És még Sztálinról is vannak elismerő gondolatai az orosz elnöknek, aki azt mondja, csak visszaadja Oroszországnak, ami az övé. További hihetetlen mondatok a cikkben!
Vlagyimir Putyin orosz elnök Nagy Péter cár születésének 350. évfordulója alkalmából vont párhuzamot a XVIII. századi események és napjaink inváziója között, számol be róla a Guardian.
Véleménye szerint az ukrajnai események Oroszország „alapvető értékeiből” erednek.
„Nagy Péter 21 évig vívta a nagy északi háborút. Úgy tűnhet, hogy háborúban állt Svédországgal, elvett tőlük valamit. Nem vett el tőlük semmit, csak visszaadta azt, ami volt Oroszországé volt” – mondta Putyin csütörtökön a cárnak szentelt kiállítás meglátogatása után.
„Úgy látszik, nekünk is az a feladatunk, hogy visszaadjuk azt, ami Oroszországé, és megerősítsük az országot.”
„Ha pedig abból indulunk ki, hogy ezek az alapvető értékek létünk alapját képezik, akkor minden bizonnyal sikerül megoldani az előttünk álló feladatokat.”
Putyin már többször is megpróbálta igazolni Oroszország fellépését Ukrajnában.
Azt az inváziót, amelyben az orosz csapatok városokat pusztítottak, ezreket öltek meg és emberek millióit kényszerítették menekülésre.
Nagy Péter, a liberális és konzervatív oroszok által is csodált nagyhatalmú vezető 43 évig uralkodott, és komolyan reformokat vezetett be.
De legmaradandóbb hagyatéka talán az, hogy a Svédországtól meghódított földön megalapította a róla elnevezett új fővárost, Szentpétervárt – amely Putyin szülővárosa.
Putyin gondolatait megelőzően az állami televízió egy dokumentumfilmet sugárzott. Ebben Nagy Pétert mint kemény katonai vezetőt dicsérték, aki az általa modernizált haderővel Svédország és az Oszmán Birodalom rovására jelentősen kiterjesztette az orosz területeket.
Elképesztő történelmi fejtegetések
Az elmúlt években Putyin egyre többször von meglehetősen érdekes történelmi párhuzamokat.
2020 áprilisában, a koronavírus miatti első lezárások idején komoly megdöbbenést keltett, amikor a világjárványt a IX. századi török inváziókkal hasonlította össze.
2021 júliusában a Putyin terjedelmes esszében értekezett „az oroszok és az ukránok történelmi egységéről”. A műben amellett érvelt, hogy Oroszország és Ukrajna egy nemzet, amely mesterségesen lett kettészakítva.
Az invázió megindítása előtt Putyin Vlagyimir Lenint, a Szovjetunió alapítóját hibáztatta azért, mert orosz területen létrehozta Ukrajnát.
Ezzel szemben az orosz vezető óvatosan dicsérte Joszif Sztálint „egy szorosan központosított és abszolút egységes állam létrehozásáért”.
Tegyük hozzá, hogy emellett elismerte azt is, hogy a szovjet diktátor idején totalitárius elnyomás volt.
Az orosz elnök előszeretettel dicséri a hozzá hasonló nézeteket valló vezetőket, köztük III. Sándor cárt és Pjotr Sztolipint, aki az I. világháború előtt volt Oroszország miniszterelnöke.
„Putyin szereti azokat az elődeit, akiket kemény, erős vezetőknek lát”
– mondja Andrej Kolesnikov, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért munkatársa.
„Azt akarja, hogy egy Nagy Péter-stílusú modernizálóként tekintsék rá, még akkor is, ha olyan kegyetlen uralkodóként vonul be a történelembe, mint Rettegett Iván.”
Érdemes elolvasniÚjabb közép-európai államfő állítaná Putyint bíróság elé
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon