Milliókat érő középkori aranymedált talált egy négyéves kisfiú játék közben
A négyéves James Hyatt 2009-ben az angliai Essexben játszva bukkant rá egy több mint 500 éves, gyönyörű aranymedálra, amely egy középkori keresztény művészetből származó különleges ereklyetartó lehetett.
Amikor a fantázia valósággá válik
Szinte minden gyerek vágyik arra, hogy egy igazi mesebeli kincset találjon. Arannyal teli ládát, ékszereket, vagy bármi ritkaságot, ami fényes és csillog. Ez a fajta kincskeresős játék azonban csak a fantázia szintjén valósul meg, de néha történnek elképesztő véletlenek: A négy éves James Hyatt 2009 májusában édasapja fémdetektorával játszott az angliai Essexben, amikor egyszer csak a készülék heves sípolásba kezdett.
Egyből ásni kezdtek, majd valami egészen különlegesre bukkantak: egy szépen megmunkált aranymedálra, amelyet a szakértők szerint több mint 500 éve, még a 16. században készíthettek.
„Hat-nyolc hüvelyk mélyen ástunk, amikor egy pillanatra megcsillant az arany.” – mesélte James apja.
James valószínűleg túl fiatal volt ahhoz, hogy felfogja a körülötte kialakult izgatottságot, amely abból fakadt, hogy a lelet felfoghatatlan eszmei értékkel rendelkezik, és sokak becslése szerint akár 2,5 millió brit fontot is érhet. A medál valódi értéke ennél jóval kevesebb volt, de még mindig tekintélyes 70 ezer fontért vásárolták meg Hyattéktől. A vételárat a Hyatt család és a földtulajdonos között osztották meg.
Már múzeumban őrzik
A medált 2012-ben a British Museum szerezte meg, és konzerválási munkálatokon esett át. A múzeum restaurátora, Marilyn Hockey munkája révén később további részletek derültek ki a titokzatos medállal kapcsolatban.
Az aranymedál súlya körülbelül 10 gramm, aranytartalma pedig elérhette a 73 százalékot. Valószínűleg egy tehetős személy viselte, aki így visszafogott módon, mégis határozottan fejezte ki vallásos elkötelezettségét, és egyúttal rávilágított arra, hogy a 16. században az ilyen ékszerek kettős szerepet töltöttek be: egyszerre voltak ékességek és szent amulettek.
Több mint ékszer: egy szent ereklyetartó
A British Museum leírása alapján a medál a valószínűleg a késő középkorból, a 15-16. századból származik. A medál megmunkálása és tematikája alapján egyértelmű, hogy egy aranyból készült keresztény ereklyetartó volt. Előlapján egy nő szent alakja látható – feltehetőleg Szűz Máriáé vagy Szent Ilonáé –, aki egy keresztet tart a kezében. A kereszt apró pontozása vércseppekre emlékeztet, utalva Krisztus szenvedésére.

Az aranymedál elő- és hátsólapjának közeli nézete. Forrás: Wikimedia Commons
A hátoldalon egy szív motívum található amelyet négy, könnyszerű bevésés vesz körül: ezek a Megváltó öt szent sebét jelképezhetik. Az oldalsó lapokon pedig a napkeleti bölcsek latin nevei olvashatóak: IASPAR, MELCIOR és BALTASAR. A negyedik oldal növényi díszítést kapott. Ami viszont igazán izgalmas, hogy a medál hátsó panelje eltolható, alatta egy apró üreggel: feltételezhető, hogy itt egy ereklyét, talán a szent kereszt egy darabját őrizhették.
Igazi kincsnek nyilvánították
Bár az aranymedál belsejében végül csupán néhány lenrostot találtak (feltehetően egykor helyben termesztett növény maradványait) James felfedezése valódi kincsnek bizonyult. A brit törvények értelmében minden olyan tárgy, amely legalább 10 százalék nemesfémet tartalmaz, és több mint 300 éves, automatikusan a „treasure”, azaz elásott kincs kategóriájába esik.
Az ereklyét hivatalos vizsgálat nyilvánította kincsnek, így került be a British Museum gyűjteményébe, ahol ma is megtekinthető a középkori kiállításon. Egy négyéves kisfiú véletlen játéka így egy jelentős történelmi értéket hozott felszínre, és emellett egy történetet, amit majd egy életen át mesélhet.
Hasonló szenzációs leletek:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Börtönbe zárhatják a makói magyart, aki az oroszok ellen harcol Ukrajnában: te is megbüntetnéd?
Kelták aranya a magyar határ közelében – 2200 éves falu nyomára bukkantak
Az Airbnb további korlátozása bajba sodorhatja a budapesti turizmust: nagy erők mozdultak meg
A magyarországi fürdőhelyek lassú kiürülése: hová tűntek a vendégek?
Holdraszállás: Buzz Aldrin tényleg beismerte, hogy kamu az egész?
Így ettek a történelem nagy seregei: Légiós lepény, kuruc szalonna, brit konzerv