Gyógynövények – Vérehulló fecskefű
A vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) a mákfélék családjába (Papaveraceae) tartózó lágyszárú, évelő gyógynövény. Ha megsérül, akkor sárgás-narancssárga tejnedv folyik ki belőle, erről kapta a magyar nevének első felét.
A fecskefű a latin név chelidomium tagjára utal, mely szó görög-latin eredetű és fecskét jelent, illetve arra utal. Ennek oka valószínűleg az, hogy a növény április végén, május elején kezd el nyílni és egészen őszig (szeptember-október) virít, amíg a fecskék Európában tartózkodnak. A majus=nagy pedig a méretére utal; akár 100 cm magasra is nőhet neki kedvező termőhelyi adottságok mellett. Elterjedési területe Európa, Nyugat-Ázsia és Észak-Afrika, valamint behurcolták az észak-amerikai kontinensre is, ahol, mint veszélyes özönnövény terjed. Eredeti termőterületén is gyakori gyomnövény, de sárga virágaival és habitusával dísznövényként is megállja a helyét például árnyas-ligetes kertrészeken, kerítések mellett. Általánosan előfordul kertekben, utak mentén, árokparton, bolygatott területeken stb.
A népgyógyászatban tejnedvét vírusos eredetű szemölcsök kezelésére alkalmazták elsősorban.
Ez, a tejnedven található kelidonin és fehérjebontó enzimek egymást erősítő hatásának tulajdonítható. Ezzel esetleg megpróbálkozhatunk manapság is, azonban külsőleges felhasználása is óvatosságot igényel: csak ép bőrfelületen, napi néhány ecsetelést végezzünk a szemölcsön. Ha pár nap után sem múlik, vagy észlelünk javulást, akkor függesszük fel a kezelést. Az egészséges bőrfelületet is irritálhatja, ezért inkább gyógyszertárban kapható gyári készítményeket alkalmazzunk például ecsetelőket, krémeket.
A növény mind frissen, mind szárítva mérgezést okozhat, ezért belsőleges alkalmazása fokozott körültekintést igényel és csakis gyári készítmények formájában jöhet szóba. Semmi esetre se alkalmazzuk belsőlegesen otthoni körülmények között például tea formájában!
Érdemes elolvasniEnyhe alvászavar – alkalmazható gyógynövények, életmódbeli tanácsok
Korlátozottan ugyan, de a gyógyszeripar használja; drogját a virágos hajtás – melyet tavasszal és nyáron gyűjtenek – és az ősszel (virágzás után) gyűjtött gyökértörzs és gyökér adja. Európában belsőleges alkalmazásra csak néhány készítmény van forgalomban. Ilyen például a Bayer által gyártott Iberogast®, mely egy 9 gyógynövényt tartalmazó, a bélműködés funkcionális zavaraira alkalmazható, vény nélkül kapható gyógyszer, oldatos csepp formájában. Az említett készítményben, mint görcsoldó játszik szerepet a vérehulló fecskefű, ezt a hatást a növényben található alkaloidok adják. Ezen felül gyulladáscsökkentő, emésztés segítő és epetermelés fokozó hatással bír. Fontos kiemelni, hogy bizonyos esetekben, mint például terhesség és szoptatás, májbetegségek vagy epilepszia esetén használat előtt a kezelőorvossal konzultálni kell. A termék 12 éves kortól alkalmazható. 7 napon túl sem enyhülő, vagy éppen romló tünetek esetén keressük fel a háziorvost. Lényeges, hogy gyári készítmények alkalmazása előtt is lehetőség szerint konzultáljunk a kezelőorvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel.
További érdekessége a vérehulló fecskefűnek, hogy magjához egy úgynevezett elaioszóma / hangyakalács nevű, magas olaj, fehérje és szénhidrát tartalmú képlet kacsolódik.
Ennek szerepe lehet különböző növényfajok csírázásában illetve a hangyák általi terjesztésükben. Az energia és fehérje dús képlet a hangyák lárváinak jelent táplálékot. Miután elfogyasztották, a sértetlen magokat elhordják, ahol a növény kicsírázik. Ezzel a vérehulló fecskefű a hangyák segítségével nagyobb területen tud elterjedni és sikeresen szaporodni.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt