A katonai szövetség veszélyesnek látja Peking nukleáris fejlesztéseit és agresszív fellépését. A kínaiak közben már hidegháborúról beszélnek.
Kína nem ellenség, de komoly kihívásokat jelent – mondta Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szerdán a Guardian beszámolója szerint. A szervezet most először döntött úgy, hogy a Peking által jelentett fenyegetésekről is szót ejt hosszú távú stratégiai tervében.
Bár – mint arról mi is beszámoltunk – Oroszország Ukrajna elleni háborúja uralja a madridi NATO-csúcstalálkozón zajló vitákat, Kína is helyet kapott a nyugati szövetség által megemlített legaggasztóbb biztonsági aggályok között.

Érdemes elolvasniZelenszkij még több fegyvert és pénzt kér a NATO-tól a háborúra
„Most a stratégiai verseny korszakával nézünk szembe. Kína jelentősen növeli erőit, beleértve a nukleáris fegyvereket is, zaklatja szomszédait, köztük Tajvant” – mondta Stoltenberg. „Kína nem az ellenségünk, de tisztán kell látnunk az általa jelentett komoly kihívásokat.”
A szövetség eddigi utolsó stratégiai koncepcióját 2010-ben fogadták el, Kínáról abban még nem esett szó. Az új dokumentum azonban kimondja, hogy Kína politikája kihívás elé állítja a NATO érdekeit, biztonságát és értékeit. A legjelentősebb és legközvetlenebb biztonsági fenyegetést ugyanakkor továbbra is Oroszország jelenti.
“A Kínai Népköztársaság rosszindulatú hibrid és kiberhadműveletei, valamint konfrontatív retorikája és dezinformációi a szövetségeseinket célozzák meg, és sértik a szövetség biztonságát” – áll a stratégiai koncepcióban. Megjegyezik azt is, hogy Kína Oroszországgal közösen igyekszik felforgatni a szabályokon alapuló nemzetközi rendet, legyen szó akár az űrről, akár a kibertérről, akár tengerekről.
Peking és Moszkva együtt lehet igazán veszélyes
A NATO figyelmeztetett, hogy a kínai kormány „gyorsan bővíti” nukleáris képességét anélkül, hogy biztosítaná az átláthatóságot, vagy megfelelően engedélyezné a fegyverzet ellenőrzését. Gazdasági befolyást pedig stratégiai függőségek létrehozására és befolyásának növelésére használja fel.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy a Peking és Moszkva közötti kapcsolatok erősödése minden demokratikus nemzet számára kockázatot jelent.
„Éppen úgy, ahogy Oroszország egy orosz vagy szovjet birodalmat igyekszik újjáteremteni, a kínai kormány is barátokat keres” – mondta a szerdai csúcstalálkozón, hozzátéve, hogy a cél a nyugati szövetség meggyengítése a csendes-óceáni térségben.
Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök felszólalásában arra figyelmeztetett, hogy Kína egyre „bevállalósabb”, ezért nagyobb diplomáciai elköteleződést sürgetett. Új-Zéland a közelmúltban kemény hangnemet üt meg Peking növekvő csendes-óceáni jelenléte miatt.
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian úgy reagált a csúcstalálkozón elhangzottakra, hogy a NATO-nak fel kellene hagynia az „új hidegháború kirobbantásának kísérletével”.
„Ne zavarják össze Ázsiát és a világot úgy, ahogy Európát összezavarták” – mondta. „Fel kell adniuk hidegháborús gondolkodásmódjukat, és abba kell hagyniuk az ellenséggyártást.”

Érdemes elolvasniKína nem nyugszik – az utóbbi tíz év legkomolyabb provokációját hajtotta végre Japán ellen
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Európa új sivataga éppen Magyarország közepén alakul ki, több mint 600 ezer életet veszélyeztetve
Nem vicc: 1 milliárdot fizet a NASA, ha eltakarítod a Holdon maradt ürüléket!
Emberi csontokból készült hangszerekkel zenélt egy ismeretlen törzs
Három gyógyfürdőt is felújítanak Budapesten
Kiderítették a csillagászok, mi okozta a rejtélyes ismétlődő rádiójeleket
Újabb ország ellenőrzi a magyarországi határátkelőhelyeket