Két restaurált magyar kultfilm a világ legnagyobb animációs fesztiválján
Kovásznai György frissen felújított kultfilmjét, a HABFÜRDŐ-t és Jankovics Marcell formabontó klasszikusát, a FEHÉRLÓFIÁ-t is bemutatja az animációs filmek nagy presztízsű szemléje, a június 14-én kezdődő Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál. Az Annecy Classics elnevezésű válogatásában az animációs film történetének felejthetetlen alkotásait vetítik.
Habfürdő
Kovásznai György (1934-1983) egész estés filmje, az 1980-ban bemutatott Habfürdő az egyik legkülönlegesebb színfolt a hazai és a nemzetközi animációs palettán, s mára komoly rajongótáborra tett szert. Elkészültekor radikálisan szembement a korszak gyerekeknek készült, klasszikus irodalmi alapanyagból készült rajzfilmjeivel. A 80-as években játszódó, felnőtt közönségnek készült, több műfajt ötvöző zenés filmet a bemutatásakor a nézők értetlenül fogadták, a szakmát is megosztotta, és pár hét után lekerült a mozik műsoráról.
Ugyanakkor avantgárd stílusa a mai napig hatással van a fiatal animációs alkotókra.
A Habfürdő teljeskörű, 4K felbontású restaurálása 2021-ben valósult meg a Nemzeti Filmintézet Filmarchívum és a Filmlabor igazgatóságok munkatársainak részvételével, az ACE (Európai Filmarchívumok Egyesülete) és a Creative Europe támogatásával; a film operatőre, Lossonczy Árpád és zeneszerzője, Másik János közreműködésével.
A kultfilm május 27-től a magyarországi mozikba is visszatér a Pannónia Entertainment forgalmazásában.
Fehérlófia
40 évvel ezelőtt mutatták be a hazai mozik Jankovics Marcell egész estés filmjét, a Fehérlófiát, amelyet az 1984-ben Los Angeles-ben megrendezett animációs olimpián minden idők legjobb 50 filmje közé választottak. A film cselekménye az avar, hun és magyar mondavilág jelképtárából építkezik, szereplői kozmikus-természeti archetípusokat jelenítenek meg. A rendező formabontó filmjében a pazar színvilágú, álomszerű képek folyamatosan egymásba alakulnak, ornamentikus, geometrikus mintázatokba rendeződnek.
A Fehérlófia teljes körű, 4K felbontású digitális restaurálása és világforgalmazása a Nemzeti Filmintézet és a Los Angeles-i Arbelos Film együttműködésében valósult meg, ennek köszönhetően újra világszerte bemutatták.

Érdemes elolvasniOscar-díjas film arról, hogy néha be kell rúgni
A Nemzeti Filmintézet munkássága
A Nemzeti Filmintézet (NFI) a magyar mozgóképszakma irányításáért felelős szervezetként elkötelezett, hogy sikeres, minőségi alkotások készüljenek, amelyek a nézők számára a mozikban és a képernyőkön egyaránt különleges élményt nyújtanak, szórakoztatnak és kulturális értéket teremtenek, írják a közleményben.
Az intézmény feladata, hogy a hazai mozgókép ágazat alkotásainak fejlesztését, támogatását, marketingjét, értékesítését és forgalmazását egységes rendszerben működtesse.
Az NFI pályázati rendszerén keresztül mozis, televíziós és online forgalmazásra szánt filmalkotások elkészítéséhez biztosít fejlesztési, gyártás-előkészítési, gyártási és forgalmazási támogatást. Az anyagi támogatást kiegészítve az NFI a nyertes projektek alkotóinak kreatív közreműködést, továbbá a hazai és nemzetközi megjelenéshez szakértelmet, kapcsolatrendszert biztosít.
Az NFI szervezetén belül működik többek között a Filmlabor, a Filmarchívum és a Mafilm.
2020 novemberében a Nemzeti Filmintézet hiánypótló streaming szolgáltatást indított: 120 év magyar filmtermése érehető el a FILMIO-n, melynek kínálata hetente bővül új alkotásokkal és felújított klasszikusokkal.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?