Hogyan befolyásolja az újonnan diagnosztizált cukorbeteg gyerekek számát a COVID-19?
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) friss jelentésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a COVID-19 fertőzés gyermekeknél is növeli a cukorbetegség kockázatát.
Mit lehetett már tudni a cukorbetegség kapcsán?
A COVID-19 fertőzés a cukorbetegség tüneteinek súlyosbodásával jár és a cukorbetegek fokozottan ki vannak téve a súlyos COVID-19 kockázatának. A COVID-19 fertőzés újonnan diagnosztizált cukorbetegséget is előidézhet.
Mire jutottak a kutatás során?
A 18 év alatti COVID-19-ben szenvedő betegek 30 nappal a fertőzést követően nagyobb valószínűséggel kaptak diagnózist újonnan kialakult diabéteszről, mint a COVID-19-cel nem rendelkezők. A nem COVID-19 eredetű légúti fertőzés esetén nem találtak fokozott kockázatot a cukorbetegség tekintetében.
Ezek az eredmények összhangban vannak a korábbi kutatásokkal, amelyek összefüggést mutattak ki a COVID-19 fertőzés és a felnőttek körében, a fertőzést követően kialakult cukorbetegség között.
Hogyan alakult a cukorbetegség a gyerekek körében?
A kutatók két amerikai adatbázist (IQVIA és HealthVerity) használtak fel a tanulmányban. A koronavírus fertőzésen átesett gyerekek körében 166 %-kal (IQVIA), illetve 31 %-kal (HealthVerity) nagyobb valószínűséggel diagnosztizáltak újonnan kialakult diabéteszt, mint betegségen át nem esettek között.
A cukorbetegség diagnózisa a COVID-19 fertőzésen átesett gyermekek körében 116 %-kal volt magasabb, mint akik nem COVID-19 eredetű felső légúti fertőzésben szenvedtek.
Mi lehet az oka a fertőzést követő cukorbetegségnek?
A cukorbetegség és a COVID-19 között megfigyelt összefüggés a koronavírus fertőzésnek a diabétesz kialakulása szempontjából kockázatosnak tekinthető szervekre, szervrendszerekre gyakorolt hatásának tudható be. Ez érintheti:
- a hasnyálmirigyet,
- a fertőzés következtében kialakuló úgynevezett citokinvihar (leegyszerűsítve: az immunrendszer egyes sejtjeinek túlzott reakciója miatt kialakuló életveszélyes állapot) miatt megemelkedett vércukorszintet,
- a glükóz-anyagcsere megváltozását,
- vagy a diabéteszt megelőző állapot cukorbetegséggé alakulását.
Ezen túl a COVID-19 közvetve növelheti a cukorbetegség kockázatát a pandémiával összefüggő testtömegindex emelkedése (elhízás) révén, amely kockázati tényezője a súlyos lefolyású COVID-19-nek és a diabétesznek is.
Milyen következtetéseket vont le a CDC mindebből?
A 18 éven aluliak körében, a COVID-19 fertőzést követő megnövekedett diabétesz kockázat rávilágít a COVID-19 megelőzésére irányuló stratégiák fontosságára ebben a korcsoportban. Ideértve az összes jogosult személy oltását, valamint a krónikus betegségek megelőzését és kezelését.
A CDC kihangsúlyozta, hogy bár ez a tanulmány információt nyújthat a COVID-19 fertőzést követő cukorbetegség kockázatáról, további adatokra van szükség a diabéteszt kiváltó mechanizmusok pontos megértéséhez.
Érdemes elolvasniVáltozott a harmadik oltás hazai szakmai ajánlása
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm