Bezárt Budapest ikonikus épülete, a 103 éves Gellért Hotel
A Gellért Hotel Budapest egyik legkarakteresebb szállodája, és nem csak a múltja, hanem a jelene és a jövője miatt. Most egy ideig nem fogad vendégeket.
A Gellért Hotelt működtető Danubius Hotels 2019-ben adta el a szállodát az Indotek Groupnak, amely most teljes rekonstrukcióba kezd a műemléki védelem alatt álló létesítményben. A tulajdonos a hotel újranyitására egyelőre nincs pontos dátum.
Az eredeti külső megtartása mellett az épületet ötcsillagos szállodaként nyitnák meg.
A szálló épületében működő Szent Gellért Gyógyfürdő azonban nyitva marad, hiszen a termálvizes komplexumot a főváros üzemelteti, írja a Metropol.
Korábban ezen a területen a Sárosfürdő állt, ami a Ferenc József híd (mai nevén: Szabadság híd) átadása után már nem volt méltó Újbuda „kapujának”,
Érdemes elolvasniTíz karácsonyi esemény a magyar történelemből
A szálloda és a fürdő megépítése nem volt egy egyszerű történet, hiszen két nyertes terv és három építész is dolgozhatott az épület kialakításán, ami végül egy „hibrid” megoldás lett. Az építkezés 1911-ben kezdődött, azonban jött a első világháború, az építőiparból a férfiakat elvitték katonának, illetve a költségek is az egekbe szöktek.
A kezdeti 5 millió koronás építési árból hirtelen a duplája, 10 millió lett.
A világháború sebeit magán hordozó országban ez az összeg, ilyen célra felettébb kínos volt, de végül 1918-ra elkészült, és szeptemberben, az első világégés lezárultával nyithatta meg kapuit. A Szent Gellért Szálloda a 103 éves fennállása óta sokat megélt. 1919-ben a Magyarországi Tanácsköztársaság bukása után a szálloda az újonnan megalakult nemzeti kormány központi épülete lett.
A szálloda 1927-ben további 60 szobával és hullámmedencével bővült, majd 1934-ben egy jacuzzit is építettek.
Sajnálatos módon a komplexumnak nem volt szerencséje a második világháborúval sem, hiszen épülete a bombázások alatt súlyosan megsérült.
A szovjet hadsereg elfoglalta az országot, és a kommunista hatóságok eltávolították a „Szent” szót a szálloda nevéből, amely így Hotel Gellért lett.
A helyreállítás 1946-ban kezdődött meg, és a restaurálási munkálatokat 1962-ben fejezték be.
A szállodát 1973-ban felújították.
A hotel irányítását 1981-ben átvette a Danubius Hotels Group 1981-ben, s miután 1992-ben privatizálták a céget, 1996 júniusában meg is vásárolta az épületet a szállodalánc.
Érdekességek
Kevesen tudják, hogy a Szent Gellért három éven keresztül működött reptéri szállodaként is, mivel egy hidroplánkikötő volt az akkor még Ferenc Józsefről elnevezett híd tövében. A jegyek nem voltak megfizethetetlenek, hiszen az ár a legdrágább vonatjegyek maximum kétszerese lehetett.
Érdekesség, hogy voltak állandó vendégei is a hotelnek. Az utolsó állandó lakó a 2000-es években hagyta el a hotelt. Egy idős hölgy, Hédi néni például életvitelszerűen élt itt, halála előtt az utolsó lakóhelye a Gellért szálló volt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon