Évente négyszer terem, portóihoz hasonló íze van, mi az?
A technológia fejlődésével idegen tájakon őshonos gyümölcsök és zöldségeket is lehet hazánkban fogyasztani, estleg termeszteni. A következő ilyen növény az Európában gyakorlatilag alig ismert jaboticaba (zsabotikába) lehet, amit Braziliában egy évben négyszer szüretelnek.
Az élelmiszerfogyasztás egyre hangsúlyosabb szerepet kap az életünkben. A tudatos vásárlók a minőségre és a gazdaságosságra törekednek, de számos alkalommal olyan új alapanyagokat is bevisznek a konyhába, ami esetleg egy kicsit feldobja a repertoárt. Szintén fontos lehet a jövőre nézve, hogy a Föld népessége egyre jobban növekszik, így az élelem mennyisége is hangsúlyosabb a mai világban. Ahogy már írtuk, millióknak lehet életmentő alternatíva az Etióp hamis banán, itt olvasható a cikkünk.
Jaboticaba
A jövőben szintén meghatározó lehet egy olyan gyümölcs, ami egy évben akár négyszer is terem, így állandó bevételt tud adnia termelőknek. Nagyon népszerű íze és álaga miatt a Brazíliában és Ausztráliában honos egzotikus gyümölcs, a jaboticaba (zsabotikába). A freshplaza.com hírportál röviden bemutatotta egy Európában egyelőre szinte teljesen ismeretlen, de kellemes, édes-savanykás ízű, fekete vagy lilás-vörös bogyós gyümölcsöt, ami közvetlenül a fa törzsére, illetve ágaira tapadva fejlődik ki.
Sok csapadék, 10 év várakozás
Brazil szőlőfának is nevezik a növényt, ami a trópusi és szubtrópusi termőhelyeken érzi a legjobban magát, tehát nagyon csapadékigényes. Ez azt is jelenti, hogy az éhinséggel sújtott területeken, ahol jellemzően kevés a csapadék, ott a jaboticaba sem adhat elegendő gyümölcsöt, illetve
a fa termőre fordulása viszonylag lassú, mintegy 10 évet vesz igénybe.
A jaboticaba rendkívül rövid termőidővel rendelkezik.
Míg Ausztráliában elsősorban csak két termés volt, a legnagyobb termés november körül, majd a második virágzás február körül, addig Brazíliában, ahol több csapadék és víz jut a fáknak, egész évben több gyümölcs terem, négy szürettel szoktak számolni az ottani termesztők.
Fogyasztása
Azoknak, akik még nem kóstolták a jaboticabát, a forgalmazásával foglalkozó ausztrál Rohan Bicknell igazgató úgy jellemezte, hogy általában 1-2 magot tartalmaz, amelyek harapáskor keserűek, a gyümölcsből pedig zselét, lekvárt, gyümölcslevet vagy bort is lehet készíteni, és remek kiegészítő, ha feldarabolják és pezsgős italba préselik.
“Édes-fanyar íze van; a belseje nagyon zselés és édes, a külseje, a héja pedig a végén egy kicsit savanykás” – mondta Bicknell. “Ez hozza azt a portói ízt, amikor együtt fogyasztjuk. De sokan nem is eszik meg a héját, ehelyett inkább beleharapnak a héjába, és kinyomják a belső részét, és kizárólag a magját köpik ki.”
Ausztráliában a jaboticaba kelendősége egy időben visszaesett, amit a termesztők szerint a túlzott fogyasztás okozhatta. Egyszerűen ráuntak egy kicsit az emberek, de most úgy tűnik, hogy újra sláger lesz a piacokon, és bízunk benne, hogy a gyümölcs hamarosan betörhet az európai piacra is. Mi már nagyon várjuk!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban