A héten érkezik az év leglátványosabb meteorraja, de csak egy trükkel tudod megfigyelni
Az évente visszatérő Perseidák meteorraj az egyik legismertebb és leglátványosabb meteorraj az északi féltekén. Hogyan tudod megfigyelni?
A Perseidák július 17. csütörtöktől augusztus 23. szombatig lesznek aktívak, és idén augusztus 12-én és 13-án érik el csúcspontjukat. Viszont a Hold fényesen világít majd ebben az időszakban – egészen konkrétan augusztus 9-én lesz telihold -, ezért csak a legfényesebb hullócsillagokat lehet majd látni, írja a Live Science.
Idén trükkös lesz a megfigyelés
A csillagnézés alapvető szabálya, hogy olyan helyre menjünk, ahol alacsony a fényszennyezés, ezért az égbolt sötétebb. A fényszennyezési térképen is kinézhetünk egy olyan területet, amely sötétnek tűnik. Azonban az augusztusi telihold szombaton, augusztus 9-én, annak fénye éppen akkor fogja kifehéríteni az éjszakai égboltot, amikor a Perseidák csúcsa elkezdődik.
A csúcs éjszakáján a szinte teli hold a Time and Date szerint kicsivel este 9 óra után kel fel, és 97%-ban világít, egész éjjel fényesen ragyogva. Fényével gyakorlatilag beszennyezi az éjszakai égboltot, így a városi fényszennyezés elől való menekülés értelmetlenné válik.
Meg kell előzni a Holdat
Mivel a Hold kivilágítja az éjszakai égboltot, a Perseidákat idén a csúcséjszakák előtt és után lehet majd a legjobban megfigyelni. Bár a hullócsillagok aránya sokkal alacsonyabb lesz, július 18. és 28. között van egy sötét égbolt-ablak – amikor a holdfény minimális -. Ez azért van, mert a július 18-i félhomályos utolsó negyedhold éjfélkor kel fel, július 24-én újhold van, és július 28-a körülig csak egy gyenge félhold nyugszik le korán. Ezt követően a növekvő félhold elkezdi zavarni a hullócsillagokat, és két hétig holdfényes éjszakák lesznek.
A csúcspont után a fogyó hold elkezd eltávolodni az útból, amikor legközelebb augusztus 16-án eléri az utolsó negyed fázisát. Bár a hullócsillagok száma addigra már csökken, a héten minden tiszta éjszakán legalább némi égi fényjátékot lehet majd látni.
Az év legnagyobb meteorzápora
A Perseidák az év leglátványosabb meteorrajának számítanak, írja a NASA. A gyors és fényes meteorok gyakran hosszú fény- és színhullámokat hagynak maguk után, miközben átrepülnek a Föld légkörén. A Perseidák az egyik legbőségesebb meteorraj: óránként körülbelül 50-100 meteort láthatunk.
A Perseidák tűzgömbjeikről is ismertek. A tűzgömbök nagyobb fény- és színrobbanások, amelyek tovább tarthatnak, mint egy átlagos meteorraj. Ez annak köszönhető, hogy a tűzgömbök az üstökösök nagyobb részecskéiből keletkeznek. A tűzgömbök fényesebbek is, nagyobb látszólagos magnitúdóval.
A darabok, amelyek a légkörünkkel kölcsönhatásba lépve létrehozzákva Perseidákat, a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak. A Swift-Tuttle 133 év alatt kerüli meg egyszer a Napot. Giovanni Schiaparelli volt az, aki 1865-ben rájött, hogy ez az üstökös a Perseidák forrása. A Swift-Tuttle üstökös utoljára 1992-ben járt a belső Naprendszerben.
A meteorok radiánsa – az égbolt azon pontja, ahonnan a Perseidák látszólag érkeznek – a Perseus csillagkép. Innen származik a zápor elnevezése is: Perseidák. A csillagkép, amelyről a meteorraj elnevezték, azonban csak arra szolgál, hogy a nézők könnyebben megállapíthassák, hogy melyik meteorraj látható az adott éjszakán, nem a meteorok forrása.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A sziklarajz az első fáraót ábrázolja, akit eddig nem ismertünk?
Íme a csodaszer: nemcsak fogyaszt és egészségesebbé tesz, de még a férfiasságot is növeli
Másodperceken múlt, hogy egy budapesti repülőgép ütközzön több mint 10.000 méteren
Miért van ennyi csótány Budapesten?
„Szuperföldet” fedezett fel a NASA, amely az élet nyomait hordozhatja!
Nagymamája kertjében vérzett el egy fiatal lány miután átmászott a kerítésen – újabb szívszorító részletek, VIDEÓ