Európa Tanács: a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben van hova fejlődni
Nagy szükség van a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni fellépés hatékonyságának fokozására, a vonatkozó normáknak való megfelelés szintje nem kielégítő az Európa Tanács tagállamaiban – jelentette ki Strasbourgban pénteken közzétett jelentésében a 47 tagú szervezet Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Szakértői Bizottsága (Moneyval).
Az ET-bizottság 2020-as éves jelentésben megállapította: a tagállamok mérsékelt hatékonyságot mutatnak a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben.
Arra hívták fel a figyelmet, hogy
a koronavírus-járvány alatt a bűnözők az internet segítségével új módszereket találtak a pénzügyi rendszerrel való visszaélésre a csalárd befektetéseken keresztül a hamis gyógyszerek értékesítésén át a közegészségügyet is érintő közbeszerzések kihasználásáig.
Elzbieta Frankow-Jaskiewicz, a Monevyal elnöke elmondta, a tagországok a koronavírus-járvány ellenére is folytatták jogi és intézményi kereteik fejlesztését a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem érdekében. Ugyanakkor a további erőfeszítések elengedhetetlenek ahhoz, hogy biztosítsák e keretek hatékonyságát a bűncselekmények és a terrortámadások finanszírozására törekvő bűnözők elleni küzdelem sikeréért.
A jelentéstevők pozitív fejleményként említették, hogy az illetékes nemzeti hatóságok közötti nemzetközi együttműködés sokat javult a kölcsönös jogi segítségnyújtás és információcsere révén.
A bűnesetek kivizsgálása folyamatának hatékonyság azonban gyenge, a terhelő ítéletek száma alacsony. Igaz ez a terrorizmussal összefüggésben elkövetett bűncselekmények és a fegyverbirtoklás szankcionálására is – tették hozzá.
A jelentés itt érhető el angolul és franciául.
Érdemes elolvasniHatalmas változás következik: létrejön a digitális személyazonosság az EU-ban
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét