Orosz és kínai hadihajók környékezték meg Japánt
Kínai és orosz hadihajókat észleltek hétfőn a kelet-kínai-tengeri Szenkaku-szigetek körüli japán felségvizeken kívül – közölte a kormány, írja a The Japan Times.
Egy kínai fregatt 7:44-től mintegy hat percen át hajózott a Japán által ellenőrzött, de Kína által követelt lakatlan szigetek úgynevezett összefüggő övezetében, nem sokkal azután, hogy egy orosz fregatt belépett a vizekre – közölte a védelmi minisztérium.
Az orosz hajó 7:05 és 8:16 között tartózkodott a vizeken, és úgy tűnik, hogy egy tájfun elkerülése érdekében tette ezt – mondta egy minisztériumi tisztviselő.
Az összefüggő vizek egy 12 tengeri mérföldes (22 kilométeres) sáv, amely a felségvizeken túlra terjed.
Tokió tiltakozást nyújtott be Pekingnél az incidens után, amely Kína növekvő tengeri magabiztossága és az egyre erősebb kínai-orosz katonai kapcsolatok közepette történt – mondta Seiji Kihara kabinetfőtitkár-helyettes egy sajtótájékoztatón. Japán “határozottan, de higgadtan” fog reagálni a hasonló lépésekre – mondta Kihara.
Ahogy megírtuk június végén, Kína az utóbbi tíz év legkomolyabb provokációját hajtotta végre Japán ellen.
2016 júniusa óta ez volt az első alkalom, hogy kínai és orosz hadihajókat láttak belépni az összefüggő övezetbe nagyjából egy időben.
Takehiro Funakoshi, a külügyminisztérium ázsiai és óceániai ügyekért felelős irodájának főigazgatója telefonon tiltakozott a tokiói kínai nagykövetség egyik magas rangú tisztviselőjénél – közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy nem érkezett jelentés arról, hogy kínai és orosz fregattok behatoltak volna a szigetcsoport körüli felségvizekre.
A nemzetközi jog szerint bármely nemzet hajóinak – beleértve a hadihajókat is – joga van áthajózni egy part menti ország összefüggő vizein, kivéve, ha veszélyeztetik a nemzet biztonságát.
Japán az évek során tiltakozott Kínánál amiatt, hogy a kínai parti őrség hajói ismételten behatoltak a Szenkakuk körüli japán vizekre.
Japán az utóbbi időben óvatos volt a Kína és Oroszország közötti katonai együttműködés elmélyülésével kapcsolatban is, mint például a két nemzet bombázóinak közös repülése a Japán-tenger, a Kelet-kínai-tenger és a Csendes-óceán felett május végén, amikor az úgynevezett négyes blokk – Japán, az Egyesült Államok, Ausztrália és India – vezetői Tokióban találkoztak.
Bár a gépek nem sértették meg a területi légteret, Japán szerint a lépés “provokatív” volt, mivel az időzítés egybeesett a vezetők csúcstalálkozójával. Peking szerint a repülések a kínai és orosz “éves katonai együttműködési terv” részét képezték.
Érdemes elolvasniAz oroszok megtépázhatják a japán energiaipart – és egy kicsit a sajátjukat is
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon