A Még egy kört mindenkinek című dán filmet, amely kétségtelenül a tavalyi év egyik legjobb bemutatója volt, a rutinos Thomas Vinterberg rendezte. A főszereplője azonban nem az elképesztő átéléssel játszó Mads Mikkelsen, hanem az alkohol, és mindaz, ami ahhoz kapcsol bennünket.
Az alkohol sok minden.
Az alkohol egyszerre népszerű gyógymód és romboló hatású méreg. Jól kíséri a búslakodást és az örömöt, társunk a magányban, de nem hiányozhat a tömegből sem. Ugyanakkor, gyakran inkább leválaszt másokról és önmagunk rabjává tesz. Az alkohol pecsét az emberek között kötött szerződésen, de az alkohol segít elárulni is azokat, akikkel korábban összekötött. Az alkohol nem pusztán matéria, hanem összetett, sokarcú, ambivalens kulturális jelenség.
Az alkohol elsősorban abban különbözik más tudatmódosító hatású anyagoktól, hogy az emberi élet rituáléinak nélkülözhetetlen eszköze a nyugati világban.
A kitüntetésre, a születésre mindig koccintani fogunk, a felnőtté válásnak mindig a része lesz az első berúgás, és semmi nincs, ami gyászunkat könnyebben tenné elviselhetővé – még ha olykor hamis is a vigasz, amit nyújt.
Istenisten
Az alkoholról szóló filmet forgatni épp ezért igen komplikált kihívás, mert az alkotót könnyen elcsábíthatja egyetlen narratíva. Egy, az alkohol káros hatásait bemutató, vagy kizárólag önfeledt bulizásról szóló film csalódás volna, mert a jelenség sokarcúsága, ambivalenciája láthatatlan maradhat. Mivel az alkohol elválaszthatatlanul része az életünknek, egy dokumentumfilm objektivitása sem állna jól a témának.
Egy valóban jó, az alkoholról szóló film igazából magáról az életről szólna
és arról, ahogy annak eseményeit az ivás rituális szokása katalizálja. Thomas Vinterberg filmjének, a Még egy kört mindenkinek című filmnek sikerült ez a bravúr.
Skål
A dán történet négy hőse egy helyi középiskola tanáraiból álló baráti közösség. Martin, Peter, Nikolaj és Tommy mind kisebb-nagyobb életközépi válságban szenvednek. Egy találkozó során felmerül Finn Skårderud homályos pszichológiai elmélete, mely szerint az ember 0,05% alkohol-deficittel a vérében születik. Úgy döntenek, tesznek egy kísérletet, és próbára teszik a furcsa teóriát: becsiccsentenek és egész nap szinten tartanak.
Hogy véralkoholszintjük milyen hatással van személyes kapcsolataikra, munkájukra, társadalmi helyzetükre, azt nehéz röviden összefoglalni. Az emberiség alkoholhoz fűződő bonyolult viszonyában a film az érzelmek teljes spektrumát végig járja, sokkal érzékletesebben, mint ahogy a leíró tudomány tehetné.
És abban, hogy milyen mélységeket és magasságokat járunk be a szereplőkkel, nem kis része van annak, hogy rendezője, Thomas Vinterberg a film készítése során tényleg az élet értelmét kellett, hogy (újra) megtalálja.
A film legfőbb ihletője, a dán rendező lánya, Ida, négy nappal a forgatás megkezdése után vesztette életét autóbalesetben. Vinterberg számára a film gyászmunka volt, visszatalálás a halálból, az újjászületés spirituális zarándoklata.
És ez bizony eléggé átjön.
A Még egy kört mindenkinek elnyerte a Brit Filmakadémia legjobb nem angol nyelvű filmeknek járó díját, César-díjat, amerikai filmkritikusi szövetségi díjakat, egy rakás Európai Filmdíjat, Arany Glóbuszt, és a legjobb nemzetközi játékfilm Oscar-díját. Zene, fekete humor, remek színészek, egyedi hangulat, örjöngő életigenlés.
Kötelező darab.
Itthon a Vertigo Média fogja bemutatni – reméljük nemsokára.
Az egyelőre csak angol felirattal ellátott előzetes:
Cím: Még egy kört mindenkinek /Druk (IMDB)
Rendező: Thomas Vinterberg
Játékidő: 117 perc
Főbb szerepekben: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét