Nyolc új anyag került fel a rákkeltő anyagok listájára
Az Egyesült Államok Kongresszusának megbízásából a Nemzeti Toxikológiai Program keretén belül immár 15. alkalommal készült el a rákkeltő anyagokról szóló jelentés. Nyolc új anyag került fel a listára, így az 256 anyagra bővült. A listán szereplő ágensekről ismert, vagy megalapozottan feltételezhető, hogy rákkeltő hatásúak. Az új jelentésben a Helicobacter pylori baktérium által okozott krónikus fertőzést humán daganatkeltő ágensként tartják nyilván. Míg az égésgátlóként használt antimon-trioxidról és hat haloecetsavról – amelyek az ivóvíztisztítás során keletkező melléktermékek – megalapozottan feltétezhető, hogy rákkeltő hatásúak.
Nagyon fontos ezen anyagok listázása
A karcinogénekről szóló jelentés számos különböző környezeti tényezőt és anyagot azonosít, így például:
- vegyi anyagokat,
- fertőző ágenseket: vírusok, baktériumokat,
- fizikai tényezőket, úgymint a röntgen- és az ultraibolya sugárzás.
A potenciális veszély jelzése érdekében egy anyag vagy ismerten humán rákkeltőként szerepel, vagy megalapozottan feltételezhető róla, hogy rákkeltő.
A jelentés nem tartalmaz becsléseket a rák kockázatára vonatkozóan, mivel számos tényező befolyásolja, hogy egy személyben kialakul-e rák vagy sem. Ezek magukban foglalják az anyag rákkeltő hatását, az expozíció mértékét és időtartamát, valamint az egyénnek az anyag rákkeltő hatásával szembeni érzékenységét.
Krónikus Helicobacter pylori fertőzés
A Helicobacter pylori egy olyan humán patogén baktérium, amely a gyomorban telepszik meg. Gyomorhurutot és gyomorfekélyt okozhat. A legtöbb ember esetén a fertőzés tünetmentes marad. Azonban a tartós, krónikus fertőzés gyomorrákhoz és egy ritka típusú gyomor limfómához vezethet. A fertőzés elsősorban emberről emberre terjed. Ez különösen igaz zsúfolt lakhatási körülmények esetén. Ezen túl fertőződés bekövetkezhet a Helicobacter pylori-val szennyezett kútvíz ivásakor is. A szegény körülmények között élőket aránytalanul nagy mértékben sújtja a fertőzés.
A Helicobacter pylori rendkívül elterjedt kórokozó, a világ lakosságának felében megtalálható. Hazánkban a felnőtt lakosság átfertőzöttsége körülbelül 50-60 %-os. Gyomorfekély vagy gyomorfertőzés tünetei esetén fontos kideríteni, hogy fennáll-e Helicobacter pylori fertőzés. A baktérium kombinált antibiotikum terápiával kiirtható, ezzel csökkentve a rák kialakulásának kockázatát.
Az égésgátló antimon-trioxid
Az antimon-trioxidot elsősorban műanyagok, textíliák és egyéb fogyasztási cikkek esetén alkalmazzák égésgátló adalékanyagként. A legnagyobb kitettség az anyagot előállító vagy azt felhasználó munkavállalók körében fordul elő.
Kisebb egészségügyi kockázatot jelent az égésgátlóval kezelt fogyasztási cikkek, például szőnyegek és bútorok kopásából származó por belélegzése.
Hat haloecetsav, melyek az ivóvíztisztítás során keletkeznek
Az ivóvízkezelés során eltávolítják a vízből a szennyeződéseket és a betegségeket okozó ágenseket. A haloecetsavak a víz fertőtlenítése során a klór alapú fertőtlenítőszerek és a víz szerves anyagai közötti reakcióból keletkeznek.
A jelentés szerint körülbelül 250 millió amerikai lakos használja a lakossági ivóvízellátást, így ők potenciálisan ki vannak téve a fertőtlenített ivóvízben lévő haloecetsavaknak.
Érdemes elolvasniMit tehetünk a rákos megbetegedések megelőzése érdekében?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban