Épül-szépül a felújítás alatt álló diósgyőri vár – VIDEÓ
2021 februárjában kezdték el a diósgyőri vár felújítását és fejlesztését. A vizesárok helyreállítására és a hidak újjáépítésére 6 milliárd forintot szántak az eredeti tervek szerint, a további felújítási munkálatokra is jutott egy 5 milliárd forintos keretet. A fejlesztés célja, hogy az épület körbejárható legyen, és kiemelkedő turisztikai látványosság váljon belőle.
A diósgyőri vár története
A Diósgyőri vár falai a Szinva-patak völgyéből kiemelkedő szikladombra épültek. Anonymus megemlítette a XIII. században, hogy itt már a honfoglalás idején állt egy földvár, amelyet 1241 körül a tatárok pusztíthatták el.
IV. Béla király Ernye bánnak adományozta a helyet, majd a bán fia, István nádor elképzelései alapján egy ovális gyűrűvel övezett, két kerek toronnyal ellátott kővár épült, írja a diosgyorivar.hu.
A „Lovagkirály”-ként emlegetett Nagy Lajos 1364-ben nagy birtokrészt csatolt a várhoz, a nemzetségi vár helyén pedig itáliai és dél-francia mintára pompás, négysaroktornyos, gótikus várkastélyt építtetett.
A falakat körülölelő vizesárokkal, négy hatalmas, bevehetetlennek látszó toronnyal, a tornyokat összekötő emeletes lakosztályokkal valamint a korabeli Közép-Európa legnagyobb lovagtermével
Diósgyőr vára az ország legszebb és legpompázatosabb erődítménye volt.
- ez is érdekes lehet: Eredeti pompájában látható az elbűvölő szabadkígyósi kastély – képek
Felújítás, tervek
2014-re végezték el az első nagyobb felújítást.
A rekonstrukció eredményeként a diósgyőri vár a nyugati szárny kivételével két szint magasságig újra felépült. Tornyai között három palotaszárny is újjáépült, amelyben helyet kapott Közép-Európa legnagyobb lovagterme, egy várkápolna és a királynék lakóterme is.
A vár korhű viseletbe öltözött népe egy kisfilmben búcsúzott a vártól még 2021 elején, és átadta a vár kulcsát az építőknek:
Amennyiben elkészül a rekonstrukció, várhatóan a régió meghatározó turistaközpontjai közé fog kerülni, legalábbis ezt ígérik a szakemberek.
A tervek szerint a középkort a korabeli növényekkel és technikával újjáélesztő kert, várteraszok jönnek létre.
Körbe járható várfalak és a tornyok tetején kilátók jönnek létre a felújítás során, illetve akadálymentes megközelítés is a tervek között szerepel,
írja a magyarepitok.hu.
A diósgyőri vár átadására várhatóan még ebben az évben sor kerül.
A középkori erődítményben a belső és a külső vár fejlesztése zajlik, illetve ácsszerkezeteket, a toronydarukat és födém betonzását is bemutatja az alábbi videó:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe