A pizzafutár, aki feltalálta a golyóálló mellényt – és 190 lövéssel tesztelte magán
Richard Davis neve valószínűleg nem cseng ismerősen a legtöbb ember számára, pedig ő volt az a férfi, aki saját testén, pisztolylövések sorával bizonyította: a golyóálló mellénye működik.
Rablási kísérlet és tűzpárbaj
Egy éjszaka Richard Davis pizzát szállított ki Detroit külvárosában, amikor három fegyveres férfi támadt rá. A megrendelés csapda volt. Tűzharc tört ki, és bár Davis túlélte, a támadás örökre megváltoztatta az életét.
Két férfit legyőztem a tűzpárbajban. Viszont sajnos hárommal álltam szemben.”-számolt be Davis a rablási kísérletről.
Rádöbbent: ha ő, egy pizzafutár, ilyen helyzetbe kerülhet, akkor azok, akik nap mint nap fegyveres konfliktusokba keverednek (rendőrök, biztonsági őrök) még inkább szüksége van erősebb védelemre. Így született meg benne az elhatározás, hogy kifejlesszen egy könnyű, viselhető testpáncélt, amely megállítja a lövedéket.
Az új golyóálló mellény
Az életét fenyegető rablótámadás után Davis munkához is látott, és hamarosan rátalált a nagy szakítószilárdságú nejlon anyagra, amit korábban a vietnami háború idején használtak ballisztikus mellényekhez. Ezek a korábbi mellények azonban főként robbanás és repesz elleni védelmet nyújtottak, és gyakran nehéz acéllemezekkel egészültek ki, amelyek megnehezítették a viselésüket.
Davis egy könnyebb, rugalmasabb és mégis ellenállóbb mellényt kívánt létrehozni, amely a kézifegyverek közeli lövéseit is képes megállítani. Az általa kifejlesztett mellényben több réteg speciális ballisztikus nejlont használt, amelyeket úgy helyezett el, hogy a lehető leghatékonyabban szórják szét a lövedék erejét anélkül, hogy áthatolna az anyagon. Hogy bizonyítsa a találmány működését, Davis mindenkit megelőzve bizarr módszerhez folyamodott: lefilmezte, ahogy önmagát lövi mellkason a saját mellényében.
„Egy csomó ember hülyének fog nézni ezért..” mondja Davis, ahogy feltűri az ingét, majd előhúzza a fegyvert és a mellkasa felé fordítva elsüti magán.
Miután megalkotta a mellényt, már csak meg kellett győznie a vásárlókat – elsősorban a rendőrséget –, hogy valóban működik. Davis nem hagyományos értékesítési stratégiában gondolkodott: kisbuszba pattant, és országjárásba kezdett, hogy személyesen demonstrálja a találmányát. Minden állomáson lejátszotta a felvételt, amelyen saját magát lövi mellkason, majd élőben is bemutatót tartott.
„Mondtam a rendőröknek, hogy ezt egy kietlen mező közepén csináltam.. orvosi készenlét nélkül.”
A tetspáncél, amit az elnök is hordott
A bemutatók hatása nem maradt el: a rendőrségi közösség hamar felfigyelt Davis találmányára, különösen arra, hogy a feltaláló saját testén bizonyítja annak működését. 1976-ban megalapította a Second Chance Body Armor nevű vállalatot, amely az Egyesült Államok első olyan cége lett, amely kereskedelmi forgalomban kínált puha testpáncélokat.
A sikeres értékesítés mögött nemcsak a mellény hatékonysága, hanem Davis rendkívüli marketingérzéke is állt: saját gyártású videókat készített, melyekben újraalkották a rendőrségi lövöldözések jeleneteit, és részletesen bemutatták, hogyan mentett életet a mellény.
A vállalat gyorsan terjedt, és a nyolcvanas évekre már számos rendőrségi egység kizárólag Davis termékeit használta. A technológia fejlesztése sem állt meg: a mellények egyre könnyebbek, hajlékonyabbak és hatékonyabbak lettek. A cég csúcspontján körülbelül 50 millió dollárt ért, és nemcsak katonák és rendőrök viselték termékeit, hanem olyan ismert közszereplők is, mint George W. Bush amerikai elnök. 2006-ra már több mint 2000 dokumentált eset volt, amikor a Second Chance mellények konkrétan emberéletet mentettek meg, sokszor frontális vagy hátulról leadott kézifegyveres lövések ellen nyújtva védelmet
Richard Davis különleges történetét a Second Chance című dokumentumfilm is feldolgozta, ahol részletesebben bemutatják, hogyan vált a pizzafutárból az életmentő golyóálló mellény feltalálója.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Emlékszel még rá? Visszatérne Magyarországra a Wendy’s – partnereket keres a világhírű gyorsétteremlánc!
2024-ben Magyarországon nőtt a legdinamikusabban a lakosság nettó vagyona helyi pénznemben mérve
Romló tendenciák a magyar egészségügyben: A várakozási idő a legnagyobb különbség az állami és magánellátás között
Elfelejthetjük az országonkénti engedélyeket, hamarosan egyetlen vízummal látogathatunk meg 6 csodás országot
Zivatarokkal és jégesővel érkezik a felfrissülés Magyarországra: erre számíthatunk a napokban
Triplájára nőhet az EU-ba vízummentesen utazók adminisztrációs díja – Mit jelent ez Magyarország és az utazók számára?