Földgáz, ugyan már! Egy nyugati példa, amikor egy egész ország célja a gázmentesség
A gáz tulajdonlása hatalom, és ezzel tisztában van Oroszország is. Az európai országokat gyakran azzal revolverezi Moszkva, hogy ha a gázcsapot elzárják, akkor Európának befellegzett. Ugyanakkor van egy jó példa arra, hogy lehet elképesztő iramban kivezetni a földgázt a háztartásokból, és a gázmentességgel függetlenítik magukat nem csak az oroszoktól, hanem mindenki mástól, írja a pv-magazine.com.
Hollandia élen jár a fenntartható fűtés előmozdításában Európában, és az ország gázhálózatához nem csatlakozó új épületek aránya hamarosan megközelítheti a 100%-ot. Igen, nem tévedés. A Netbeheer Nederland, az országos és regionális villamosenergia-hálózat-üzemeltetők hollandiai szövetsége kimutatta, hogy a tavaly épített új épületek mintegy 90,1 százaléka nincs csatlakoztatva a gázhálózatra. Igaz, ez nem igazán újdonság, hiszen egy évvel korábban ez az arány 87% körüli volt.
De nem csak az új épületeknél törekednek a gázmentességre, hanem a meglévő házak földgázról való leválasztására irányuló kérelmek száma is egyre jobban növekszik.
A háztartások például fenntartható alternatívaként teljesen elektromos meghajtásra állnak át.
A Netbeheer Nederland beszámolója szerint a tavaly épült új lakások 10%-a ugyan még a gázhálózatra kötötték, de csak azért, mert a környezetvédelmi engedélyüket 2018. július 1-je előtt nyújtották be.
Egyébként az országos és helyi szabályozások a gázmentességet támogatják.
Kivételt képezhetnek azok az új építési tervek, amelyek 2018. július 1-je után is mentességet kapnak az önkormányzattól, például ha a földgáztól eltérő megoldások műszakilag nem lehetségesek.
Villanyszerelő egy hiányszakma Hollandiában
A szövetség azt is elmondta, hogy 2030-ig hetente mintegy 3000 lakást kell fenntarthatóbbá tenni, ha az ország klímacéljait el akarják érni.
“Ez óriási feladat, különösen a műszaki szakemberek krónikus hiánya miatt” – magyarázta.
Áprilisban a Netbeheer Nederland szövetséget kötött a Techniek Nederlanddal, az villanyszerelők országos szövetségével és a Natuur & Milieu környezetvédelmi szövetséggel, hogy kidolgozzanak egy tervet, amelynek
célja, hogy 2024-től évente legalább 100 000 hibrid hőszivattyút telepítsenek otthonokba és épületekbe.
A nagyívű tervet a 17 és fél milliós országban komolyan veszi a politika is. A HR-Hybrid Koalíció sürgette a holland kormányt, hogy különítsen el 600 millió eurót a tervre, amely 2030-ig akár 2 millió hibrid hőszivattyú telepítését irányozza elő, ami akár 2,6 megatonna CO2-megtakarítást eredményezne.
A cél elérésének “másik lábánál” is szükség lesz a központi támogatásra, hiszen a szükséges szakemberállományt az iskolákból, szakképző központokból tudják biztosítani, de ehhez fel kell pörgetniük a villanyszerelő képzést.
A gázmentesség Magyarországon is lehetséges
Az elmúlt években több olyan pályázati lehetőség is volt, amely támogatta a napelem és a hőszivattyúk telepítését a háztartások számára. Igaz, a holland példától még nagyon messze vagyunk, hiszen a kis nyugat-európai országban komoly áldozatot vállalnak a tényleges gázmentességért, míg itthon még csak félgőzzel támogatja az állam az átállást.
Az újabb és újabb gázszerződés Oroszországgal sem sarkallja a magyar kormányt, hogy a megújuló energiaforrásokkal elárassza a magyar családokat, és épül Paks 2 is.
A függetlenséget szem előtt tartva nálunk is változni fog a helyzet, ha nem is olyan gyorsan mint a hollandoknál.
- ez is érdekes lehet: Ha az oroszok elzárják a gázcsapot, az amerikaiak segítenek Európán
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű