Hasznos tippek a szénanátha gyógyszeres kezeléséhez
A szénanátha kezelése történhet szisztémás és lokális gyógyszeres terápiával egyaránt. Előbbi elsősorban tabletták, bevont tabletták vagy akár préselt szopogató tabletták formájában valósulhat meg, míg a szem és orrtünetek helyi szerek alkalmazásával csökkenthetőek. Enyhébb esetben és szezonális pollenallergia esetén elégséges lehet a vénynélküli gyógyszerekkel történő önkezelés, azonban súlyosabb tünetek fennállása esetén vagy nem múló, romló allergia mellett forduljunk szakorvoshoz.
Szisztémás
Első helyen kell megemlíteni az antihisztaminokat, melyek a túlzott hisztamin termelés kiváltotta tüneteket hivatottak kezelni, úgymint orr és torok viszketés, tüsszögés és vizes-nyákos orrfolyás.
Az első generációs antihisztaminok szénanáthában történő alkalmazása háttérbe szorult, mivel azok bejutottak a központi idegrendszerbe is és olyan mellékhatásaik voltak mind például fáradékonyság, álmosság, koncentrációs képesség csökkenése, elnyúlt reakcióidő stb. Amellett, hogy ezek az egyén életminőségére, napi rutinjára is hatottak, bizonyos tevékenységek például autóvezetés, veszélyes munkakörök esetén megkötéseket, fokozott figyelmet és elővigyázatosságot igényelt alkalmazásuk. A második generációs antihisztaminok sokkal kedvezőbb mellékhatás profillal rendelkeznek, hiszen nincs, vagy csak nagyon kismértékben van álmosító hatásuk. Számos készítmény kapható vény nélkül is ebből a csoportból.
Lokális
A szisztémás szerek mellett kaphatók antihisztamin tartalmú szemcseppek és orrspray-k is, melyek lokálisan fejtik ki hatásukat, azonban valamennyi hatóanyag felszívódhat a nyálkahártyán keresztül. A kromoglikát tartalmú szemészeti készítmények gyulladás gátló, allergia ellenes hatással rendelkeznek, és enyhítik például az allergiás eredetű kötőhártya gyulladást.
Szem és orrtünetek kezelésére alkalmazhatóak – vény nélkül is kapható – lokális érösszehúzó hatással rendelkező készítmények. Ugyan hatékonyan csökken például az orrnyálkahártya duzzanat vagy a kellemetlen szemtünetek, de csak rövid ideig szabad őket alkalmazni!
Orrban történő alkalmazás esetén a nyálkahártya hozzászokik a hatóanyaghoz és idővel vagy hosszabb használat utáni megvonás esetén pont ellentétes hatást fog kiváltani: duzzadt, vérbő nyálkahártya. Ezért 7 napnál tovább ne alkalmazzuk ezeket a készítményeket. Szem kezelésére sem szabad tartósan ilyen gyógyszereket használni, szintén az érösszehúzó hatásuk miatt (szemszárazság) és maximum 3 napig javasolható alkalmazásuk. Nem múló, vagy romló tünetek esetén forduljunk orvoshoz.
Súlyosabb eset
Súlyosabb esetekben, illetve nem elsődlegesen választandó szerekként szóba jöhetnek a szteroidok. Mind lokális, mind szisztémás kezelés formájában, amelyek önmagukban vagy kombinációs készítményekben is megtalálhatóak. Mellékhatás profiljuk miatt ezek a gyógyszerek vénykötelesek, előzetes orvosi konzultációt és rendszeres monitorozást igényelnek használat során.
Általánosan elmondható, hogy enyhébb tünetek esetén a vény nélküli gyógyszerek is elégségesek lehetnek, de súlyosabb esetben feltétlenül forduljunk orvoshoz. Segíthet pollenallergia esetén a szem fizikai védelme például védő- vagy napszemüveg viselésével, illetve a maszk használat is.
Számos szemcsepp alkalmazásakor a kontaktlencse viselés ellenjavallt, erről mindig tájékozódjunk adott készítmény használata előtt.
A tengervizes vagy izotóniás sóoldat tartalmú orrspray-k nedvesítik, hidratálják a nyálkahártyát, illetve a port, polleneket ki lehet öblíteni az orrüregből és nincs hozzászokás, vagy mellékhatás ezek alkalmazása esetén. Enyhébb tünetek fennállásakor érdemes kipróbálni őket, hiszen kockázatmentesek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon