Az Arnak elveszett romjai társasjáték frissen megjelent magyar nyelvű kiadását próbáltuk ki a Társasjáték Liget jóvoltából. A csehek újabb társasjáték üdvöskéjével ismerkedhettek meg a mai cikkünkben, melyet jelöltek az idei Spiel des Jahres verseny Legjobb gémerjáték kategóriájában.
Liánok és Lidércek
Arnak távoli szigetén, a sűrű dzsungelben rejtélyes ereklyék és romok várnak magányukban a kalandvágyó felfedezőkre. Ezeket a kincseket azonban nagy küzdelem árán lehet csak megszerezni, nem is beszélve a misztikus állatokról, amelyek az ősi legendák nyugalmát őrzik.
Az Arnak elveszett romjai egy munkáslehelyezős, pakliépítős, győzelmi pont-gyűjtögetős játék. Ebben igazából eddig semmi újdonság nincsen. Azonban ezek a mechanikák szinte mesteri módon vannak összehangolva a játékban. Azoknak a játkoknak az esetében, ahol sok akció közül választhat egy játékos általában fennáll annak a veszélye, hogy egy “vezető” mechanizmust választva sokkal több ponthoz lehet jutni. Ilyenkor nagyon fontos hogy a lépések megfelelően legyenek súlyozva és ebben az Arnak meglepően jól szerepel.
Az első játék alkalmával nagy előny volt, hogy mi már minden mechanizmust ismertünk más játékokból, viszont ebből kiindulva
az Arnak elveszett romjait nem ajánljuk teljesen kezdő társasjátékosoknak, mert igen sokat kellene tanulniuk hozzá.
Ereklyék és Elementálok
A tábla és a komponensek gyönyörűek. Az egész látvány remek Indiana Jones filmeket idéző atmoszférát teremt. A kis régészeti leleteket és kincseket igazán jó élmény fogdosni, örömmel gyűjtögeti őket az ember.
A misztikus lények, a helyszín lapkák és a kártyák is mind látványosak és szépek.
A játékszabály érthetően fogalmaz, de azért az első néhány parti alkalmával valószínűleg mindenki kapaszkodni fog a játékszabályokat összegző kis segédlapkába, mert nem könnyű megjegyezni az összes lehetőséget, ami közül az ember választhat.
Az Arnak elveszett romjai tényleg egy izgalmas játék.
Rengeteg lehetőség és út áll egy-egy expedicióvezető előtt amiken keresztül felfedezheti Arnak szigetének titkait.
Itt minden játékostípus megtalálhatja a neki kedvező stratégiát. Például rengeteg pontot tud gyűjteni az erőforrás-gyűjtő típus, aki a biztosra megy. De aki szeret kockáztatni egy játékban annak van lehetősége új helyszíneket felfedezni és izgatottan várni, hogy milyen erős szörny fog az útjába kerülni, akit végül “megszelidíthet”.
A szerencsének is van némi szerepe a játékban, ami esetleg eltántoríthat egyeseket, de a témához valójában jól illik. Hiszen egy ismeretlen, felfedezésre váró tájon sem tudod mire számíthatsz a következő lépésednél. Sose tudhatod milyen helyszín tárul eléd, milyen szörnyek várakoznak rád, vagy éppen milyen kincsek rejtőznek ott.
Felfedezők és Főnixek
A játékot két fővel is kipróbáltuk. Így sokkal kiszámíthatóbbnak bizonyult, viszont a tábla feléhez hozzá sem tudtunk nyúlni.
Azonban négy expedícióvezető előtt már minden titkát megmutatja a sziget.
Ezzel a játékosszámmal a kiszámíthatóság csökken, az izgalom fokozódik, és az egész tábla bekerül a játékba. Három másik társasjátékedzett felfedezőtársammal játszva az eredmény is nagyon szoros lett; 3-4 pont differencia volt a helyezettek között.
Összességében nagyon élveztük. Igazi felfedezés élményt rejt a téma is, és az is, hogy régi mechanikákra építve is lehet izgalmas és újdonságként ható játékot készíteni. Figyelmébe ajánljuk minden Indiana Jones rajongónak és azoknak is, akik szeretnének egy árnyalattal komolyabb játékkal játszani.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon