgalom a bolygó valószínűsíthető vízkészletei körül alakult ki. A tudósok szerint a TOI-1846 b egy szilárd, sziklás maggal rendelkezhet, amelyet egy sűrű jégréteg borít. Mindez arra utal, hogy a bolygón esetleg lehet víz, vagy akár egy sekély óceán is. Sőt, nem kizárható a vékony légkör jelenléte, amely már egyértelműen képes lehet az élet fenntartására.
A NASA tovább folytatja a kutatást
A kutatás másik izgalmas része, hogy a TOI-1846 b valószínűleg szinkron forgású bolygó, ami azt jelenti, hogy egyik oldala örökké a csillag felé néz, míg a másik oldala örökké sötétben marad. Az ebből fakadó hőmérséklet-különbség pedig lehetőséget ad arra, hogy víz összegyűljön és megfagyjon a bolygó hűvösebb oldalán, ha a hő megfelelően mozog a légkörben.
A NASA csillagászai most abban reménykednek, hogy a James Webb űrteleszkóp hamarosan képes lesz közelebbről is megvizsgálni a bolygót. Így pedig az infravörös fény segítségével még többet megtudhatunk majd az égitest légköréről és az élethez szükséges jelek esetleges jelenlétéről.
Az eddigiek alapján tehát a TOI-1846 b egy igazi „szuperföld” lehet, és bár nagyon messze vagyunk még attól, hogy kijelenthessük, hogy élet létezik rajta, a felfedezés így is új utakat nyithat a bolygókutatásban.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: Wikimedia Commons
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A héten érkezik az év leglátványosabb meteorraja, de csak egy trükkel tudod megfigyelni
Nagymamája kertjében vérzett el egy fiatal lány miután átmászott a kerítésen – újabb szívszorító részletek, VIDEÓ
KÉPEK: Lehengerlők az új katonai helikoptereink, teljes létszámon elit csapásmérő egységünk mától
Hollywoodi álompár Budapesten: a Dűne sztárját és az egyik Kardashian lányt egy étteremben fotózták
Orbán Viktor bejelentette: az önkormányzat dönt a költözésedről!
A történelem leghosszabb háborúja 781 évig húzódott