Szenzáció: Megtalálták egy ősi maja város első királyának sírját
Negyven év régészeti munka után a kutatóknak végre sikerült felfedezniük a belize-i Caracol ősi maja város első uralkodójának sírját. A megtalált uralkodó nem más, mint Te K’ab Chaak, a város alapítója és királyi dinasztiájának elindítója, akinek uralma több mint 1700 évvel ezelőtt kezdődött.
A hatalom bölcsője: Caracol
Caracol a klasszikus maja korszak egyik legnagyobb és legerősebb városállama volt, amely fénykorában, i. sz. 650 körül mintegy 100 ezer lakost számlált, írja az IFLScience. A város már jóval ezelőtt is jelentős szerepet játszott: 562-ben legyőzte a ma Guatemala területén fekvő Tikal városállam seregét, és ezzel meghatározó regionális hatalommá vált.
A most felfedezett sír Te K’ab Chaak végső nyughelye, aki 331-ben lépett trónra, és akinek uralma alapozta meg Caracol felemelkedését. A sír a királyi család egyik szentélyének tövében található. A régészek szerint az uralkodó idős korában hunyt el, és halála idejére már elveszítette fogait.
Kincsek és üzenetek a maja sírból
A sír gazdag mellékletei között mozaikos jadeit halotti maszk, jadeitból készült fülbevalók, nyaklánc, teknőspáncélok, valamint Csendes-óceáni spondylus kagylók is előkerültek. Továbbá tizenegy kerámiaedényt is találtak, amelyek között voltak áldozatot bemutató uralkodót ábrázoló jelenetek, illetve az utazók és kereskedők istene, Ek Chuah is megjelent rajtuk. Néhány edényen megkötözött foglyokat ábrázoltak, másokon oroszlánmajomfej-alakú fedők voltak: utóbbi állatot későbbi caracoli uralkodók nevében is használták.
Kiderült: korábbi volt a kapcsolat Mexikóval, mint eddig hittük
A sír különlegessége nemcsak a benne talált tárgyakban rejlik, hanem abban is, hogy új megvilágításba helyezi Caracol kapcsolatát a Mexikó területén található Teotihuacán városával. Eddig úgy tartották, hogy az úgynevezett La Entrada esemény során, 378-ban kezdődött a közvetlen kapcsolat a maja alacsonyvidékek és Teotihuacán között, mondta Diane Chase, a felfedezést tevő egyik régész. Azonban a Te K’ab Chaak sírjával egy időben (i. sz. 350 körül) két másik temetkezés is történt, amelyek tárgyi leletei már ekkor is szoros kulturális és diplomáciai kapcsolatokat jeleznek a mexikói várossal.
Az egyik temetkezés során például három egyént hamvasztottak el, és velük együtt olyan tárgyak kerültek elő, mint a Pachuca régióból származó zöld obszidián penge, valamint atlatl dárdadobók – utóbbiakat a maja harcosok nem használták, így azok biztosan Mexikóból származnak. Egy másik, 2009-ben feltárt sírban egy női holttestet találtak, hematittal borított testtel, spondylus nyaklánccal és mexikói edényekkel.
A bizonyítékok alapján a caracoli elit már egy generációval a La Entrada előtt kapcsolatban állt Teotihuacánnal, formális diplomáciai viszonyt fenntartva. Ez teljesen új megvilágításba helyezi a maja és mexikói civilizációk közötti kapcsolatokat, és alátámasztja, hogy az uralkodók már ekkor utaztak és tárgyaltak egymással, akár 1200 kilométeres távolságokat is megtéve: gyalogosan ez mintegy 153 napos utat jelentett volna.
A kutatás folytatódik
A Te K’ab Chaak maradványait vizsgáló kutatók – Diane és Arlen Chase, a Houstoni Egyetem régészei – további genetikai és izotópos elemzéseket terveznek, hogy többet megtudjanak az első caracoli király életéről és eredetéről. A felfedezés részletes eredményeit a 2025 augusztusában rendezendő Santa Fe-i Maya–Teotihuacan konferencián mutatják be.
A sír megtalálása nemcsak egy letűnt kor uralkodójának történetét tárja fel, hanem segít megérteni, hogyan alakultak ki a prehispán Közép-Amerika első diplomáciai és politikai szövetségei: jóval korábban, mint azt eddig feltételeztük.
Érdemes elolvasni:
- A sziklarajz az első fáraót ábrázolja, akit eddig nem ismertünk?
- Szenzáció: 5500 éves piramisokat fedeztek fel itt, Közép-Európában!
Kiemelt kép: Wikimedia Commons/ryanacandee
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„Soha ne adják fel” – Aliyev üzent Ukrajnának, és keményen odaszúrt Moszkvának
Ausztria népessége a bevándorlók nélkül drasztikusan csökkenne: a magyarok vannak az egyik legtöbben az országban
Vigyázat: Ez az ártatlannak tűnő tevékenység 200 ezer forintunkba is kerülhet a Balatonnál
Meghalt a szaúdi „alvó herceg”, aki húsz évig feküdt kómában
Abu-Dzabinak búcsút intünk, de újabb közel-keleti piacra léphet be a Wizz Air
Budapest az egyik legjobb családi nyaralási célpont Európában – nem véletlenül!