Mérföldkőhöz ért a szél- és napenergia felhasználása a világban és Magyarországon is!
A szél- és a napenergia 2021-ben először termelte a globális villamos energia 10%-át – derül ki egy új elemzésből, írja a BBC.
Ötven ország áramtermelésének több mint egytizedét szél- és napenergiából nyerik – derül ki az Ember, egy éghajlati és energetikai kutatásából. A kutatás szerint a villamosenergia-szükséglet növekedése tavaly egy India nagyságú ország világhálózatba való bekapcsolásával volt egyenértékű.
Ahogy a világ gazdaságai 2021-ben kilábaltak a Covid-19 világjárványból, az energia iránti kereslet is megugrott. Amit tisztán látni lehet, hogy a villamos energia iránti kereslet rekord ütemben nőtt.
A nap- és szélenergia, valamint más tiszta energiaforrások 2021-ben a világ villamosenergia-termelésének 38%-át állították elő. Első alkalommal a szélturbinák és a napelemek a teljes mennyiség 10%-át állították elő.
A 2015-ös párizsi klímamegállapodás aláírása óta megduplázódott a szélből és a napból származó részarány.
Példamutató hozzáállás
A leggyorsabban Hollandiában, Ausztráliában és Vietnamban történt átállás a szél- és napenergiára. Mindhárom országban az elmúlt két évben a villamosenergia-szükséglet 8%-át állították át a fosszilis tüzelőanyagokról a zöld forrásokra.
Hollandia
“Hollandia remek példa arra, hogy egy északabbra fekvő ország bebizonyította, hogy nem csak az számít, hogy hol süt a Nap, hanem az is, hogy a megfelelő politikai környezet is nagyban befolyásolja, hogy a napenergia elterjed-e”
– mondta Hannah Broadbent, az Ember munkatársa.
- ez is érdekes lehet: Hollandia: “elég gyorsan” sor kerülhet az orosz kőolaj bojkottjára
Vietnám
Vietnamban is látványos növekedés volt tapasztalható, különösen a napenergia területén, amely egy év alatt több mint 300%-kal nőtt.
“Vietnam esetében a napenergia-termelés hatalmas mértékben nőtt. Ez főkéntt a napenergia-bevezetési tarifák (a kormány által az áramtermelésért fizetett pénz) ösztönözték, ami nagyon vonzóvá tette a háztartások és a közműszolgáltatók számára, hogy nagy mennyiségű napenergiát telepítsenek”
– mondta Dave Jones, az Ember globális vezetője.
“Ezzel együtt azt láttuk, hogy tavaly hatalmas mértékben nőtt a napenergia-termelés, ami nemcsak a megnövekedett villamosenergia-igényt elégítette ki, hanem a szén- és a gáztermelés csökkenéséhez is vezetett.”
A növekedés ellenére, és annak ellenére, hogy egyes országok, mint például Dánia, már több mint 50%-át szél- és napenergiából nyerik, a széntüzelés is figyelemre méltó növekedést produkált 2021-ben.
Napenergia: Magyarországnak is jár a piros pont
A 10%-os szél- és napenergia-felhasználás határát 2021-ben hét új ország lépte át: Magyarország, Kína, Japán, Mongólia, Vietnám, Argentína és El Salvador, írja az Ember.
A kimutatás szerint hazánk 11.1%-os határt érte el 2021-ben.
Szintén érdekesség, hogy például a “Mely országokban a legmagasabb a napenergia részaránya a villamosenergia-termelésben?” felvetésre Olaszországgal és Németországgal egy szinten (9%) vagyunk, és a középmezőnyben helyezkedünk el.
Az szén 2021-ben újjáéledt
A 2021-ben megnövekedett villamosenergia-igény nagy részét a fosszilis tüzelőanyagokból fedezték, a széntüzelésű villamos energia felhasználása 9%-kal nőtt, ami 1985 óta a leggyorsabb ütem.
A szénfelhasználás növekedésének nagy része az ázsiai országokban, köztük Kínában és Indiában történt, de a szénfelhasználás növekedésével nem állt összhangban a gázfelhasználás, amely globálisan csak 1%-kal nőtt, ami azt jelzi, hogy a gáz árának emelkedése a szenet életképesebb villamosenergia-forrássá tette.
“A tavalyi év során a gázárak nagyon magasak voltak, és a szén olcsóbbá vált, mint a gáz”
– mondta Dave Jones.
“Jelenleg azt látjuk, hogy a gáz ára Európában és Ázsia nagy részén tízszer drágább, mint tavaly ilyenkor volt, miközben a szén háromszor drágább. A gáz és a szén áremelkedését egyaránt árnövekedésnek nevezte: “a villamosenergia-rendszerek számára kettős ok arra, hogy több tiszta villamos energiát követeljenek, mivel a gazdaságosság alapvetően megváltozott”.
Elektromos hálózatra való átállás
A kutatók szerint a 2021-es szén népszerűségének ellenére a nagy gazdaságok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország és Kanada célja, hogy a következő 15 éven belül 100%-ban elektromosra állítsák át a hálózatukat. Ezt főkéntt az átállást a világ hőmérséklet-emelkedésének ebben az évszázadban 1,5 Celsius-fok alatt tartásával kapcsolatos aggodalmak vezérlik.
Ehhez a tudósok szerint a szél- és napenergiának 2030-ig évente mintegy 20%-kal kell növekednie.
A legújabb elemzés szerzői szerint ez most már “tökéletesen lehetséges”.
Fordulópont lehet az ukrajnai háború
Az ukrajnai háború is lökést adhat az olyan áramforrásoknak, amelyek nem függnek az orosz olaj- és gázimporttól.
“A szél és a napenergia megérkezett, és megoldást kínál a világot sújtó többszörös válságból, legyen szó akár az éghajlati válságról, akár a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségről, ez valódi fordulópont lehet” – mondta Hannah Broadbent.
Az Ember’s Global Electricity Review itt érhető el.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon