Többen halnak meg szuperbaktériumok miatt, mint maláriában
Világszerte mintegy 1,27 millió ember halt meg 2019-ben szuperbaktérium, azaz antibiotikumnak ellenálló kórokozó okozta fertőzés miatt – írta az MTI-re hivatkozva a telex.hu portál. A Lancet orvosi hetilapban egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogy abban az évben csaknem ötmillió halálesetnél volt legalább részben felelős a halálért ilyen szuperbaktérium. Ezzel a világ leggyakoribb halálokai közé tartoznak az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók. A HIV-fertőzés és az AIDS-ben 2020-ban körülbelül 680 ezer életet követelt, a maláriának pedig 627 ezer halálos áldozata volt.
Antibiotikum-rezisztencia esetén a a páciens nem reagál az antibiotikumra. Ez azt jelenti, hogy a betegségét okozó baktériumot nem semmisíti meg az antibiotikum.
A rezisztencia a baktériumokban természetes módon is kialakulhat, ha sokszor találkoznak egy antibiotikummal. Erre január elején a Nature című tudományos lapban közölt tanulmány hozott példát, amikor a sünök bőrén találtak szuperbaktériumot, amely egy gombával való több évezredes harc eredményeként alakult ki. A rezisztencia lassú kialakulását jelentősen felgyorsíthatja, ha a baktérium találkozásai az antibiotikummal megsokszorozódnak.
Vírusra nem jó az antibiotikum
Az antibiotikumrezisztencia problémája különösen gyakran jelentkezik az alsó légutak fertőzéseinél, például tüdőgyulladásnál. A leggyakrabban ellenállóvá vált baktériumok a tanulmány szerint például az Escherichia coli, a Staphylococcus aureus, a Klebsiella pneumoniae és a Streptococcus pneumoniae.
A vizsgálat szerint a legsúlyosabban Afrika nyugati részén a Szaharától délre eső országok érintettek, de a világ minden részén jelen van a probléma. Leginkább az öt év alatti gyerekek veszélyeztetettek.
„Ezek az új adatok elénk tárják az antimikrobiális rezisztencia problémájának valódi mértékét, és egyértelműen jelzik, hogy most kell cselekednünk” – mondta Chris Murray, a Washingtoni Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője. Murray arra figyelmeztetett, hogy vissza kell fogni az antibiotikumok nem megfelelő, túlzott használatát. Például a vírusfertőzéseknél, amelyeknél az antibiotikum amúgy is hatástalan. A szakember új antibiotikumok kifejlesztését is sürgette.
Egészséges állatok gyógyszerezése
Ehhez kapcsolódóan december végén a qubit.hu tudományos portál megírta, hogy az Európai Unió országaiban január 28-tól tilos antibiotikumot adni az egészséges háziállatoknak. Korábban bevett gyakorlat volt, hogy az állatoknak megelőző jelleggel adtak antibiotikumokat. Ez megnövelte az esélyét egy emberre is veszélyes, antibiotikumoknak ellenálló kórókozó megjelenésének. A VIlágon azonban nem mindenhol van eltűnőben ez a gyakorlat. A Világegészségügyi Szervezet (WHO) 2017-es jelentése szerint vannak olyan országok, ahol az összes felhasznált antibiotikum 80 százalékát adják haszonállatoknak. A világszervezet már ekkor a preventív antibiotikumhasználat teljes megszüntetését javasolta. WHO számításai szerint az antibiotikumhasználat visszaszorítása nélkül 2050-re évente tízmillió ember életét követelhetik a rezisztens baktériumok
Érdemes elolvasniEzeket a veszélyes betegségeket terjesztik a patkányok
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon