1918. november 11-én nyerte vissza függetlenségét Lengyelország, két ünnepi koncert lesz Budapesten
Két koncerttel emlékezik a lengyel függetlenség visszaszerzésére a Lengyel Köztársaság Nagykövetsége és a budapesti Lengyel Intézet.
123 évnyi felosztottság után, 1918. november 11-én nyerte vissza függetlenségét Lengyelország. Ezen a napon nevezték ki Józef Piłsudskit a lengyel fegyveres erők főparancsnokává, két nappal később pedig deklarálták a független lengyel állam, az első Lengyel Köztársaság létrejöttét. Az “Újjászületett és Független Lengyel Köztársaság” visszakerült a világ térképére. Öt nemzedék harcolt a felkelésekben, tartotta életben a lengyelség szellemét, állt ellen a németesítésnek és az oroszosításnak, míg végül Lengyelország visszaszerezte önálló államiságát.
November 11-én erről emlékeznek meg évről évre Lengyelországban, a legnagyobb lengyel nemzeti ünnep, a Lengyel Függetlenség Napján. Ebből az alkalomból a Lengyel Köztársaság Nagykövetsége és a budapesti Lengyel Intézet két koncerttel ünnepel: a tehetséges zenész és érzékeny politikus J. M. K. Poniatowski herceg elfeledett F-dúr miséjével a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánián, valamint a Wrocław Baroque Ensemble, Lengyelország egyik leghíresebb, historikus hangszereken játszó együttesének előadásával a Zeneakadémián.
J .M. K. Poniatowski F-dúr mise
átdolgozás szólóhangokra, kórusra és zenekarra
Időpont: 2021. november 7. (vasárnap), 17.00 óra
Helyszín: Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom – 1056 Budapest, Március 15. tér
A belépés ingyenes.
Józef Michał Ksawery Poniatowski (1816-1873), az utolsó lengyel király, Stanisław August Poniatowski testvérének a fia volt, akinek otthonában a zene és a politika eggyé vált. Életét a hang művészete, a fontos társadalmi-politikai ügyek, valamint az erkölcsi-hazafias értékek szolgálata jellemezte. A természet háromszorosan is megajándékozta: gyönyörű tenorhanggal megáldva énekesként teljesedett ki, zeneszerzőként valósította meg magát, emellett politikus-diplomataként tevékenykedett. Olasz mesterektől kapott alapos zenei képzést, firenzei és bolognai színházakban énekelt, operáit pedig a híres milánói Scalában vitték színre. Ez a tehetséges zenész és érzékeny politikus a matematikában is kiváló volt: talán ez a képessége magyarázza műveinek harmonikusan megkomponált és arányos formáját. Zenéje elveszett a történelem sűrűjében, azonban a muzikológusok kutatásának, valamint az előadók érdeklődésének köszönhetően visszakerül a hallgatókhoz.
Előadók: Lwówi Nemzeti Filharmónia Zenekara, Galíciai Kamarakórus
Karmester: Sebastian Perłowski
Bővebben itt.
Wrocław Baroque Ensemble – Az I. Lengyel Köztársaság muzsikája
Időpont: 2021. november 11. (csütörtök), 19.00 óra
Helyszín: Zeneakadémia, Solti terem – 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.
Valljuk be, nem sokat tudunk a Chopin előtti lengyel zenéről, és ennek nemcsak a zeneszerzők nevében előforduló furcsa betűk az okai. Pedig már a reneszánsz idején, a 16–17. században is virágzottak a művészetek a Vasa-uralkodók udvarában, és később is magas színvonalú, a nyugat-európai muzsikára is ható zenei élet zajlott az 1795-ig fennállt Lengyel–Litván Unióban. E sokszínű, de elfeledett lengyel repertoár felfedezésére és megszólaltatására alapította 2006-ban Andrzej Kosendiak karmester a korhű hangszereken játszó Wrocław Baroque Ensemble-t. A nem mindennapi kitekintésre hívó programban rácsodálkozhatunk, milyen zenék születtek és szóltak Palestrina, Monteverdi és Schütz korában ezen a vidéken, és eldönthetjük, jogosan kerültek-e a feledés homályába ezek a kompozíciók. Annyit előre bocsáthatunk: a világhírű lengyel együttes előadását hallgatva nem fogunk tudni igennel válaszolni.
Bővebben itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?